poniedziałek, 04 marzec 2019 15:59

Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

Rok 2019 r. przyniósł wiele zmian w zakresie stosowania kas fiskalnych. Opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas. Wkrótce ma też wejść w życie długo oczekiwana tzw. ustawa o kasach online – zmieniająca m.in. ustawę o VAT oraz ustawę – Prawo o miarach.

W listopadzie 2018 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji znalazł się projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Zastąpi ono akt prawny obowiązujący obecnie. Znajdują się w nim m.in. wytyczne w zakresie użytkowania kasy, dokonywania okresowych przeglądów technicznych, a także regulacje dla serwisów fiskalnych. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych zapisów, jakie znalazły się w projekcie nowego rozporządzenia, miał odwracać kolejność operacji dokonywanych z udziałem kasy. Zgodnie z tymi regulacjami, użytkownik najpierw miałby wydrukować paragon fiskalny, a dopiero potem przyjąć zapłatę od nabywcy.

 

Rząd posłuchał przedsiębiorców

Pomysł Ministerstwa Finansów spotkał się z ostrą krytyką zarówno samych sprzedawców, jak i różnych organizacji zrzeszających przedsiębiorców, m.in. Business Centre Club. O rezygnację z prac nad tą zmianą apelował także Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dnia 21 lutego 2019 r. podczas Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wicedyrektor w Departamencie Systemów Podatkowych Jerzy Owczarek oficjalnie poinformował, iż resort finansów rezygnuje z dalszych prac nad projektem. Zapowiedział przy tym, iż rząd będzie rozważał inne sposoby uszczelnienia polskiego systemu podatkowego.

 

Przepisy sprzeczne z ustawą

Regulacja nazwana roboczo „paragon przed zapłatą” miała w intencji Ministerstwa Finansów stanowić kolejne narzędzie w walce z szarą strefą. Zdaniem ustawodawcy mechanizm ten ograniczyłby do minimum przypadki nierejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Taka kolejność wykonywania czynności miała być niezależna od formy przyjęcia zapłaty, czyli dotyczyć zarówno transakcji gotówkowych, jak i tych opłaconych kartą.

Już od samego początku eksperci wskazywali, iż wprowadzenie takich regulacji jest niezgodne z zasadami określonymi w ustawie o VAT. Zgodnie z ustawą, warunkiem wydania paragonu fiskalnego jest dokonanie sprzedaży rozumianej jako dostawa towaru lub wykonanie usługi, ewentualnie przyjęcie zaliczki lub innej formy przedpłaty. Oczywiste jest więc, iż o sprzedaży mówimy dopiero wtedy, gdy nabywca otrzyma towar lub skorzysta z usługi. Jeśli sprzedaży lub zapłaty nie było, operator kasy fiskalnej nie ma podstaw do wystawienia paragonu.

 

Obowiązek wydania paragonu przed przyjęciem zapłaty rodziły też wiele problemów natury praktycznej. W wielu przypadkach wymagałby od przedsiębiorców zmiany sposobu działania systemu kasowego oraz stosowanego oprogramowania. Ponadto nowe zasady wprowadziłyby chaos i wydłużyły czas obsługi klienta. Każda sytuacja, w której klient już przy kasie orientuje się, iż nie ma gotówki w portfelu i środków na karcie płatniczej, wymagałaby od operatora kasy skorygowania sprzedaży w odrębnej ewidencji korekt.

Zapewne znaleźliby się i tacy „klienci”, którzy nowe przepisy wykorzystaliby do próby wyłudzenia towaru czy usługi. Skoro bowiem paragon zostałby nabywcy wydany, kto udowodniłby mu, że nie uregulował zobowiązania? Każdorazowe potwierdzanie przebiegu zdarzeń na sklepowym monitoringu (o ile takowy by był) rodziłby sytuacje graniczące z absurdem.

 

Na szczęście przepisy w zaplanowanym kształcie nie wejdą w życie. Przedsiębiorcy mogą więc odetchnąć z ulgą. Należy mieć nadzieję, iż kolejne pomysły ustawodawcy okażą się lepiej osadzone w realiach życia codziennego polskich sprzedawców i usługodawców.

 

Czytaj też: Kasy fiskalne online – ustawa ma wejść w życie 2 miesiące później

Czytany 235 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 marzec 2019 16:03

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online zatwierdzone przez Senat! Kasy fiskalne online zatwierdzone przez Senat!

  Znamy już ostatecznie brzmienie przepisów ustawy o kasach online! Znamy terminy i branże, które obowiązkowo wymienią kasy. Nowelizacja została zaakceptowana przez Senat i przekazana do podpisu Prezydenta. Wkrótce wejdzie w życie, a na półkach salonów sprzedaży pojawią się pierwsze kasy fiskalne online.

 • Kasy fiskalne online od stycznia 2020 roku! Kasy fiskalne online od stycznia 2020 roku!

  Stało się! Ustawa o kasach online po niekończących się pracach legislacyjnych wreszcie została uchwalona przez Sejm. W stosunku do poprzedniego projektu zmieniono m.in. końcowy termin uzyskiwania homologacji dla kas fiskalnych z papierową kopią paragonu. Sprawdź, od kiedy musisz stosować kasy fiskalne online w swojej działalności.

 • Kasy fiskalne online – ustawa ma wejść w życie 2 miesiące później Kasy fiskalne online – ustawa ma wejść w życie 2 miesiące później

  Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawki do projektu tzw. ustawy o kasach online. Utrzymane zostały nowe, przesunięte o rok w stosunku do pierwotnego projektu terminy obowiązkowej wymiany kas dla niektórych branż. Zmieniono za to termin wejścia w życie samej ustawy. Sprawdź, kiedy na półkach salonów sprzedaży pojawią się pierwsze kasy fiskalne online.

 • Kasa fiskalna dla firmy sprzątającej – jaką wybrać? Kasa fiskalna dla firmy sprzątającej – jaką wybrać?

  W 2019 r. wiele firm sprzątających straci prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Jakie urządzenie wybrać, by odpowiadało ono potrzebom tego typu działalności? Do kiedy należy wprowadzić kasę? Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują od 1 styczna 2019 r. i poznaj modele kas i drukarek fiskalnych optymalnie trafiających w potrzeby firm sprzątających.

 • Kiedy kasa fiskalna po przekroczeniu limitu 20.000 zł w 2019 r. Kiedy kasa fiskalna po przekroczeniu limitu 20.000 zł w 2019 r.

  Przedsiębiorcy osiągający niskie obroty ze sprzedaży wciąż mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak w praktyce zastosować nowe przepisy, kto nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego i jakich czynności nie uwzględnia się przy wyliczaniu całości obrotu. Dowiedz się też, kiedy wprowadzić kasę fiskalną w działalności po przekroczeniu limitu 20.000 zł.