piątek, 24 grudzień 2021 20:30

Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Większość polskich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną ma w swoich sklepach i punktach usługowych urządzenia rejestrujące. Posiadanie kasy wiąże się z kilkoma ważnymi obowiązkami. Jednym z nich jest zgłaszanie jej do okresowego badania technicznego. Poznaj terminy przeglądów kasy fiskalnej i dowiedz się, gdzie zgłosić urządzenie.

Obowiązek poddawania kas rejestrujących okresowym przeglądom technicznym wynika z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT. Z kolei szczegółowe informacje na temat m.in. terminów oraz zakresu przeglądów zostały określone w § 54 i 55 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1625).

 

Termin przeglądu kasy fiskalnej

Ustawa o VAT wskazuje, w jakich przypadkach podatnik musi dokonać przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Pierwszy to standardowe zgłoszenie urządzenia do badania w terminach określonych w rozporządzeniu. Drugi to sytuacja, w której kasa została przez podatnika utracona (np. w wyniku kradzieży), a następnie odzyskana. To specyficzne okoliczności – jeśli zaistnieją, przedsiębiorca nie może po prostu ponownie użytkować kasę. Przed wznowieniem sprzedaży musi poddać urządzenie przeglądowi technicznemu.

Rozporządzenie reguluje kwestię konkretnego terminu przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Należy go wykonywać nie rzadziej niż co dwa lata. Przy czym termin pierwszego badania liczymy od dnia fiskalizacji.

Brzmienie powyższego przepisu wskazuje, iż kasę fiskalną do przeglądu można zgłosić wcześniej niż w terminie 2 lat od fiskalizacji. Warto tak zrobić, jeśli np. wybieramy się na wakacje lub z innych przyczyn spodziewamy się, że będziemy mieć problem z terminowością (np. zbliżający się sezon sprzedażowy w danej branży).

Termin 2 lat nie dotyczy taksówkarzy. Podlegają oni pod odrębne przepisy o prawnej kontroli metrologicznej dla taksometru używanego do współpracy z kasą. Rozporządzenie wskazuje jedynie, iż przeglądu techniczny nie może być w tym wypadku wykonywany rzadziej niż co 25 miesięcy.

 

Termin przeglądu kasy fiskalnej leasingowanej

Kasy fiskalne mogą być używane m.in. na podstawie umowy najmu czy leasingu. W § 54 ust. 4 znajdujemy następujący zapis:

4. Pierwszego obowiązkowego przeglądu technicznego kas oddanych w używanie na podstawie najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze podatnik jest obowiązany dokonać po objęciu kasy w używanie, przed dniem dokonania fiskalizacji.

 

Kto wykonuje przegląd techniczny kasy fiskalnej  

Uprawnionym do wykonania przeglądu technicznego kasy fiskalnej jest serwisant posiadający ważny identyfikator. Będzie to ten sam serwis, w którym kupiliśmy urządzenie. Dane serwisanta są na stałe zapisane w książce kasy. Zmiana takiego podmiotu jest możliwa, jednak wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności.

 

Ważne!

Choć uprawnionym do dokonywania przeglądu technicznym jest serwisant, odpowiedzialność za terminowe badanie ponosi podatnik – właściciel kasy fiskalnej. Warto więc z pewnym wyprzedzeniem zgłosić kasę do przeglądu.

 

Zgodnie z § 51 ust. 4 rozporządzenia, na wykonanie przeglądu serwis ma 3 dni – licząc od dnia dokonania zgłoszenia przez podatnika.

Żadne przepisy nie zobowiązują też serwisów do przypominania swoim klientom o zbliżających się terminach. Może za to zrobić to sama kasa. Większość nowoczesnych urządzeń została wyposażona w opcję przypomnienia o zbliżającym się przeglądzie. Warto z niej skorzystać i wprowadzić takie ustawienie od razu po fiskalizacji.

 

Trzymaj się terminu!

Termin przeglądu kasy fiskalnej jest nieprzekraczalny. Spóźnienie wiąże się z konkretnym konsekwencjami. Jeśli zapomnimy o badaniu w ciągu 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania, będziemy musieli zwrócić do urzędu skarbowego ulgę, jeśli wcześniej z niej skorzystaliśmy na dane urządzenie. Ponadto przepisy przewidują karę w wysokości 300 zł dla każdego przedsiębiorcy, który nie wykona w terminie obowiązkowego przeglądu.

 

Więcej o przeglądach kas fiskalnych wkrótce w Poradniku!

Czytany 2749 razy

Artykuły powiązane

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie! Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

  Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK. 

 • Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas? Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas?

  Pierwsze kasy fiskalne online trafiły do polskich firm w 2019 roku. Wielu przedsiębiorców eksploatuje więc swoje urządzenia ponad dwa lata, licząc od momentu ich fiskalizacji. Muszą oni pamiętać o obowiązkowym badaniu technicznym. Czy przegląd kasy online różni się od przeglądu innych typów kas?

 • Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej? Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

  Kasa fiskalna wymaga przeglądu w określonych przepisami terminach. Chociaż czynności serwisowe wykonuje osoba z uprawnieniami w tym zakresie, obowiązek ich zlecania spoczywa na właścicielu urządzenia. Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.