poniedziałek, 12 luty 2018 10:53

Zawieszenie działalności a obowiązek przesyłania JPK_VAT

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Ministerstwo Finansów wyjaśnia kolejne wątpliwości podatników związane z obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. Tym razem dotyczą one sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej – czy za okresy rozliczeniowe, w których działalność była zawieszona, również trzeba przesyłać pliki JPK_VAT? Dowiedz się, kiedy podatnik jest zwolniony z tego obowiązku, a kiedy mimo wszystko musi składać deklaracje podatkowe, w tym pliki JPK_VAT.

Zbliża się termin pierwszego obowiązkowego przesłania plików JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców – ostatnią grupę podatników, która mogła w tym względzie korzystać z okresu przejściowego na przygotowanie swoich działalności do nowych wymogów. Pliki JPK zawierające dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT ze stycznia 2018 r. należy przesłać do poniedziałku 26 lutego 2018 r.

 

Jednolity Plik Kontrolny od samego początku wzbudza wśród podatników wiele wątpliwości i pytań. Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej publikowało już wiele odpowiedzi na pytania zadawane przez przedsiębiorców. W związku z tym, iż od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przesyłania plików JPK_VAT objął tysiące najmniejszych podmiotów, w tym wiele jednoosobowych firm, powstało pytanie o obowiązek przesyłania tych plików w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Wyjaśnienie tej kwestii resort finansów zamieścił w komunikatach na swojej stronie internetowej.

 

Zawieszona działalność – czy muszę przesłać plik JPK_VAT?

Aby rozwiać wątpliwości podatników, resort finansów posłużył się art. 99 ust. 7a ustawy o VAT:

Art. 99

(…)

7a. W przypadku zawieszenia wykonywania dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej podatnicy nie majÄ… obowiÄ…zku skÅ‚adania deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

 

Zgodnie z powyższym przepisem, za okresy rozliczeniowe, których dotyczy zawieszenie działalności gospodarczej, nie trzeba składać deklaracji podatkowych, m.in. VAT-7 i VAT-7K. Przekłada się to także na brak obowiązku prowadzenia ewidencji VAT. Jeśli w ewidencjach tych nie ma zapisów, nie ma też obowiązku przesyłania plików JPK_VAT za okresy zawieszenia.

 

Kiedy konieczne jest przesłanie JPK_VAT pomimo zawieszenia działalności

W pewnych okolicznościach jednak zachodzi obowiązek przesyłania plików JPK_VAT za okresy rozliczeniowe, w których działalność podlegała zawieszeniu. Może to dotyczyć np. miesięcy, w których podatnik dokonywał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takiej sytuacji konieczne jest bowiem uzupełnienie ewidencji VAT, a co za tym idzie także złożenie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K oraz miesięcznego pliku JPK_VAT.

 

Wykaz czynności, których wykonanie pozbawia podatnika zwolnienia z obowiązku składania deklaracji podatkowych za okres zawieszenia działalności gospodarczej, znajduje się w art. 99 ust. 7b ustawy:

7b. Zwolnienie z obowiÄ…zku skÅ‚adania deklaracji podatkowych, o którym mowa w ust. 7a, nie dotyczy:

1) (uchylony)

2) podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

3) podatników dokonujÄ…cych importu usÅ‚ug lub nabywajÄ…cych towary - w zakresie których sÄ… podatnikiem;

4) okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej nie dotyczyÅ‚o peÅ‚nego okresu rozliczeniowego;

5) okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiÄ…zany do rozliczenia podatku z tytuÅ‚u wykonywania czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opodatkowaniu oraz za które jest obowiÄ…zany dokonać korekty podatku naliczonego.

 

Terminowe zÅ‚ożenie pliku JPK_VAT jest bardzo ważne. Jednolity Plik Kontrolny ma bowiem charakter informacji podatkowej, a konsekwencjÄ… niezÅ‚ożenia go w terminie mogÄ… być surowe sankcje karno-skarbowe. NiezÅ‚ożenie JPK_VAT w terminie może zostać potraktowane jako wykroczenie, a nawet przestÄ™pstwo skarbowe. Kara może wynieść od 200 zÅ‚ do nawet kilkunastu milionów zÅ‚. Warto wiÄ™c dbać o terminowe dopeÅ‚nienie obowiÄ…zków podatkowych.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym czytaj w Poradniku

Czytany 3090 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 luty 2018 13:06

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚ Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.