niedziela, 06 styczeń 2019 23:14

Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

Od 1 stycznia 2019 r. w przepisach polskiego prawa podatkowego wprowadzono wiele istotnych zmian. Dotyczą one m.in. rozliczania wydatków związanych z kosztami eksploatacji firmowych samochodów osobowych. Od przedsiębiorców oraz biur rachunkowych wymaga to wdrożenia nowych rozwiązań oraz dostosowania działalności do bieżących wymogów ustawodawcy.

Użytkownicy oprogramowania InsERT mają pewność, że stosowane przez nich systemy działają zgodnie z aktualnymi przepisami.  Udostępniona przez producenta, 23 wersja systemu InsERT nexo została nie tylko udoskonalona pod kątem potrzeb użytkowników, ale też dostosowana do zmienionych przepisów. Programy linii nexo: Subiekt nexo, Rachmistrz nexo, Gestor nexo i Rewizor nexo oraz systemy linii GT: Subiekt GT, Rachmistrz GT, Gestor GT i Rewizor GT spełniają wszelkie wymogi aktualnego i funkcjonalnego oprogramowania dla firm.

 

Rozliczanie pojazdów osobowych w programach InsERT 2019

Najnowsze wersje programów linii InsERT nexo i InsERT GT uwzględniają zmiany dotyczące zasad uwzględniania kosztów leasingu, nabycia oraz użytkowania samochodów osobowych w działalności gospodarczej. Dostosowano do nich programy takie jak m.in. Rachmistrz nexo i Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT.

 

Od 1 stycznia 2019 r. wydatki związane z użytkowaniem samochodów osobowych, zarówno  zaliczonych przez podatnika do środków trwałych, jak i użytkowanych na podstawie umów leasingu,  najmu czy dzierżawy, stanowią koszt podatkowy tylko w 75%. Wydatek w pełnej kwocie można zaliczyć do kosztów jedynie w przypadku aut użytkowanych wyłącznie dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Konieczne jest przy tym spełnienie warunków określonych w ustawie o VAT (m.in. prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu).

Limitem 75% nie zostały jednak objęte wydatki związane z leasingiem oraz najmem samochodu osobowego. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w racie leasingowej zawarte są opłaty eksploatacyjne, takie jak wymiana opon czy serwis. W takim wypadku bez limitu 75% pozostaje koszt finansowania leasingu, natomiast opłaty związane z używaniem auta objęte są limitem 75%.

 

W przypadku auta przedsiębiorcy niezaliczonego przez niego do środków trwałych, możliwe jest zaliczenie do kosztów 20% wydatków związanych z jego eksploatacją. Dotyczy to samochodów wykorzystywanych zarówno na cele prywatne, jak i na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2019 r. nie ma już obowiązku prowadzenia tzw. „kilometrówki” do rozliczenia kosztów.

 

Nowe przepisy podniosły też limit amortyzacji samochodu osobowego będącego środkiem trwałym przedsiębiorcy. Co więcej, limit ten wyrażony jest w walucie polskiej, dzięki czemu nie trzeba już każdorazowo przeliczać go z euro na złote. Od 1 stycznia 2019 r. wynosi od 150.000 zł. Ten sam limit dotyczy opłat leasingowych zaliczanych do kosztów podatkowych.

 

To tylko kilka z wielu ważnych zmian wprowadzonych przez ustawodawcę w przepisach dotyczących rozliczania wydatków związanych z samochodami osobowymi. Użytkownicy programów takich jak Rachmistrz nexo, Rewizor nexo, Rachmistrz GT czy Rewizor GT mogą być pewni, iż stosowane przez nich systemy odpowiadają wymogom ustawodawcy.

W programach Rewizor dla zapisów w ewidencji VAT zakupu oraz bezpośrednio w kartotece pojazdów dodano pole „Przypadek szczególny PIT”. Oznacza się w nim zapisy związane z eksploatacją pojazdów z 75% lub 20% zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów. Pole „Przypadek szczególny PIT” można też ustawić w Rachunku za przejazd. Z kolei w programie Rachmistrz dodano także opcję przepisania kwoty z faktury. Zakładka VAT i wartość do ujęcia w kosztach podatkowych wyliczana jest na podstawie kwoty faktury, wybranego przypadku szczególnego VAT oraz PIT.

 

Mały ZUS w programach InsERT w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych zasadach. Firmy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, mogą opłacać niższe składki ubezpieczeniowe – ich wysokość zależna jest od przychodów firmy. Programy Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT zostały dostosowane do wprowadzonych zmian. Dzięki dokonanej aktualizacji obliczenie wysokości składki jest proste i szybkie.

Systemy InsERT uwzględniają wszelkie bieżące regulacje prawne związane z opłacaniem składek – także tych na preferencyjnych warunkach. Oprogramowanie to pozwala na rozliczanie m.in. tzw. ulgi na start.

 

Nowe wzory deklaracji w programach InsERT 2019

Producent systemów InsERT jest zawsze na bieżąco ze wszelkimi zmianami w przepisach. W programach dostępne są więc wszystkie najnowsze wersje deklaracji podatkowych i innych dokumentów. Dostępny jest m.in. nowy formularz PIT-6 – Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji.

 

Inne zmiany w programach InsERT 2019

Programy Rachmistrz nexo, Rewizor nexo, Rachmistrz GT i Rewizor GT pozwalają na obsługę nowej składki na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Dodatkowo w Rewizorze znalazł się nowy raport pokazujący stan rozrachunków w ujęciu kont księgowych – Wiekowanie rozrachunków wg kont. Program pozwala też na generowanie i wysyłkę elektroniczną sprawozdań finansowych w formie plików JPK.

Twórcy programów InsERT przygotowują zmiany w oferowanych systemach na długo przed wejściem w życie zmienionych przepisów. Dzięki temu ich użytkownicy zawsze wiedzą, że mogą liczyć na swój program. Wystarczy tylko dokonywać bieżących aktualizacji.

 


 

BUCHCOM Oprogramowanie dla firm Warszawa to Partner Handlowy i Punkt Serwisowy InsERT. Dzięki doskonałej znajomości potrzeb firm działających w różnych branżach doświadczeni serwisanci w sposób sprawny i trafny dopasowują rozwiązania do indywidualnych potrzeb klientów. Zapewniają nie tylko sprzedaż oprogramowania, ale też jego profesjonalne wdrożenie oraz opiekę posprzedażową. BUCHCOM kompleksowo wyposaża stanowiska sprzedażowe i działy księgowe a także biura rachunkowe.

Oprócz oprogramowania InsERT serwis BUCHCOM w Warszawie oferuje też kasy i drukarki fiskalne Posnet, Elzab i Novitus, czytniki kodów kresowych, wagi elektroniczne, kolektory danych, terminale fiskalne i wiele innych urządzeń. Podpisać tu również można korzystną umowę na obsługę płatności elektronicznych z nowoczesnymi terminalami. Natomiast zespół certyfikowanych księgowych świadczy najwyższej jakości usługi księgowe – zawsze rzetelnie, profesjonalnie i na czas. Kompleksowe wsparcie firmy w obsłudze i rozwoju przedsiębiorstwa to misja zespołu BUCHCOM – tutaj nawet najmniejsza firma zyska rozwiązania, które pomogą jej pomnożyć zyski.

 

Zobacz też: Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r.

 

Oprogramowanie dla firm Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 3574 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 styczeń 2019 23:32

Artykuły powiązane

 • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

  Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

 • Zmiany w programach InsERT nexo – wersja 46 Zmiany w programach InsERT nexo – wersja 46

  Firma InsERT – wiodący producent oprogramowania dla firm – na bieżąco wprowadza uaktualnienia do swoich systemów. Zmiany mają na celu dostosowanie funkcjonalności programów do nowych przepisów i regulacji ustawodawcy, ale też stanowią odpowiedź na bieżące potrzeby użytkowników. Sprawdź, jakie zmiany w programach InsERT nexo prowadza wersja 46.

 • Producent programów dla firm – InsERT – w finale konkursu HRA Star Award! Producent programów dla firm – InsERT – w finale konkursu HRA Star Award!

  Oprogramowania dla firm InsERT cieszy się niesłabnącą popularnością. Znany i ceniony producent od lat jest też doceniany przez ekspertów z branży. Dowodzi tego chociażby zakwalifikowanie do finału HRA Star Award – prestiżowego konkursu organizowanego w ramach konferencji Strategie HR. Sprawdź, czym wyróżnił się InsERT!

 • Kolejna innowacja od InsERT: POS - interfejs dotykowy dla Subiekta nexo i nexo PRO Kolejna innowacja od InsERT: POS - interfejs dotykowy dla Subiekta nexo i nexo PRO

  Technologie dotykowe otaczają nas niemalże wszędzie. Znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Kioski samoobsługowe, ściany interaktywne, tablice informacyjne w centrach handlowych i rozrywkowych. Od lat sprzęty z ekranami dotykowymi stanowią także ważne narzędzie w obsłudze sprzedaży w branży gastronomicznej, w sklepach czy np. na stacjach benzynowych. Subiekt nexo i Subiekt nexo PRO to popularne programy, które m.in. umożliwiają wystawianie dokumentów handlowych – faktur i paragonów. Firma InsERT wypuściła na rynek nowy moduł systemu, POS - interfejs dotykowy.             

 • Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia

  Postęp technologiczny nieustannie zmienia codzienność – wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. Cyfryzacja firm z jednej strony stanowi usprawnienie, z drugiej wiąże się z wyzwaniami dla przedsiębiorców, w tym także dla biur rachunkowych. Wydaje się jednak, że nowe technologie są nieuniknione, jeśli nie chcemy zostać w tyle i stale świadczyć usługi na poziomie oczekiwanym przez klientów.