środa, 29 marzec 2023 21:01

Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

Kasy fiskalne – ich użytkowanie, związane z nimi formalności i prowadzona dokumentacja – zostały obwarowane licznymi przepisami. Znajdują się one w art. 111 ustawy o VAT, a szczegółowo – w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1625).

 

Przegląd kasy fiskalnej – przepisy 2023

Termin dokonania obowiązkowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej został określony w § 54 ust. 1 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, kasą należy zgłaszać do przeglądu nie rzadziej niż co 2 lata. W praktyce oznacza to, że przegląd można wykonywać częściej (np. gdy podatnik wie, że w danym terminie będzie na wyjeździe), natomiast nie można przekroczyć tego terminu.

Wykonaniem przeglądu technicznego zajmuje się serwisant przypisany do konkretnej kasy. Po otrzymaniu zgłoszenia przez podatnika ma on 3 dni na dokonanie przeglądu kasy.

Inny termin obowiązuje dla kas o zastosowaniu specjalnym, przeznaczonych do rejestrowania usług przewodu osób i bagażu podręcznego taksówkami. W takim wypadku przeglądu należy dokonywać nie rzadziej niż w terminach wymaganych do kolejnej legalizacji określonych w odrębnych przepisach o prawnej kontroli metrologicznej dla taksometru używanego do współpracy z kasą przez podatnika, jednak nie rzadziej niż co 25 miesięcy.

 

Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej w 2023 r.

Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Przede wszystkim z karą 300 zł. Kwotę tę podatnik musi wpłacić na konto urzędu skarbowego w terminie 14 dni od otrzymania decyzji w tej sprawie. Warto pamiętać, iż użytkownicy urządzeń fiskalnych online są na bieżąco kontrolowani przez administrację skarbową pod kątem dopełniania obowiązków. Kasy online’owe przesyłają do fiskusa informacje nie tylko o sprzedaży i wystawionych paragonach, ale też o zdarzeniach. Takim zdarzeniem jest m.in. przegląd techniczny kasy.

Kara 300 zł to nie jedyna konsekwencja, jaką niesie ze sobą nieterminowy przegląd kasy fiskalnej w 2023 r. Jeśli na dane urządzenie przedsiębiorca pobrał wcześniej ulgę w wysokości do 700 zł, będzie musiał ją zwrócić do urzędu skarbowego. Stanie się tak, jeśli w ciągu 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania kasa nie zostanie poddana przeglądowi technicznemu.

Spóźnialski podatnik musi bez wezwania zwrócić urzędowi pobraną ulgę na kasę. Czynni podatnicy VAT mają na to czas do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spóźnili się z przeglądem. Natomiast podatnicy zwolnieni z VAT – do końca miesiąca następującego po tym miesiącu. W obu przypadkach zwrotu należy dokonać na konto właściwego podatnikowi urzędu skarbowego.

 

Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej a zawieszenie działalności gospodarczej

Wątpliwości podatników od lat wzbudza kwestia dokonywania obowiązkowych przeglądów technicznych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo przedsiębiorców – w czasie zawieszenia podatnik nie może m.in. prowadzić sprzedaży.

Jeśli termin obowiązkowego przeglądu technicznego wypada w czasie zawieszenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie musi go dokonywać. Warunkiem jest nieprowadzenie ewidencji na kasie fiskalnej. Do przeglądu musi zgłosić urządzenie przed wznowieniem działalności – zanim rozpocznie sprzedaż na kasie. Tylko wtedy zachowa prawo do ulgi 700 zł i nie zostanie obarczony karą 300 zł za nieterminowy przegląd kasy fiskalnej.

Trzeba też pamiętać o konieczności dokonania przeglądu w przypadku utracenia, a następnie odzyskania kasy np. w wyniku kradzieży. W takiej sytuacji przegląd musi zostać wykonany przed ponownym rozpoczęciem ewidencjonowania.

 

Od kiedy liczyć termin przeglądu

Termin pierwszego przeglądu technicznego liczymy od dnia fiskalizacji kasy. Natomiast każdego kolejnego – od daty poprzedniego przeglądu. Dotyczy to także podatników, którzy zdecydowali się dokonać przeglądu wcześniej niż po 24 miesiącach. Jak wskazuje interpretacja indywidualna Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 6 maja 2021 r., nr DOP7.8101.66.2020.FMLM.1:

„Wcześniejsze - niż po upływie dwuletniego terminu - dokonanie przeglądu przerywa bieg dwuletniego terminu na dokonanie przeglądu technicznego”.

 

Więcej o przepisach dot. kas fiskalnych w 2023 r. znajdziesz w Poradniku

Czytany 8945 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 marzec 2023 21:09

Artykuły powiązane

 • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

  Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2023 roku Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2023 roku

  Użytkownik kasy fiskalnej musi znać przepisy regulujące m.in. kwestię pracy urządzenia, wystawiania paragonów, dokonywania przeglądów technicznych czy drukowania raportów. Ważne regulacje dotyczą też zwolnień z obowiązku stosowania kasy, ulgi do 700 zł czy kas fiskalnych online. Poniżej lista i treść wszystkich aktów prawnych dotyczących kas fiskalnych. Przepisy aktualne w 2023 roku.

 • Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r.

  Od początku roku dużo mówi się o wycofaniu ze sprzedaży kas fiskalnych z kopią elektroniczną na rzecz urządzeń online’owych. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców nie musi rejestrować sprzedaży za pomocą kasy. Poznaj zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. – limit obrotów, zwolnienia przedmiotowe i wyłączenia ze zwolnień. Co zmieniło się od nowego roku?

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?