Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 13 maj 2013 14:29

Działalność sezonowa - jaka forma opodatkowania?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Maj to miesiąc, w którym największa liczba podatników otwiera działalność sezonową. Tacy przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form opodatkowania. Wybór tej formy powinien być poprzedzony analizą specyfiki firmy oraz wysokości przewidywanych kosztów i przychodów.

Rozpoczyna się okres, w którym wielu przedsiębiorców sezonowych rozpoczyna swoją działalność. W większości przypadków będzie ona trwała od maja do końca sezonu wakacyjnego, a nawet do września czy października. Zgodnie z przepisami pozarolniczą działalnością gospodarczą jest każda działalność prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany - nie tylko ta całoroczna, ale też  prowadzona jedynie kilka miesięcy w roku.

Kilka form opodatkowania

Przedsiębiorca sezonowy, podobnie jak każdy inny przedsiębiorca, musi zarejestrować działalność gospodarczą, wybrać formę opodatkowania i rozliczać uzyskiwane dochody w urzędzie skarbowym. Wybór formy opodatkowania nie powinien być kwestią przypadku. Przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonowo mogą wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym 19%, podatkiem według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 18% i 32%, a także ryczałtem ewidencjonowanym i kartą podatkową.

Proste, ale nie zawsze preferencyjne

Pozornie najbardziej preferencyjne formy opodatkowania - ryczałt i karta podatkowa - nie mogą być zastosowane w każdym przedsiębiorstwie. Kwestia ta obwarowana jest pewnymi uwarunkowaniami. Ponadto nawet dla niektórych działalności, które mogą stosować te formy, nie będą one korzystne. Na przykład ryczałt ewidencjonowany polega na opłacaniu stałej stawki podatkowej od przychodu. Przedsiębiorca, który ma wysokie koszty uzyskania przychodów, powinien wybrać raczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, ponieważ będzie ono korzystniejsze.

Skala podatkowa i podatek liniowy

Wybór formy opodatkowania według skali podatkowej lub opodatkowania podatkiem liniowym 19% musi być zgłoszony w ewidencji działalności gospodarczej. Wiąże się on też z koniecznością prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, jak również opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązki te nie powinny jednak przerażać przedsiębiorcy, który uzna te formy opodatkowania za korzystniejsze od uproszczonych. W większości przypadków przedsiębiorcy sezonowi decydują się na powierzenie swoich rozrachunków biuru rachunkowemu, ponieważ jest to wygodniejszy i wbrew pozorom nieraz nawet tańszy sposób na prawidłowe prowadzenie księgowości.

Dla przedsiębiorców sezonowych nasze biuro rachunkowe w Warszawie przygotowało specjalną - atrakcyjną ofertę. Zapraszamy do kontaktu.

Czytany 21200 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 13:31

Artykuły powiązane