Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 22 grudzień 2014 00:00

Kasy fiskalne dla lekarzy w 2015 roku - jakie urządzenie wybrać?

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Do 1 marca 2015 roku tysiące polskich lekarzy będzie musiało zakupić i wprowadzić kasy fiskalne do swoich gabinetów czy przychodni. Czym się kierować wybierając urządzenie najlepiej trafiające w potrzeby lekarza? I czy dlaczego nie warto kupować kasy fiskalnej na ostatnią chwilę?

 

Wejście w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 7 listopada 2014, poz. 1544) zmusi wielu lekarzy świadczących usługi opieki medycznej do wprowadzenia tego urządzenia w swojej działalności.

Lekarze, w tym lekarze dentyści, którzy świadczą swoje usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej i rolnikami ryczałtowymi, do końca 2014 roku mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Takie zwolnienie przysługuje np. podatnikom, których obroty ze sprzedaży na rzecz takich osób nie przekraczają 20.000 zł rocznie. W przypadku rozpoczęcia sprzedaży w trakcie roku podatkowego limit wylicza się w proporcji do okresu jej prowadzenia.

 

Jednak z dniem 1 stycznia 2015 roku wejdzie w życie przepis, zgodnie z którym usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów nie mogą korzystać ze zwolnień z kasy fiskalnej. Czytamy o tym w § 4 pkt 2 lit. f rozporządzenia:

§ 4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

 

Lekarze, którzy w związku z nowymi przepisami stracą prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej, urządzenia te będą musieli wprowadzić do swojego gabinetu najpóźniej 1 marca 2015 r.

 

Więcej o nowych przepisach czytaj w naszym poradniku - kliknij tutaj

 

Jednym z najważniejszych kroków w procesie wprowadzania kasy fiskalnej do gabinetu lekarskiego jest wybór urządzenia najlepiej trafiającego w potrzeby danego specjalisty. Zanim więc lekarz zdecyduje się na zakup konkretnego urządzenia, powinien wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

 

Kasa czy drukarka fiskalna dla lekarza?

Drukarki fiskalne to urządzenia obsługiwane z poziomu aplikacji komputerowej. Świetnie sprawdzają się w przychodniach i gabinetach, w których do obsługi sprzedaży wykorzystuje się odpowiednie oprogramowanie. Wszystkie dane o pacjencie oraz usługach są zgromadzone w jednym miejscu, co bardzo usprawnia pracę i pozwala na efektywniejsze zarządzanie przychodnią bądź gabinetem. Trzeba jednak pamiętać, iż drukarka fiskalna nie funkcjonuje samodzielnie - wystawienie paragonu wymaga współpracy urządzenia z odpowiednim programem. Urządzeniem autonomicznym jest natomiast kasa fiskalna - znakomicie sprawdzi się tam, gdzie aplikacji komputerowych po prostu się nie używa. W przypadku większości gabinetów lekarskich to właśnie kasy fiskalne okazują się najbardziej odpowiednie.

 

Kasa mobilna czy stacjonarna?

Producenci urządzeń rejestrujących zadbali o to, aby kasy dla lekarzy pracujących mobilnie były wyposażone w wytrzymały akumulator, były lekkie i o niewielkich gabarytach. Jeśli lekarz świadczący usługi opieki medycznej składa swoim pacjentom domowe wizyty lub podróżuje między różnymi gabinetami, powinien mieć kasę małą i lekką, której akumulator wystarcza na całodzienną pracę. Taka kasa dla lekarzy sprawdza się też jako urządzenie stacjonarne - w takiej roli również ma wiele zalet, chociażby ze względu na małą ilość miejsca, jaką zajmuje na biurku w gabinecie. W rejestracji przychodni lekarskich praktyczniejsza często okazuje się kasa stacjonarna. Tego typu urządzenia zwykle są bardziej zaawansowane technologicznie, mają większą bazę towarową, szybszy mechanizm drukujący oraz różne udogodnienia, takie jak np. klawisze szybkiej sprzedaży.

 

Kopia paragonu: Papierowa czy elektroniczna?

W tradycyjnych kasach fiskalnych kopia paragonu zapisuje się na drugiej rolce papieru kasowego. Po zadrukowaniu takie rolki należy przechowywać przez 5 lat od zakończenia roku obrotowego, w którym upłynął termin płatności podatku z danej sprzedaży. Rodzi to wiele problemów zarówno logistycznych (trzeba znaleźć miejsce na wszystkie te rolki), jak i innych praktycznych: Sami producenci papieru termicznego przyznają, że po około 2 latach nadruk blaknie i staje się coraz mniej widoczny. Nieczytelne paragony fiskalne mogą stać się dla lekarza źródłem problemów w razie kontroli skarbowej. Dlatego obecnie wszystkie nowe urządzenia fiskalne projektowane są z modułem elektronicznej kopii paragonów - to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie pozwala podatnikowi oszczędzić 50% kosztów papieru kasowego, a także uniknąć wyżej opisanych problemów praktycznych. W takiej kasie kopie paragonów zapisują się w formacie cyfrowym na karcie SD/SDHC umieszczonej wewnątrz urządzenia. Dane nie są narażone na żadne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Podatnicy, którzy mają wątpliwości co do bezpieczeństwa informacji zapisanych w ten sposób, mogą wykonywać kopie zapasowe w dowolnej ilości. Kasa fiskalna wyposażona w moduł elektronicznej kopii paragonu to zdecydowanie najbardziejpraktyczne rozwiązanie dla lekarza.

 

Polecane kasy fiskalne dla lekarzy

Aby najlepiej dopasować urządzenie fiskalne do potrzeb lekarza lub przychodni, warto skorzystać z porady specjalisty - serwisanta kas. Jednak niektóre dostępne na polskim rynku urządzenia zostały zaprojektowane właśnie z myślą o lekarzach i lekarzach dentystach. Przedstawiamy kilka urządzeń różnych producentów, które cieszą się zaufaniem u przedstawicieli branży medycznej:

 


 

1posnet mobile kasa fiskalnaKasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ

To najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na rynku. Wkrótce będzie dostępna także w białej obudowie. Znakomicie sprawdza się w pracy mobilnej - z powodzeniem mieści się w lekarskiej torbie, a nawet w kieszeni. Jako kasa stacjonarna nie zajmuje wiele miejsca na biurku. Lekarze wszelkich specjalności cenią ją także za czytelne wyświetlacze, proste w obsłudze menu oraz długą - aż 40-znakową - nazwę towaru lub usługi. Dowiedz się więcej o kasie dla lekarzy Posnet Mobile HS EJ

 

 


 

1kasa-fiskalna-elzab-k10Kasa fiskalna Elzab K10

To pierwsza na rynku kasa fiskalna z dotykowym panelem operatora. Obsługuje się ją tak łatwo jak tablet lub smartfon, dzięki czemu nie wymaga poświęcenia wielu godzin na naukę podstawowych funkcji. Cztery warianty kolorystyczne pozwalają dopasować wygląd urządzenia do wystroju gabinetu lekarskiego. Nowoczesny design przyciąga wzrok pacjentów i wpływa na pozytywny wizerunek gabinetu czy przychodni. Dowiedz się więcej o kasie dla lekarzy Elzab K10

 

 


1novitus-nano-eKasa fiskalna Novitus Nano E

To jedna z ulubionych kas polskich lekarzy. Z początku promowana pod nazwą Nano E Med, znakomicie sprawdza się w gabinetach lekarskich i przychodniach. Mała i lekka, mieści się w torbie lekarskiej, co czyni ją kasą znakomitą do pracy mobilnej. Prosta w obsłudze i ergonomiczna, została wyposażona także w czytelny wyświetlacz. Lekarze i stomatolodzy cenią ją również za elegancki wygląd. Dowiedz się więcej o kasie dla lekarzy Novitus Nano E

 

 


 

1-innova-prestoKasa fiskalna Innova Presto

Niewielka, prosta i wygodna kasa fiskalna sprawdza się najlepiej w pracy stacjonarnej. Jej nieco futurystyczny wygląd przyciąga wzrok i sprawia, że kasa świetnie wkomponowuje się w wystrój praktycznie każdego gabinetu lekarskiego. Na uwagę zasługują praktyczne klawisze szybkiej sprzedaży, wytrzymały akumulator, a także klawiatura zabezpieczona przed zalaniem. Innova Presto współpracuje też z innymi urządzeniami, takimi jak np. szuflada na pieniądze. Dowiedz się więcej o kasie dla lekarzy Innova Presto

 


1drukarka-fiskalna-posnet-temoDrukarka fiskalna Posnet Temo HS EJ

To najmniejsze urządzenie fiskalne dostępne na polskim rynku. W tak małych gabarytach kryją się jednak ogromne możliwości. Ta nowoczesna drukarka fiskalna dla lekarzy ma bardzo dużą bazę towarową - w jej pamięci da się zaprogramować aż 100.000 nazw towarów i usług. Każda nazwa może mieć 40 znaków długości.  Za pomocą tego urządzenia lekarz wydrukuje także fakturę, raport, analizę oraz wiele innych dokumentów. Temo HS EJ to drukarka dla lekarzy, która świetnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju przychodniach. Dowiedz się więcej o drukarce fiskalnej dla lekarzy Posnet Temo HS EJ

 


 

posnet-thermal-xl-wolnoDrukarka fiskalna Posnet Thermal XL

To urządzenie bardzo zaawansowane technologicznie, przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Najlepiej sprawdza się w większych przychodniach prywatnych, które przyjmują wielu pacjentów i zatrudniają lekarzy różnych specjalności. Thermal XL ma ogromną bazę nazw towarów i usług - aż 250.000 pozycji! Trzy wersje wyświetlacza do wyboru pozwalają na dostosowanie drukarki do potrzeb stanowiska kasjerskiego. Dowiedz się więcej o drukarce fiskalnej dla lekarzy Posnet Thermal XL

 

 


 

 

Wszystkie opisane powyżej drukarki i kasy fiskalne dla lekarzy zostały wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonu.

 

Zobacz pełną ofertę kas fiskalnych dla lekarzy

 

Kiedy najlepiej kupić kasę?

Lekarz, któremu zależy na kupnie kasy lub drukarki fiskalnej dopasowanej do potrzeb gabinetu lekarskiego, powinien rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem już teraz. To prawda, że na instalację kasy jest czas do końca lutego 2015 roku. Jednak należy wziąć pod uwagę, że w tym okresie nawet 100 tys. podatników - w tym wielu lekarzy - będzie musiało zakupić tego rodzaju urządzenia. Podobna sytuacja miała miejsce w 2013 roku - z powodu ogromnego popytu wielu modeli kas zabrakło już w styczniu i to nie tylko w serwisach, ale też u producentów. Wśród najbardziej popularnych kas znalazły się te, które najlepiej trafiają w potrzeby lekarzy. Warto więc już teraz rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem!

Czytany 6199 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 styczeń 2015 22:26

Artykuły powiązane