piątek, 07 sierpień 2020 16:11

Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kasa fiskalna to urządzenie, które wymaga od użytkownika dopełniania rozmaitych formalności. Precyzują je konkretne przepisy. Określone w nich czynności często wiążą się z pilnowaniem terminów. Jednym z ważnych obowiązków podatnika jest przegląd kasy fiskalnej. Za niedopełnienie go mogą grozić konsekwencje finansowe.

Regularny przegląd kasy fiskalnej wpływa na jej żywotność i bezproblemową eksploatację. Osoba, która go wykonuje, zajmuje się konserwacją urządzenia i usuwa ewentualne usterki. Chociaż badanie to może się wydawać zbędne, tak naprawdę służy samej kasie, ale też jej użytkownikowi. Minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów technicznych podczas korzystania z kasy fiskalnej. Tym samym, pozwala na płynną pracę i daje komfort nieprzerwanego prowadzenia sprzedaży.

Każda kasa fiskalna obowiązkowo musi być poddawana regularnym przeglądom technicznym. Wynika to z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT. Za dopełnienie tego obowiązku odpowiedzialny jest właściciel urządzenia - jeżeli zaniecha działania, to on zostanie obciążony karą finansową.

 

Kto wykonuje przegląd kasy fiskalnej?

Dopilnowanie terminu wykonania przeglądu to obowiązek właściciela kasy fiskalnej. Jednak badaniem technicznym fizycznie zajmuje się serwisant kas z odpowiednimi uprawnieniami. Firma serwisująca ma na sprawdzenie poprawności działania urządzenia 5 dni, licząc od zgłoszenia takiej potrzeby przez przedsiębiorcę.

 

Jak przebiega przegląd kasy fiskalnej?

Jakie dokładnie czynności wykonuje serwisant podczas przeglądu? Zostały one szczegółowo opisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Pracownik serwisu sprawdza m.in. stan obudowy kasy (w tym również stan plomb), poprawność działania wyświetlacza klienta, czytelność drukowanych przez kasę dokumentów czy stan techniczny baterii wewnętrznej. 

Potwierdzeniem wykonanego przeglądu urządzenia jest wpis do Książki kasy Rejestrującej. Serwisant zaleci też działania pokontrolne, w przypadku zauważonych nieprawidłowości. Następnego dnia po dokonanym badaniu technicznym, można kontynuować pracę na kasie fiskalnej.

 

Kiedy należy zrobić przegląd kasy fiskalnej?

Przegląd kasy nie jest jednorazową czynnością, którą zlecamy serwisowi w razie potrzeby. Badania techniczne wykonuje się regularnie – nie rzadziej niż co 2 lata. To dosyć długi okres, więc niektórzy producenci kas fiskalnych zaprojektowali specjalną funkcję. Żeby przedsiębiorca nie zapomniał o obowiązkowym przeglądzie, nowoczesne urządzenia same przypominają o konieczności jego wykonania. 

 

Jaka jest kara za brak przeglądu kasy fiskalnej?

Przypomnienie o konieczności wykonania przeglądu technicznego kasy to bardzo praktyczna funkcja. Zwłaszcza, że przeoczenie terminu może skutkować sankcjami finansowymi.  Przedsiębiorca naraża się na grzywnę w wysokości 300 zł, ale nie tylko. Jeżeli skorzystaliśmy z ulgi na kasę fiskalną, a w ciągu 3 lat od zakupu nie wykonamy obowiązkowego przeglądu, będziemy musieli ją zwrócić. Warto pilnować terminu, bo kwota wspomnianej ulgi wynosi nawet 700 zł za każde urządzenie.

 

Kasy fiskalne online a obowiązkowy przegląd techniczny

Kasy fiskalne online, które w zeszłym roku pojawiły się w sprzedaży, automatycznie przesyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Urządzenia przekazują także informacje o okresowym przeglądzie technicznym. Przedsiębiorca, który zapomniał o wykonaniu badania technicznego, nie uniknie więc kary. 

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 165 razy

Artykuły powiązane

 • Jak uzyskać odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej Jak uzyskać odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej

  Badanie techniczne kasy fiskalnej to jeden z obowiązków podatnika. Chociaż przedsiębiorca nie wykonuje go osobiście, musi dopilnować, by w odpowiednim czasie zrobił to uprawniony serwisant. Czy jest możliwe odroczenie terminu przeglądu kasy fiskalnej?

 • Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego? Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego?

  Najmniejsza na rynku drukarka online’owa Posnet TEMO? Klasyka w branży medycznej – Novitus NANO Online? A może POSPAY – innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online do gabinetu stomatologicznego, które najlepiej sprawdzą się w tego typu działalności.

 • Szukasz kasy online dla branży budowlanej? Szukasz kasy online dla branży budowlanej?

  Już wkrótce wybrani przedsiębiorcy będą musieli wymienić dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Zmiana dotyczy m.in. firm budowlanych. Jeżeli szukasz kasy online dla branży budowlanej, to świetnie trafiłeś! Oto cztery propozycje najlepszych kas, które sprawdzą się w przypadku usług budowlanych.

 • Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE? Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

  Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

 • Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla? Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla?

  Prosta w obsłudze, a przy tym niezwykle funkcjonalna kasa ERGO? A może drukarka TEMO lub innowacyjny fiskalny terminal płatniczy POSPAY? Doradcy i serwisanci salonu sprzedaży kas online w Warszawie przygotowali ranking najlepszych urządzeń. Sprawdź kasy online dla sprzedaży węgla optymalne dla branży!