sobota, 22 styczeń 2022 08:30

Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK. 

Każde urządzenie fiskalne, w tym kasa online, musi być poddawane regularnym przeglądom technicznym. W przypadku sprzętów online’owych, status wykonania obowiązkowego badania technicznego jest odnotowywany i przekazywany wraz z innymi informacjami do Centralnego Repozytorium Kas.  

 

Przegląd kasy online w 2022 r.

Konieczność wykonywania okresowych przeglądów technicznych urządzeń fiskalnych jest uregulowana przepisami. Znajdują tu zastosowanie zapisy art. 111 ust. 3a pkt 4 i 11 ustawy o VAT. Kwestie związane z terminami i zakresem badania rozstrzygają z kolei § 54 i 55 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1625). Z § 54 ust. 1 wynika, że nie jest to czynność jednorazowa.

 

Jak często należy wykonywać przegląd kasy fiskalnej?

Zgodnie z § 54 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących przegląd techniczny kasy powinien być dokonywany nie rzadziej niż co 2 lata. Data ostatniego przeglądu jest momentem, od którego należy liczyć termin dwuletni. Natomiast termin pierwszego badania liczymy od dnia fiskalizacji urządzenia.

Dokument nie podaje więc konkretnej daty przeglądu, ale zakres, co w niektórych sytuacjach może okazać się korzystne, chociażby wtedy, gdy podatnik spodziewa się, że w nadchodzącym terminie badania technicznego nie będzie mógł zlecić jego wykonania. Sformułowanie nie rzadziej niż co 2 lata daje przedsiębiorcy możliwość zgłoszenia kasy fiskalnej do przeglądu wcześniej, np. przed planowanym wyjazdem na urlop czy w innych okolicznościach, które mogłyby spowodować problem z dotrzymaniem terminu.

 

Przegląd kasy fiskalnej online – co dwa lata, ale nie rzadziej!  

Z drugiej strony przedsiębiorca musi pilnować, by nie przekroczyć ostatecznej daty przeglądu. Tutaj nie ma elastyczności. Jeśli przez nieuwagę przegapimy termin badania, ustawodawca ma prawo nałożyć na nas sankcje finansowe w wysokości 300 zł. Ponadto w przypadku kasy fiskalnej online, na której zakup przysługiwała ulga, podatnikowi grozi utrata tego przywileju. Poza wspomnianą karą, będzie także zobligowany do zwrotu kwoty ulgi. Warto przy tym wspomnieć, że kasy online przekazują automatycznie informacje nie tylko o sprzedaży, ale też o statusie wykonania przeglądu. Wszelkie nieprawidłowości zostaną więc natychmiastowo zarejestrowane i przekazane do CRK.

 

Kto zleca i kto wykonuje przegląd kasy fiskalnej?

Osobą uprawnioną do wykonania przeglądu technicznego kasy fiskalnej jest pracownik serwisu, w którym kupowaliśmy urządzenie. Jego kwalifikacje potwierdzone powinny być ważnym identyfikatorem. Z § 51 ust. 4 rozporządzenia wynika, że na wykonanie przeglądu serwis ma 3 dni. Czas ten liczymy od dnia dokonania zgłoszenia przez podatnika, bo to właściciel kasy jest odpowiedzialny za zgłoszenie posiadanego sprzętu do przeglądu, mimo że faktycznie dokonuje go serwisant.

Większość nowoczesnych urządzeń, w tym kas online, została wyposażona w opcję przypomnienia o zbliżającym się terminie badania technicznego. Ponieważ jest on dosyć odległy, warto skorzystać z tego ułatwienia i wprowadzić ustawienie od razu po fiskalizacji. Pomoże to w dopilnowaniu wykonania badania w stosownym czasie i w uniknięciu konsekwencji finansowych.

 

Zobacz też: Raporty fiskalne - czy drukować, gdy nie było sprzedaży

Czytany 6519 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 styczeń 2022 10:32

Artykuły powiązane

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty! Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

  Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.