piątek, 07 sierpień 2020 16:11

Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kasa fiskalna to urządzenie, które wymaga od użytkownika dopełniania rozmaitych formalności. Precyzują je konkretne przepisy. Określone w nich czynności często wiążą się z pilnowaniem terminów. Jednym z ważnych obowiązków podatnika jest przegląd kasy fiskalnej. Za niedopełnienie go mogą grozić konsekwencje finansowe.

Regularny przegląd kasy fiskalnej wpływa na jej żywotność i bezproblemową eksploatację. Osoba, która go wykonuje, zajmuje się konserwacją urządzenia i usuwa ewentualne usterki. Chociaż badanie to może się wydawać zbędne, tak naprawdę służy samej kasie, ale też jej użytkownikowi. Minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów technicznych podczas korzystania z kasy fiskalnej. Tym samym, pozwala na płynną pracę i daje komfort nieprzerwanego prowadzenia sprzedaży.

Każda kasa fiskalna obowiązkowo musi być poddawana regularnym przeglądom technicznym. Wynika to z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT. Za dopełnienie tego obowiązku odpowiedzialny jest właściciel urządzenia - jeżeli zaniecha działania, to on zostanie obciążony karą finansową.

 

Kto wykonuje przegląd kasy fiskalnej?

Dopilnowanie terminu wykonania przeglądu to obowiązek właściciela kasy fiskalnej. Jednak badaniem technicznym fizycznie zajmuje się serwisant kas z odpowiednimi uprawnieniami. Firma serwisująca ma na sprawdzenie poprawności działania urządzenia 5 dni, licząc od zgłoszenia takiej potrzeby przez przedsiębiorcę.

 

Jak przebiega przegląd kasy fiskalnej?

Jakie dokładnie czynności wykonuje serwisant podczas przeglądu? Zostały one szczegółowo opisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Pracownik serwisu sprawdza m.in. stan obudowy kasy (w tym również stan plomb), poprawność działania wyświetlacza klienta, czytelność drukowanych przez kasę dokumentów czy stan techniczny baterii wewnętrznej. 

Potwierdzeniem wykonanego przeglądu urządzenia jest wpis do Książki kasy Rejestrującej. Serwisant zaleci też działania pokontrolne, w przypadku zauważonych nieprawidłowości. Następnego dnia po dokonanym badaniu technicznym, można kontynuować pracę na kasie fiskalnej.

 

Kiedy należy zrobić przegląd kasy fiskalnej?

Przegląd kasy nie jest jednorazową czynnością, którą zlecamy serwisowi w razie potrzeby. Badania techniczne wykonuje się regularnie – nie rzadziej niż co 2 lata. To dosyć długi okres, więc niektórzy producenci kas fiskalnych zaprojektowali specjalną funkcję. Żeby przedsiębiorca nie zapomniał o obowiązkowym przeglądzie, nowoczesne urządzenia same przypominają o konieczności jego wykonania. 

 

Jaka jest kara za brak przeglądu kasy fiskalnej?

Przypomnienie o konieczności wykonania przeglądu technicznego kasy to bardzo praktyczna funkcja. Zwłaszcza, że przeoczenie terminu może skutkować sankcjami finansowymi.  Przedsiębiorca naraża się na grzywnę w wysokości 300 zł, ale nie tylko. Jeżeli skorzystaliśmy z ulgi na kasę fiskalną, a w ciągu 3 lat od zakupu nie wykonamy obowiązkowego przeglądu, będziemy musieli ją zwrócić. Warto pilnować terminu, bo kwota wspomnianej ulgi wynosi nawet 700 zł za każde urządzenie.

 

Kasy fiskalne online a obowiązkowy przegląd techniczny

Kasy fiskalne online, które w zeszłym roku pojawiły się w sprzedaży, automatycznie przesyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Urządzenia przekazują także informacje o okresowym przeglądzie technicznym. Przedsiębiorca, który zapomniał o wykonaniu badania technicznego, nie uniknie więc kary. 

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 2541 razy

Artykuły powiązane

 • Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie? Termin przeglądu kasy fiskalnej – kiedy wykonać i komu zlecić badanie?

  Większość polskich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną ma w swoich sklepach i punktach usługowych urządzenia rejestrujące. Posiadanie kasy wiąże się z kilkoma ważnymi obowiązkami. Jednym z nich jest zgłaszanie jej do okresowego badania technicznego. Poznaj terminy przeglądów kasy fiskalnej i dowiedz się, gdzie zgłosić urządzenie.

 • Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas? Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas?

  Pierwsze kasy fiskalne online trafiły do polskich firm w 2019 roku. Wielu przedsiębiorców eksploatuje więc swoje urządzenia ponad dwa lata, licząc od momentu ich fiskalizacji. Muszą oni pamiętać o obowiązkowym badaniu technicznym. Czy przegląd kasy online różni się od przeglądu innych typów kas?

 • Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej? Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

  Kasa fiskalna wymaga przeglądu w określonych przepisami terminach. Chociaż czynności serwisowe wykonuje osoba z uprawnieniami w tym zakresie, obowiązek ich zlecania spoczywa na właścicielu urządzenia. Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

 • 5 powodów, dla których warto mieć terminal płatniczy w salonie fryzjerskim 5 powodów, dla których warto mieć terminal płatniczy w salonie fryzjerskim

  Obowiązkowa wymiana obecnych urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online to świetna okazja do wprowadzenia w salonie dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest terminal płatniczy – przez wielu uznany za standard jakości obsługi klienta, przez innych odkładany jako inwestycja „na lepsze czasy”. Poznaj 5 ważnych powodów, dla których terminal płatniczy w salonie fryzjerskim warto wprowadzić już teraz!

 • Kasy Posnet online – najlepszy wybór dla usług Kasy Posnet online – najlepszy wybór dla usług

  Prowadzisz punkt usługowy? Salon urody, klub fitness, lokal gastronomiczny, warsztat samochodowy, a może kancelarię prawną lub firmę budowlaną? To już ostatnie chwile na wymianę urządzeń starego typu na kasy fiskalne online! Przekonaj się, dlatego warto wybrać kasy Posnet online – nowoczesne modele cenione przez małych i dużych usługodawców z wielu różnych branż.