Wydrukuj tę stronę
czwartek, 20 grudzień 2018 13:41

PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

W 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na przekazanie do urzędu skarbowego informacji o dochodach podatników. Co więcej, dokumenty te będą mogli wysłać wyłącznie drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie zasady składania informacji o dochodach oraz deklaracji rocznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Dowiedz się też, w jaki sposób przesłać dokumenty elektronicznie i jak ustanowić pełnomocnika.

Ciąg dalszy działań Ministerstwa Finansów zmierzających do cyfryzacji komunikacji przedsiębiorcy z administracją skarbową. Od 1 stycznia 2019 r. kolejne dokumenty będzie można przesyłać wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dla podatnika to wygoda – nie musi stać w kolejce do urzędu czy na pocztę. Dla urzędników to ułatwienie pracy i szybsza obsługa składanych dokumentów.

Zmiany dotyczą m.in. informacji o uzyskanych w poprzednim roku dochodach oraz rocznych deklaracji PIT. W przypadku niektórych dokumentów skrócony zostanie też termin na przesłanie ich do urzędu skarbowego.

 

Formularze PIT składane wyłącznie elektronicznie w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązek przekazywania do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej obejmie następujące dokumenty:

PIT-11 – Informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy

PIT-8C – Informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych

PIT-R – Informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich

PIT-4R – Deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy

PIT-8AR – Deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym

 

Wszystkie wymienione powyżej formularze można podpisać podpisem kwalifikowanym. W przypadku formularzy PIT-11, PIT-8C, PIT-4R, PIT-8AR oraz IFT-1/IFT-1R możliwe jest także podpisanie danymi autoryzacyjnymi. Dokument przesyła się za pomocą interaktywnego formularza Ministerstwa Finansów, Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD) lub programu finansowo-księgowego.

 

Jak wysłać PIT elektronicznie w 2019 r.

Formularz interaktywny Ministerstwa Finansów znaleźć można na stronie portalpodatkowy.mf.gov.pl – z zakładki e-Deklaracje wybieramy odpowiedni formularz, który wypełniamy i podpisujemy podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzacyjnymi. Potem wystarczy już tylko kliknąć przycisk „Wyślij”.

 

Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD) wymaga uruchomienia odpowiedniej aplikacji (modułu) zgodnie ze specyfikacją Wejścia-Wyjścia. Należy wypełnić formularz i podpisać go podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzacyjnymi, a następnie wysłać dokument do UBD.

Przy czym należy pamiętać, iż za pomocą bramki UBD nie można wysłać korekty deklaracji – w takim wypadku konieczne jest wysłanie pojedynczego dokumentu za pomocą systemu e-Deklaracje.

 

Program finansowo-księgowy to rozwiązanie dla podatników korzystających z odpowiedniej aplikacji – systemu finansowo-księgowego (lub usług biura rachunkowego, który taki program wykorzystuje).

Większość oprogramowania finansowo-księgowego posiada automatyczną opcję wysyłania deklaracji. Producenci programów zapewniają odpowiednie wersje druków i sposób łączenia się z serwerem Ministerstwa Finansów. Użytkownik nie musi się o nic martwić. Wysyła deklaracje ze swojej aplikacji.

 

Po wysłaniu dokumentu, niezależnie w jaki sposób, należy pamiętać o pobraniu i zachowaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

 

Terminy składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018

Od 1 stycznia 2019 r. zmieni się termin przesyłania do urzędu skarbowego wszystkich informacji o dochodach. Obowiązku tego należy dopełnić do 31 stycznia 2019 r. Termin nie zmieni się w przypadku rocznych deklaracji PIT-4R i PIT-8AR, które już w latach poprzednich należało składać do końca stycznia roku następującego po danym roku. Do końca lutego składa się jedynie informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania IFT-1/IFT-1R.

Nie zmienia się też termin przekazania informacji o wypłaconych dochodach podatnikowi – podobnie jak w latach poprzednich, mamy na to czas do końca lutego.

 

Ważne!

Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz deklaracje PIT-4R i PIT-8AR za 2018 r. należy przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie drogą elektroniczną do czwartku 31 stycznia 2019 r.

Informację IFT-1/IFT-1R za 2018 r. należy złożyć do czwartku 28 lutego 2019 r.

Podatnikowi informację o wypłaconych dochodach i pobranych zaliczkach za 2018 r. należy przekazać do czwartku 28 lutego 2019 r.

 

Powyższe terminy nie dotyczą przedsiębiorców zamykających działalność gospodarczą. W takim wypadku omawiane dokumenty należy złożyć do dnia zaprzestania działalności.

Zawsze należy też pamiętać o wyborze właściwego wzoru formularza. Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują następujące wersje druków:

  • PIT-8C(9)
  • PIT-11(24)
  • PIT-R(19)
  • PIT-4R(8)
  • PIT-8AR(7)
  • IFT-1/IFT-1R(14)

Numer wersji zawsze znajduje się w prawnym dolnym rogu formularza.

 

Pełnomocnictwo do przesyłania dokumentów

Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-R, deklaracje PIT-4R i PIT-8AR oraz wiele innych dokumentów można przesyłać osobiście lub przez pełnomocnika. W tym drugim wypadku konieczne jest dostarczenie do urzędu skarbowego pełnomocnictwa na druku UPL-1. Pełnomocnictwo takie można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

 

Zobacz też: Zeznanie roczne za 2018 r. przygotuje KAS

 

Kliknij i pobierz aktualne druki PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR itp. 

Czytany 3456 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 styczeń 2019 08:37

Artykuły powiązane