Zbliża się termin pierwszego obowiązkowego przesłania plików JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców – ostatnią grupę podatników, która mogła w tym względzie korzystać z okresu przejściowego na przygotowanie swoich działalności do nowych wymogów. Pliki JPK zawierające dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT ze stycznia 2018 r. należy przesłać do poniedziałku 26 lutego 2018 r.
Jednolity Plik Kontrolny od samego początku wzbudza wśród podatników wiele wątpliwości i pytań. Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej publikowało już wiele odpowiedzi na pytania zadawane przez przedsiębiorców. W związku z tym, iż od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przesyłania plików JPK_VAT objął tysiące najmniejszych podmiotów, w tym wiele jednoosobowych firm, powstało pytanie o obowiązek przesyłania tych plików w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Wyjaśnienie tej kwestii resort finansów zamieścił w komunikatach na swojej stronie internetowej.
Zawieszona działalność – czy muszę przesłać plik JPK_VAT?
Aby rozwiać wątpliwości podatników, resort finansów posłużył się art. 99 ust. 7a ustawy o VAT:
Art. 99
(…)
7a. W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.
Zgodnie z powyższym przepisem, za okresy rozliczeniowe, których dotyczy zawieszenie działalności gospodarczej, nie trzeba składać deklaracji podatkowych, m.in. VAT-7 i VAT-7K. Przekłada się to także na brak obowiązku prowadzenia ewidencji VAT. Jeśli w ewidencjach tych nie ma zapisów, nie ma też obowiązku przesyłania plików JPK_VAT za okresy zawieszenia.
Kiedy konieczne jest przesłanie JPK_VAT pomimo zawieszenia działalności
W pewnych okolicznościach jednak zachodzi obowiązek przesyłania plików JPK_VAT za okresy rozliczeniowe, w których działalność podlegała zawieszeniu. Może to dotyczyć np. miesięcy, w których podatnik dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takiej sytuacji konieczne jest bowiem uzupełnienie ewidencji VAT, a co za tym idzie także złożenie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K oraz miesięcznego pliku JPK_VAT.
Wykaz czynności, których wykonanie pozbawia podatnika zwolnienia z obowiązku składania deklaracji podatkowych za okres zawieszenia działalności gospodarczej, znajduje się w art. 99 ust. 7b ustawy:
7b. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych, o którym mowa w ust. 7a, nie dotyczy:
1) (uchylony)
2) podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
3) podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem;
4) okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
5) okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.
Terminowe złożenie pliku JPK_VAT jest bardzo ważne. Jednolity Plik Kontrolny ma bowiem charakter informacji podatkowej, a konsekwencją niezłożenia go w terminie mogą być surowe sankcje karno-skarbowe. Niezłożenie JPK_VAT w terminie może zostać potraktowane jako wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe. Kara może wynieść od 200 zł do nawet kilkunastu milionów zł. Warto więc dbać o terminowe dopełnienie obowiązków podatkowych.