Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:07

Weź paragon 2013: Co grozi za niewydanie paragonu fiskalnego?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Za nieprawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, do którego należy zaliczyć niewydawanie paragonów klientom, przedsiębiorca może ponieść konsekwencje finansowe za wykroczenie skarbowe, a nawet przestępstwo skarbowe. Obecnie najczęściej wystawiane są mandaty w kwocie od 160 do 3.200 zł.

Trwa letnia edycja akcji „Weź paragon”. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, celem tych działań jest podnoszenie świadomości społecznej, jakie korzyści z posiadania paragonu fiskalnego ma konsument, zmniejszenie szarej strefy i wsparcie przedsiębiorców uczciwie ewidencjonujących sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Zanim dotrze do nas kontrola, warto sobie uświadomić, jakie są konsekwencje niewydania paragonu fiskalnego klientowi będącemu osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym.

Przestępstwo lub wykroczenie

Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, podatnik prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej ma obowiązek wydawania paragonu fiskalnego każdemu klientowi. Nie dopełnienie tego obowiązku naraża podatnika na odpowiedzialność karną skarbową. Zgodnie z art. 62 § 4 i § 5 Kodeksu karnego skarbowego niewydanie paragonu fiskalnego konsumentowi może zostać potraktowane jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

Grzywny i mandaty

Konsekwencją przestępstwa skarbowego może być kara grzywny w wysokości od 10 do 180 stawek dziennych. W zależności od wagi popełnionego przestępstwa kwota ta może wynieść od 533,30 zł nawet do 3.839.760 zł. Nieco mniej surowa, choć również dotkliwa jest kara za wykroczenie skarbowe. W takim przypadku urzędnik może nałożyć na niesumiennego podatnika grzywnę w wysokości od 1/10, do nawet dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W praktyce kara taka może wynieść od 160 zł od 32.000 zł. Najczęściej sprawy o wykroczenia skarbowe rozstrzygane są w postępowaniach mandatowych. Obecnie kwota takiego mandatu najczęściej wynosi od 160 zł do 3.200 zł.

Nie daj się ukarać

Rokrocznie akcja „Weź paragon” zbiera żniwo w postaci tysięcy mandatów wystawionych za nieprawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Również brak urządzenia rejestrującego niesie z sobą dotkliwe konsekwencje. Warto też już teraz dostosować swoje kasy i drukarki fiskalne do wymogów rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, które weszło w życie 1 kwietnia 2013 r. - podatnicy czas na dostosowanie się do nowych przepisów mają do 30 września 2013 roku.

Informacje na temat celu i założeń letniej akcji „Weź paragon” w 2013 roku można znaleźć na stronie Izby Skarbowej w Warszawie oraz na stronie Ministerstwa Finansów.

Czytany 21800 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 06:59

Artykuły powiązane