niedziela, 23 grudzień 2018 08:50

Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.

Ministerstwo Finansów już od wielu miesięcy wdraża kolejne działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększenie wpływów z VAT do budżetu państwa. Jednolite Pliki Kontrolne, akcje promujące przyjmowanie paragonów przez nabywców, ograniczenia w możliwości odliczania VAT od wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją samochodów firmowych, ulepszanie systemu kontroli – te i wiele innych działań miały przyczynić się do sprawniejszego i bardziej uczciwego obrotu gospodarczego w Polsce.

Szeroki zakres działań resortu finansów obejmuje kwestię ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. W 2019 r. mają wejść w życie przepisy dotyczące stosowania kas fiskalnych online – urządzeń przesyłających dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. W listopadzie 2018 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas. Przewiduje on wiele ważnych zmian, dotyczą one m.in. momentu wystawienia paragonu fiskalnego.

 

Najpierw paragon, potem zapłata – nowy pomysł resortu finansów

W projekcie nowego aktu prawnego znalazł się bardzo kontrowersyjny zapis, zgodnie z którym obowiązkiem operatora kasy fiskalnej ma być wydanie paragonu zanim nabywca dokona zapłaty. Taka kolejność wykonywanych czynności ma być niezależna od formy przyjęcia zapłaty, czyli dotyczyć zarówno transakcji uregulowanych gotówką, jak i tych opłaconych kartą.

Ponadto w projekcie przewidziano nowy obowiązek dla operatorów kas. Mają oni składać oświadczenie m.in. o tym, że wiedzą, co grozi za nieprzestrzeganie obowiązku prawidłowego ewidencjonowania każdej sprzedaży na kasie fiskalnej.

 

Zdaniem twórców projektu rozporządzenia, nowe zasady pomogłyby w uszczelnieniu systemu podatkowego w Polsce. Obowiązek wydania paragonu przez otrzymaniem zapłaty miałby ukrócić nieuczciwą praktykę niewydawania paragonów. Brak paragonu to brak zarejestrowania płatności, a co za tym idzie zaniżenie obrotu przedsiębiorcy i kwot podatku należnego, który zobowiązany jest rozliczyć. Resort finansów wskazuje na szczególnie częste występowanie tego typu nadużyć m.in. w branży gastronomicznej.

 

Konsekwencje nowych przepisów

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie w obecnym kształcie, wpłynęłyby bardzo niekorzystnie na polskich przedsiębiorców – wszystkich, nie tylko tych nieuczciwych. Wymagałyby bowiem zmiany sposobu działania systemu kasowego oraz stosowanego oprogramowania. Biorąc pod uwagę, iż planowanym terminem wejścia w życie rozporządzenia jest 1 stycznia 2019 r., czasu na takie modyfikacje byłoby bardzo mało. W rezultacie na przełomie 2018 i 2019 r. powstałby chaos w firmach prowadzących sprzedaż rejestrowaną na kasie fiskalnej, a co za tym idzie na całym rynku gospodarczym.

To nie jedyny absurd projektowanych przepisów. Poważne konsekwencje rodziłyby bowiem sytuacje, w których sprzedawca wydrukuje paragon, jednak nabywca z jakichś przyczyn nie dokona płatności, ze względu chociażby na brak środków na karcie płatniczej. Kasy fiskalne dają techniczną możliwość anulowania paragonu, jednak przed jego wydrukiem. Gdy już zostanie wydany, można go jedynie skorygować w odrębnej ewidencji korekt. Dla kasjerów oznaczałoby to mnóstwo dodatkowej pracy – szczególnie w dużych sklepach, gdzie takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często. Więcej pracy mieliby też księgowi, zobligowani do pomniejszania wartości wynikających z fiskalnych raportów miesięcznych o dokonane korekty. Nadmiar pracy z pewnością przełożyłby się też na większą liczbę pomyłek, błędnie wyliczonych podatków, konieczność składania korekt deklaracji podatkowych itd.

 

Projektowane zmiany niosą ze sobą także inne poważne zagrożenie. Jeśli bowiem paragon fiskalny zostanie wydrukowany, kto udowodni niedoszłemu nabywcy, iż wcale nie dokonał płatności? Oszuści w ostatnich latach wchodzą na wyżyny kreatywności, można więc spodziewać się wielu nieprzyjemnych sytuacji w sklepach i punktach usługowych.

 

Nowe przepisy niezgodne z przepisami

Projektowane zmiany są nie tylko absurdalne z punktu widzenia przedsiębiorców, ale też – zdaniem ekspertów – niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zgodnie bowiem z regulacjami zawartymi w ustawie o VAT, warunkiem wydania paragonu z kasy fiskalnej jest dokonanie sprzedaży rozumianej jako dostawa towaru lub wykonanie usługi. Sprzedaż następuje więc dopiero wtedy, gdy klientowi zostanie wydany towar lub skorzysta on z usługi.

Resort finansów podkreślił, iż jest otwarty na dyskusję w sprawie wprowadzenia nowego obowiązku i terminu, w jakim zmiany miałyby wejść w życie. Twórcy projektu uzasadniają swoje plany ustawą zmieniającą m.in. ustawę o VAT, która ma wprowadzić kasy fiskalne online. Ostateczny kształt tej właśnie ustawy ma wpłynąć na decyzję dotyczącą zapisów w nowym rozporządzeniu, dotyczących momentu wystawienia paragonu fiskalnego. Nie wiadomo jeszcze kiedy i w jakim brzmieniu ustawa wejdzie w życie, nadal jest na etapie prac legislacyjnych.

 

Czytaj też: Kto musi mieć kasy fiskalne online w 2019 r.

Czytany 3362 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 23 grudzień 2018 09:13

Artykuły powiązane

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

  Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

 • Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r. Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r.

  Przedsiębiorca kupujący kasę fiskalną ma spory wybór sprzedawców - wybrany serwis fiskalny towarzyszy mu przez cały okres użytkowania urządzenia. Zanim jednak dokonasz wyboru, sprawdź nowego serwisanta. Dane o jego uprawnieniach znajdziesz w wyszukiwarce prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, aktualizowanej na podstawie danych przesyłanych przez serwisy główne.

 • Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r. Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r.

  Obecny serwis fiskalny nie spełnia Twoich oczekiwań? W nowym stanie prawnym zmiana serwisanta jest prostsza niż wcześniej! Uprawnienia podmiotu możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów. Poznaj nowe obowiązki serwisantów i właścicieli kas fiskalnych – obejmują cię niezależnie od tego, czy masz urządzenie online’owe, czy tradycyjną kasę.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 stycznia 2020 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 stycznia 2020 r.

  Ustawa nowelizacyjna została podpisana przez Prezydenta. Nowy warunek dla paragonów, do których ma zostać wystawiona faktura, wejdzie w życie od nowego roku. Sprawdź, jakie kary grożą za niedostosowanie się do zmienionych przepisów i co mają zrobić użytkownicy starszych kas fiskalnych.