Wydrukuj tę stronę
piątek, 01 kwiecień 2016 19:37

Uwaga na fałszywe maile o windykacji i sms-y o Loterii!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Marzec i kwiecień to czas, w którym większość podatników składa zeznania roczne PIT. W tym czasie wielką popularnością wciąż cieszy się Narodowa Loteria Paragonowa. Niestety nie zabrakło też oszustów, którzy wykorzystują te okoliczności, by podejmować próby wyłudzenia pieniędzy od podatników. Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami o rzekomym zadłużeniu i sms-ami o wygranej w Loterii Paragonowej.

 

Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze od polskich podatników mają coraz bardziej wyrafinowane pomysły: Ministerstwo Finansów z ostatnim czasie umieściło na swojej stronie internetowej dwa ostrzegawcze komunikaty o próbach wyłudzenia pieniędzy. Pierwszy dotyczy e-maili informujących o rzekomym „zadłużeniu w Departamencie Podatku”. Wiadomość jest podpisana imieniem i nazwiskiem Dyrektora Departamentu Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier w Ministerstwie Finansów - osoby, która rzeczywiście jest pracownikiem resortu. Wielu podatników po otrzymaniu takiego e-maila weryfikuje jego autentyczność poprzez wpisanie danych osoby będącej jego rzekomym autorem. Gdy odkrywają, że jest to prawdziwa osoba pracująca w Ministerstwie, odpowiadają na e-mail.

 

Przedstawiciele resortu finansów ostrzegają jednak przed takim działaniem - wiadomości takie należy zignorować, ponieważ ich autorem nie jest Ministerstwo. W rzeczywistości nie istnieje też Departament Podatku, o którym mowa w fałszywym e-mailu.

 

Resort finansów na swojej stronie podał treść maila i zaznaczył, iż nie jest autorem takiej wiadomości:

„Szanowny Podatniku
Spieszymy poinformować, że za czwarty kwartał 2015 r. ma Pan (i) zadłużenie w Departamencie Podatku. W przypadku jeśli zadłużenie nie zostanie umorzone w ciągu miesiąca od dnia powiadomienia, będziemy musieli skierować sprawę do komornika sądowego i sporządzić akt o ściąganie środków pieniężnych z konta bankowego. Nr aktu 27850109PL (załączony do e-maila).
Justyna Przekopiak
Tel.: (22) 694 5804
Fax +48 (22) 694 4103"

 

Oszuści próbują też wykorzystywać popularność Narodowej Loterii Paragonowej, aby wyłudzić pieniądze od właścicieli telefonów komórkowych. Na stronie internetowej Ministerstwo ostrzega podatników przed sms-ami o następującej treści:

„NARODOWY KONKURS PARAGONOWY. Dzwoniliśmy, gdyz masz SZCZESLIWY PARAGON i możesz zamienic go na ZWROT KWOTY 500ZL! TERAZ ZA DARMO odpisz: AC na 60177"

 

Organizator Loterii zaznacza, iż w przypadku wygranej najpierw wysyła do zwycięzcy e-mail, a następnego dnia kontaktuje się telefonicznie - nie wysyła jednak żadnych sms-ów. Powyższa wiadomość jest kolejną próbą wyłudzenia pieniędzy.

 

Czytaj też: PIT-y roczne za 2015 rok. Gdzie, kiedy i na jakich drukach rozliczyć w 2016 r.

Czytany 4155 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 kwiecień 2016 19:43

Artykuły powiązane