wtorek, 11 grudzień 2018 09:48

Zmiany w podatku PIT i CIT w 2019 r. – uproszczenia

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Wprowadzenie nowej, obniżonej stawki 9% dla podatników CIT, których przychody nie przekraczają określonego limitu; zniesienie uzależnienia prawa m.in. do rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem od terminowości złożenia zeznania; złagodzenie warunków korzystania z ulgi mieszkaniowej; uchylenie niektórych obowiązków informacyjnych i ewidencyjnych dot. ryczałtu od przychodów z najmu – te i wiele innych zmian wejdzie w życie już od nowego roku. Zobacz oficjalny komunikat Ministerstwa Finansów.

Wkrótce wejdÄ… w życie dÅ‚ugo oczekiwane uproszczenia dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Stanie siÄ™ tak za sprawÄ… ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, która zostaÅ‚a opublikowana w Dzienniku Ustaw z 19 listopada 2018 r., pod poz. 2159.

WiÄ™kszość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. Na swojej oficjalnej stronie internetowej Ministerstwo Finansów zamieÅ›ciÅ‚o komunikat w sprawie zmian, jakie wprowadzi ustawa nowelizacyjna.

 

W komunikacie tym możemy przeczytać:

Publikacja ustawy o ułatwieniach w podatkach dochodowych na 2019 r.

Publikacja:  2018.11.20 13:54

W poz. 2159 Dziennika Ustaw opublikowana zostaÅ‚a ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa upraszcza przepisy w obszarze podatków dochodowych oraz stwarza bardziej dogodne warunki dla podatników, w szczególności przez:

  1. Wprowadzenie nowej, obniżonej do wysokości 9%. stawki podatku CIT dla podatników, których przychody nie przekroczą w danym roku podatkowym 1,2 mln euro;

Stawka ta ma zastąpić obowiązującą obecnie 15% stawkę CIT. Rozwiązanie to ma dotyczyć podatników, których przychody w danym roku nie przekraczają kwoty 1,2 mln euro wyrażonej w zł. Będą z niej mogli skorzystać także podatnicy rozpoczynający działalność.

  1. Wprowadzenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów fikcyjnych odsetek od pozostawionego w spółkach kapitału (tzw. notional interest deduction - NID);

Możliwe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów hipotetycznych kosztów pozyskania kapitału zewnętrznego gdy źródłem finansowania spółki są tzw. zyski zatrzymane lub dopłaty wnoszone przez wspólników.

Zrówna to podatkowe uprawnienia związane z finansowaniem zewnętrznym w postaci pożyczki z własnymi źródłami finansowania. Hipotetyczne odsetki, obliczone od wysokości wniesionych do spółki dopłat lub zatrzymanego zysku oraz według stopy referencyjnej NBP powiększonej o 1 punkt procentowy będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 250 000 zł.

  1. Uchylenie w ustawie o PIT przepisu warunkującego uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci od terminowego złożenia zeznania podatkowego (czyli do 30 kwietnia każdego roku);
  2. Wprowadzenie zmian odnoszÄ…cych siÄ™ do spadkobierców zbywajÄ…cych nieruchomoÅ›ci lub okreÅ›lone prawa majÄ…tkowe nabyte w spadku (chodzi o peÅ‚niejszÄ… realizacjÄ™ na gruncie podatku PIT sukcesji praw spadkodawcy zwiÄ…zanych z odziedziczonÄ… nieruchomoÅ›ciÄ…);
  3. Złagodzenie warunków korzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej, m.in. przez wydłużenie z 2 do 3 lat okresu, w jakim można z niej skorzystać;
  4. Wprowadzenie zmian dotyczÄ…cych samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci przez:
  • podwyższenie z 20.000 EURO do 150 tys. (225 000 zÅ‚. w przypadku samochodów elektrycznych) zÅ‚ kwoty limitu wartoÅ›ci samochodu osobowego, do którego możliwe jest peÅ‚ne odliczenie odpisów amortyzacyjnych w wyniku zużycia siÄ™ takiego pojazdu,
  • podwyższenie do 150 tys. zÅ‚. kwoty odnoszÄ…cej siÄ™ do wartoÅ›ci auta przyjÄ™tej do celów obliczenia skÅ‚adki z tytuÅ‚u ubezpieczenia samochodu osobowego, jaka może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów,
  • okreÅ›lenie zasad rozliczania kosztów używania samochodów osobowych wykorzystywanych w dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i do innych celów (niezwiÄ…zanych z tÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ…),
  • ujednolicenie zasad podatkowego rozliczania przez podatników wykorzystywania samochodów osobowych w prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci, niezależnie od rodzaju umowy na podstawie jakiej podatnik korzysta z takiego auta.
  1. Uchylenie obowiązków informacyjnych i ewidencyjnych dotyczących ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu, podnajmu, itp. w zakresie:
  • obowiÄ…zku skÅ‚adania oÅ›wiadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z tytuÅ‚u najmu, podnajmu w formie ryczaÅ‚tu,
  • obowiÄ…zku prowadzenia ewidencji przychodów przez podatników osiÄ…gajÄ…cych przychody z najmu, podnajmu prywatnego i korzystajÄ…cych z opodatkowania ryczaÅ‚tem od przychodów ewidencjonowanych w przypadku gdy wysokość  przychodów nie wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.
  1. OkreÅ›lenie wysokoÅ›ci kosztów uzyskania przychodów wykazywanych w zwiÄ…zku z konwersjÄ… dÅ‚ugu na kapitaÅ‚;

Możliwość uwzglÄ™dnienia wartoÅ›ci zadÅ‚użenia, w tym pożyczki w kosztach uzyskania przychodów w zwiÄ…zku z wniesieniem takiego zobowiÄ…zania jako wkÅ‚adu do spółki lub spółdzielni.

  1. Uchylenie obowiÄ…zku ogÅ‚aszania w Monitorze SÄ…dowym i Gospodarczym informacji o zarejestrowaniu i wykreÅ›leniu podatkowej grupy kapitaÅ‚owej;
  2. Podwyższenie limitu składek na rzecz organizacji zrzeszających pracodawców i przedsiębiorców o charakterze nieobowiązkowym zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów;

Limit ten wzrośnie z 0,15% do 0,25% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

  1. Poszerzenie zakresu zwolnienia od podatku PIT i CIT dotyczącego sprzedawanych w całości lub w części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego również o przypadki sprzedaży udziału w nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego;
  2. Ułatwienie w posługiwaniu się kopiami certyfikatów rezydencji;

Po zmianach przepisów, jeÅ›li kwota należnoÅ›ci na rzecz jednego podmiotu nie przekroczy 10 tys. zÅ‚ w roku kalendarzowym, a informacje zamieszczone na kopii nie bÄ™dÄ… budziÅ‚y wÄ…tpliwoÅ›ci, to do zastosowania niższej stawki podatku u źródÅ‚a, czyli pobieranego w  Polsce od należnoÅ›ci wypÅ‚acanych za granicÄ™ z tytuÅ‚u Å›wiadczenia niektórych usÅ‚ug, czyli do skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania, bÄ™dzie wystarczyÅ‚ skan certyfikatu umieszczony na stronie usÅ‚ugodawcy.

 

Zobacz też: Limity na 2019 r.: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe

Czytany 2905 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 grudzień 2018 10:40

Artykuły powiązane

  • Ulga w PIT od 1.08.2019: wzór oÅ›wiadczenia osób do 26 roku życia Ulga w PIT od 1.08.2019: wzór oÅ›wiadczenia osób do 26 roku życia

    Młodzi pracownicy nie muszą już płacić podatku dochodowego. Aby skorzystać z ulgi zero PIT dla osób do 26. roku życia jeszcze w 2019 r., muszą złożyć płatnikowi odpowiednie oświadczenie. Poznaj zasady stosowania nowego zwolnienia i pobierz wzór formularza udostępniony przez Ministerstwo Finansów.

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

  • PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r. PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r.

    W 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na przekazanie do urzędu skarbowego informacji o dochodach podatników. Co więcej, dokumenty te będą mogli wysłać wyłącznie drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie zasady składania informacji o dochodach oraz deklaracji rocznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Dowiedz się też, w jaki sposób przesłać dokumenty elektronicznie i jak ustanowić pełnomocnika.

  • Koszty dotyczÄ…ce samochodu osobowego w 2019 r. Koszty dotyczÄ…ce samochodu osobowego w 2019 r.

    Wyższy limit odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego będzie obowiązywał już od początku 2019 r. Wprowadzone jednak zostaną inne, mniej korzystne zmiany. Od nowego roku większość podatników nie będzie już mogła w całości zaliczać do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego – możliwe będzie zaliczenie 75% wydatków. Sprawdź, co jeszcze zmieni się w ustawach PIT i CIT w 2019 r.