Wydrukuj tę stronę
piątek, 31 maj 2019 06:51

Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019?

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Nowe przepisy mają wyeliminować nadużycia, obecne przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej – tak Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego elementu paragonu, do którego można wystawić fakturę dla podmiotu gospodarczego. Ten element to numer NIP nabywcy. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe regulacje i kiedy zaczną obowiązywać.

Podczas gdy przepisy dotyczące kas fiskalnych online ostatecznie weszły w życie 1 maja 2019 r., planowane regulacje związane z wymogiem wystawiania faktury tylko do transakcji udokumentowanych paragonem zawierającym numer NIP nabywcy, wciąż są na etapie projektu. Wszystko wskazuje jednak, iż nowy wymóg zostanie wprowadzony już 1 lipca 2019 r.

 

Obowiązek wystawiania faktur tylko do paragonów z kasy fiskalnej zawierających numer NIP nabywcy ma zostać wprowadzony mocą ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Mówi o tym projekt ustawy z 6.09.2018 r.

 

Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy – zasady

Ustawa nowelizacyjna ma zmienić brzmienie art. 106b ust. 4 i dodać m.in. ust. 5 w ustawie o VAT. Przepisy te wskazują na dodatkowy element paragonu, na którego podstawie może zostać wystawiona faktura. Elementem tym jest numer NIP nabywcy. Oczywiście nowy obowiązek dotyczy tylko sprzedaży dokonanej na rzecz podmiotu gospodarczego. Nie odnosi się w żaden sposób do konsumentów, którzy również mogą zażądać wystawienia faktury do paragonu.

Podatnik będzie mógł odmówić wystawienia faktury do paragonu bez NIP-u nabywcy, nawet jeśli zgłosi się on z takim żądaniem w ustawowym terminie. Co więcej, sprzedawca nie będzie miał prawa wystawić takiej faktury – złamanie obowiązującej zasady będzie się wiązało z sankcjami karnymi.

 

Kary za wystawienie faktury do paragonu bez NIP-u nabywcy

W art. 106b ustawy o VAT ma znaleźć się także ust. 6, który wprowadza sankcję za niedostosowanie się do nowego wymogu. Zgodnie z tymi regulacjami, w przypadku wystawienia faktury do transakcji dokumentowanej paragonem fiskalnym niezawierającym numeru NIP nabywcy, na podatnika zostanie nałożone dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Ma ono odpowiadać 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W konsekwencji sprzedawca będzie zmuszony do odprowadzenia podwójnej kwoty podatku VAT należnego.

Sankcję przewidziano także dla nabywcy, który wystąpił z żądaniem wystawienia faktury do paragonu niezawierającego jego numeru NIP. Jeśli posłuży się taką fakturą (tzw. ujmie ją w ewidencji), również zostanie ukarany sankcją 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze.

 

Nowelizacja przeciw nadużyciom

Planowane regulacje mają za zadanie uszczelnić system podatkowy poprzez wyeliminowanie nadużyć związanych z wystawianiem faktur do paragonów. Uzasadnienie do projektu ustawy nowelizacyjnej wskazuje, iż nadużycia takie są szczególnie częste w branży budowlanej i paliwowej. Sprzedawcy wystawiają podmiotom gospodarczym faktury do paragonów wydanych, ale nie odebranych przez konsumentów. W rezultacie nieuczciwe firmy odliczają VAT od wydatków, których wcale nie poniosły. Nowe zasady i związane z nimi sankcje mają wyeliminować takie nadużycia.

 

Regulacje przejściowe

Przewidziano też przepisy przejściowe, zgodnie z którymi fakturę będzie można wystawić do paragonu wystawionego przed wejściem w życie nowych przepisów, nawet jeśli dokument ten nie będzie zawierał numeru NIP nabywcy. Obecnie jednak wciąż oczekujemy na ostateczne opublikowanie nowego aktu prawnego w Dzienniku Ustaw. Dopóki tak się nie stanie, podatnicy wciąż mogą wystawiać faktury do transakcji udokumentowanych paragonem – niezależnie od tego, czy zawiera on nr NIP nabywcy, czy nie.

 

Aktualizacja! 

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1520) nadaje nowym przepisom ostateczne brzmienie. Zasada, zgodnie z którą fakturę można wystawić wyłącznie do paragonu zawierającego numer NIP nabywcy, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne online - Poradnik

Czytany 6512 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 sierpień 2019 19:07

Artykuły powiązane