piątek, 07 sierpień 2020 16:11

Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kasa fiskalna to urządzenie, które wymaga od użytkownika dopełniania rozmaitych formalności. Precyzują je konkretne przepisy. Określone w nich czynności często wiążą się z pilnowaniem terminów. Jednym z ważnych obowiązków podatnika jest przegląd kasy fiskalnej. Za niedopełnienie go mogą grozić konsekwencje finansowe.

Regularny przegląd kasy fiskalnej wpływa na jej żywotność i bezproblemową eksploatację. Osoba, która go wykonuje, zajmuje się konserwacją urządzenia i usuwa ewentualne usterki. Chociaż badanie to może się wydawać zbędne, tak naprawdę służy samej kasie, ale też jej użytkownikowi. Minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów technicznych podczas korzystania z kasy fiskalnej. Tym samym, pozwala na płynną pracę i daje komfort nieprzerwanego prowadzenia sprzedaży.

Każda kasa fiskalna obowiązkowo musi być poddawana regularnym przeglądom technicznym. Wynika to z art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT. Za dopełnienie tego obowiązku odpowiedzialny jest właściciel urządzenia - jeżeli zaniecha działania, to on zostanie obciążony karą finansową.

 

Kto wykonuje przegląd kasy fiskalnej?

Dopilnowanie terminu wykonania przeglądu to obowiązek właściciela kasy fiskalnej. Jednak badaniem technicznym fizycznie zajmuje się serwisant kas z odpowiednimi uprawnieniami. Firma serwisująca ma na sprawdzenie poprawności działania urządzenia 5 dni, licząc od zgłoszenia takiej potrzeby przez przedsiębiorcę.

 

Jak przebiega przegląd kasy fiskalnej?

Jakie dokładnie czynności wykonuje serwisant podczas przeglądu? Zostały one szczegółowo opisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Pracownik serwisu sprawdza m.in. stan obudowy kasy (w tym również stan plomb), poprawność działania wyświetlacza klienta, czytelność drukowanych przez kasę dokumentów czy stan techniczny baterii wewnętrznej. 

Potwierdzeniem wykonanego przeglądu urządzenia jest wpis do Książki kasy Rejestrującej. Serwisant zaleci też działania pokontrolne, w przypadku zauważonych nieprawidłowości. Następnego dnia po dokonanym badaniu technicznym, można kontynuować pracę na kasie fiskalnej.

 

Kiedy należy zrobić przegląd kasy fiskalnej?

Przegląd kasy nie jest jednorazową czynnością, którą zlecamy serwisowi w razie potrzeby. Badania techniczne wykonuje się regularnie – nie rzadziej niż co 2 lata. To dosyć długi okres, więc niektórzy producenci kas fiskalnych zaprojektowali specjalną funkcję. Żeby przedsiębiorca nie zapomniał o obowiązkowym przeglądzie, nowoczesne urządzenia same przypominają o konieczności jego wykonania. 

 

Jaka jest kara za brak przeglądu kasy fiskalnej?

Przypomnienie o konieczności wykonania przeglądu technicznego kasy to bardzo praktyczna funkcja. Zwłaszcza, że przeoczenie terminu może skutkować sankcjami finansowymi.  Przedsiębiorca naraża się na grzywnę w wysokości 300 zł, ale nie tylko. Jeżeli skorzystaliśmy z ulgi na kasę fiskalną, a w ciągu 3 lat od zakupu nie wykonamy obowiązkowego przeglądu, będziemy musieli ją zwrócić. Warto pilnować terminu, bo kwota wspomnianej ulgi wynosi nawet 700 zł za każde urządzenie.

 

Kasy fiskalne online a obowiązkowy przegląd techniczny

Kasy fiskalne online, które w zeszłym roku pojawiły się w sprzedaży, automatycznie przesyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Urządzenia przekazują także informacje o okresowym przeglądzie technicznym. Przedsiębiorca, który zapomniał o wykonaniu badania technicznego, nie uniknie więc kary. 

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 3444 razy

Artykuły powiązane

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty! Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

  Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.