Wydrukuj tę stronę
czwartek, 19 grudzień 2013 08:59

Kilometrówka bez czynszu najmu samochodu

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów czynsz najmu samochodu osobowego użytkowanego na cele związane z działalnością gospodarczą można wliczać do kosztów uzyskania przychodów bez limitu związanego z faktycznym przebiegiem pojazdu.

Minister tłumaczy, że czynsz najmu nie może być zakwalifikowany do wydatków poniesionych na użytkowanie samochodu, w związku z czym należy go wliczać do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Podatnik najmujący samochód dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej ma prawo do wliczania czynszu takiego najmu do kosztów uzyskania przychodu. Jednak zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków poniesionych na użytkowanie samochodu nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Do tej pory organy podatkowe często uznawały, że czynsz najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej można wliczyć w koszty uzyskania przychodów do wysokości limitów określonych wspomnianymi przepisami. Aby ustalić wartość wydatków do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów, podatnicy muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Jednak interpretacje indywidualne organów skarbowych były niejednolite. W ostatnim czasie w orzecznictwie sądowym coraz częściej pojawiały się stwierdzenia, iż wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej nie są ograniczone opisanym wyżej limitem. Limit ten związany jest bowiem z kosztami użytkowania samochodu osobowego - posługiwania się nim, wykorzystywania go itd. Do kosztów tych zaliczyć należy różne wydatki eksploatacyjne. Do tego typu wydatków nie można zaliczyć czynszu najmu samochodu, ponieważ jest on związany z samym uzyskaniem tytułu prawnego do użytkowania, a nie jego eksploatacją.

Warto również odwołać się do przepisu z art. 23 ust. 7 ustawy o PIT i art. 16 ust. 5 ustawy o CIT, który wymienia dane, jakie powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu. Są to: imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby używającej samochodu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy, liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu oraz dane i podpis podatnika (pracodawcy). Katalog tych danych odnosi się wyłącznie do wydatków dotyczących eksploatacji samochodów osobowych związanych z pojemnością silnika i ilością przejechanych kilometrów.

Powyższych argumentów użył  Minister Finansów w interpretacji ogólnej wydanej 8 listopada 2013 r. (Nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005) w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. W wyjaśnieniu Minister odwołał się do orzecznictwa sądów administracyjnych i stwierdził, że wydatki na czynsz najmu powinny być zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy o CIT - czyli bez ograniczenia limitem kilometrów.

Uwaga!

Zgodnie z ogólną interpretacją Ministra Finansów, czynsz najmu samochodu osobowego używanego na potrzeby działalności gospodarczej można wliczać do kosztów uzyskania przychodu bez limitów związanych z ilością przejechanych kilometrów.

Czytany 6585 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 styczeń 2014 20:01

Artykuły powiązane