Wydrukuj tę stronę
sobota, 15 sierpień 2020 21:20

Jak uzyskać odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Badanie techniczne kasy fiskalnej to jeden z obowiązków podatnika. Chociaż przedsiębiorca nie wykonuje go osobiście, musi dopilnować, by w odpowiednim czasie zrobił to uprawniony serwisant. Czy jest możliwe odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej?

W świetle obecnie obowiązujących przepisów, podatnicy muszą dokonywać obowiązkowych przeglądów kasy fiskalnej w określonych terminach. Jednak w związku z zagrożeniem COVID-19, niektórzy obawiają się przeprowadzania w firmach badań technicznych.

 

Jak często należy przeprowadzać przegląd techniczny kasy fiskalnej?

Zgodnie z § 54 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). obowiązkowego przeglądu technicznego kasy dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata. Ten sam dokument precyzuje, jakie dokładnie czynności wykonuje serwisant podczas przeglądu. 

 

Jak przebiega przegląd kasy fiskalnej?

Jakie czynności składają się na zakres obowiązkowego przeglądu technicznego kas fiskalnych? Zgodnie z treścią rozporządzenia, badanie obejmuje m.in. sprawdzenie stanu i liczby plomb kasy oraz zgodności z zapisem w książce kasy i dokumentacją serwisową. Serwisant sprawdzi też ogólny stan obudowy kasy, poprawność działania wyświetlacza dla nabywcy oraz wewnętrznego zasilania (akumulatora). Przyjrzy się również czytelności dokumentów drukowanych przez urządzenie. Dokładną listę działań znajdziemy w rozporządzeniu w sprawie kas.  

Po wykonanym przeglądzie technicznym pracownik serwisu sporządza wpis do książki kasy rejestrującej. Może też zalecić działania pokontrolne, jeżeli badanie wykazało jakieś nieprawidłowości.

Jak widać, fizyczna obecność serwisanta w firmie jest konieczna.

 

Jak uzyskać odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej?

Przeprowadzanie okresowych badań technicznych kas w przedsiębiorstwach podczas zagrożenia koronawirusem może budzić obawy - zarówno firm serwisujących, jak i operatorów urządzeń.

Ministerstwo Finansów poinformowało podatników, że mogą oni ubiegać się o odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej. Jednak powinni zrobić to przed upływem obowiązkowego terminu.

Odpowiedni wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego - istnieje możliwość wykonania tej czynności również drogą elektroniczną.

 

Zobacz też: Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć!

Czytany 1272 razy

Artykuły powiązane