poniedziałek, 24 kwiecień 2017 09:56

Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

Podatnicy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, mają obowiązek wykazać je w zeznaniu rocznym PIT. W zależności od źródła przychodu i sposobu zapłaty podatku obowiązuje konkretny formularz do dokonania rozliczenia: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39. Dokonanie prawidłowego rozliczenia wymaga wybrania odpowiedniego formularza i terminowego złożenia zeznania rocznego we właściwym podatnikowi urzędzie skarbowym.

Najwcześniej składa się zeznanie roczne PIT-28. Wykazuje się w nim przychody z działalności lub najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Zeznanie PIT-28 za 2016 r. należało złożyć do końca stycznia 2017 r.

 

PIT 2016: Jaki formularz wybrać

Największa grupa podatników ma obowiązek rozliczyć swoje dochody na formularzu PIT-37 lub PIT-36. Zeznanie roczne PIT-37 składają osoby fizyczne, które w 2016 r. za pośrednictwem płatnika osiągnęły przychody opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej, ze źródeł położonych na terytorium Polski. Zeznanie roczne PIT-37 składają więc osoby uzyskujące przychody z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy, stosunku służbowego, emerytur, rent, praw autorskich, zasiłków, świadczeń przedemerytalnych itp.

 

W zeznaniu rocznym PIT-36 natomiast wykazuje się przychody opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej, osiągnięte z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej. Składają je również podatnicy, których dochody nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37. Jeśli więc osoba fizyczna w 2016 r. osiągnęła jakikolwiek przychód bez pośrednictwa płatnika, bądź ze źródeł położonych poza terytorium Polski, ma obowiązek złożyć zeznania roczne PIT-36. Obowiązek ten dotyczy także osób doliczających do swoich dochodów dochody osiągnięte przez małoletnie dzieci oraz obniżających przychód o straty z lat ubiegłych.

Zeznanie roczne PIT-36L składają podatnicy, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychody z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym.

Zeznanie roczne PIT-38 składają podatnicy, którzy w 2016 r. osiągnęli przychody z kapitałów pieniężnych, czyli odpłatnego zbycia m.in. papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych czy udziałów w spółkach.

Zenanie roczne PIT-39 składają podatnicy, którzy w 2016 r. osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r., opodatkowanych podatkiem liniowym 19%.

 

PIT 2016: Termin złożenia zeznania

Zeznania roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 składa się do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. W 2017 r. 30 kwietnia wypada w niedzielę, natomiast 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, iż zeznanie za 2016 r. należy złożyć do poniedziałku 2 maja 2017 r. – jest to również termin zapłaty podatku wynikającego z zeznania.

 

Ważne!

Zeznania roczne PIT za 2016 r. należy złożyć do poniedziałku 2 maja 2017 r.
Wyjątkiem jest zeznanie dla ryczałtu PIT-28, które należało złożyć do końca stycznia 2017 r.

 

PIT 2016: Miejsce złożenia zeznania

Zeznania roczne skÅ‚ada siÄ™ do urzÄ™du wÅ‚aÅ›ciwego wedÅ‚ug miejsca zamieszkania podatnika na ostatni dzieÅ„ roku 2016. W przypadku małżonków rozliczajÄ…cych siÄ™ wspólnie, którzy majÄ… różne miejsca zamieszkania, PIT za 2016 r. skÅ‚ada siÄ™ do urzÄ™du skarbowego wÅ‚aÅ›ciwego wedÅ‚ug miejsca zamieszkania jednego z nich. 

 

PIT 2016: Sposób złożenia zeznania

Istnieje kilka sposób na złożenie zeznania rocznego PIT w 2017 r. Można to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać dokument pocztą bądź wrzucić do urzędomatu. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się też wysyłanie PIT drogą elektroniczną.

Aby wypełnić i przesłać zeznanie roczne PIT za 2016 r. elektronicznie, wystarczy pobrać i zainstalować bezpłatny system e-Deklaracje. To wygodne rozwiązanie pozwala na sprawne sporządzenie i wysłanie zeznania rocznego bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach.

Podatnicy składający zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 od marca 2017 r. mogą korzystać z udostępnionego na Portalu Podatkowym, wstępnie wypełnionego zeznania (tzw. PFR – pre-filled tax return). W przypadku PIT-37 z możliwości tej mogą skorzystać zarówno osoby rozliczające się indywidualnie, jak i małżonkowie składający wspólne zeznanie, a także rodzice samotnie wychowujący dzieci. Zeznanie PIT-38 składa się tylko indywidualnie. Dzięki tej możliwości podatnik nie musi już wypełniać zeznania na podstawie otrzymanych informacji PIT-11, PIT-8C czy PIT-R – na Portalu Podatkowym znajdzie je już przygotowane przez urząd skarbowy. Wystarczy tylko zweryfikować zawarte w nim dane i ewentualnie uzupełnić o ulgi i odliczenia oraz wskazać wybraną organizację pożytku publicznego, na który chcemy przekazać 1% podatku. Podobnie jak w przypadku wysłania zeznania przez e-Deklaracje, jako potwierdzenie podatnik otrzymuje UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

 

Rozlicz PIT za 2016 r. w biurze rachunkowym BUCHCOM

 

Czytaj też: Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 r.

Czytany 2705 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 kwiecień 2017 10:36

Artykuły powiązane

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

  • Zwrot nadpÅ‚aty podatku PIT – możesz sprawdzić stan realizacji! Zwrot nadpÅ‚aty podatku PIT – możesz sprawdzić stan realizacji!

    Złożyłeś zeznanie roczne PIT za 2017 r. i spodziewasz się zwrotu podatku? Nie musisz żyć w niewiedzy – Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom prostą aplikację, dzięki której sprawdzisz stan realizacji swojego zwrotu nadpłaty podatku PIT. Sprawdź, gdzie znaleźć ten formularz, jak go wypełnić, jak odczytywać komunikaty i dlaczego warto przesłać zeznanie roczne jak najwcześniej.

  • Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r. Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r.

    Rozpoczął się sezon wypełniania i składania zeznań rocznych PIT za 2017 r. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się w 2018 r., do kiedy złożyć odpowiedni formularz i w jakiej formie to zrobić – tradycyjnie czy elektronicznie. Pamiętaj przy tym o zmianach, jakie w 2018 r. musisz uwzględnić przy obliczaniu podatku – mają one związek m.in. z nowymi zasadami stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego.

  • PIT 2017: W 2018 r. nie skÅ‚ada siÄ™ druków PIT-12 i PIT-40 PIT 2017: W 2018 r. nie skÅ‚ada siÄ™ druków PIT-12 i PIT-40

    W 2018 r. pracodawcy nie są już zobowiązani do sporządzania rocznego odliczenia podatku na druku PIT-40 – zlikwidowano bowiem zarówno ten formularz, jak i oświadczenie PIT-12. Podatnicy nie zostaną jednak pozostawieni sami sobie – będą mogli skorzystać z pomocy urzędników w sporządzeniu zaznania rocznego PIT za 2017 r. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono i co oznaczają one dla pracowników i pracodawców.