poniedziałek, 01 luty 2021 10:27

Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Coraz więcej polskich firm rejestruje sprzedaż za pomocą kas fiskalnych online. Od początku roku obowiązkowo robią to hotele, lokale gastronomiczne i składy opału. Wkrótce przyjdzie czas na trzecią, najszerszą grupę podatników zobowiązanych do wymiany obecnych kas na urządzenia online’owe. Sprawdź, od kiedy kasy online dla lekarzy będą obowiązkowe w 2021 r.

Lekarze i stomatolodzy świadczący usługi opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjenta muszą mieć kasy fiskalne już od pierwszej sprzedaży. Do posiadania urządzenia fiskalnego niezależnie od wysokości osiąganego obrotu zobowiązuje ich § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Wyjątek stanowią m.in. teleporady czy wizyty online, pod warunkiem, że zapłata za usługę została dokonana przelewem. Szczegółowo wyjątek ten opisano w § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia.

 

Kasy online dla lekarzy obowiązkowe w 2021 r.

W 2021 r. wszyscy lekarze wymienią swoje dotychczasowe urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasy fiskalne online. Zgodnie w aktualnymi przepisami, terminem obowiązkowego stosowania kas online dla lekarzy jest 1 lipca 2021 r. Tylko do 30 czerwca mają oni prawo do używania tradycyjnych modeli kas.

Celem reformy systemu kasowego wprowadzonej przez rząd jest zwiększenie skuteczności kontroli skarbowej. Kasy fiskalne online w sposób ciągły i automatyczny przesyłają dane o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – systemu, który na bieżąco je analizuje i wychwytuje ewentualne nieprawidłowości.

Terminowość instalacji kasy online przez lekarza jest bardzo ważna. Przepisy przewidują bowiem możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł dla branż zobowiązanych do wymiany urządzeń. Z ulgi na kasę online można skorzystać, nawet jeśli lekarz już dokonał takiego odliczenia w przeszłości – przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Lekarze kupują kasy online

Wielu lekarzy zdecydowało się wcześniej rozejrzeć za kasą online odpowiadającą potrzebom ich gabinetu. Obecnie – kiedy do 1 lipca 2021 r. pozostało jeszcze trochę czasu – serwisy fiskalne wciąż mają bardzo duży wybór urządzeń dobrze wpisujących się w specyfikę pracy lekarza. Dostępne są m.in. mobilne kasy fiskalne online – świetne dla lekarzy, którzy odwiedzają pacjentów w ich domach lub przyjmują w kilku różnych prywatnych gabinetach.

Warto pamiętać, iż oprócz lekarzy do 1 lipca 2021 r. kasy online muszą kupić prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, firmy budowlane i kluby fitness. To bardzo duża grupa podatników. Zakup kasy to nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu, ale też m.in. jego fiskalizacja. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż czynność ta zajmuje serwisantowi łącznie kilka godzin (m.in. z dojazdem). Liczba serwisów fiskalnych w Warszawie i poszczególnych województwach jest ograniczona. Warto już teraz rozejrzeć się za kasą online dla lekarza – dopóki jest wybór, a serwisanci mają czas nie tylko na fiskalizację, ale też na wsparcie swoich klientów w wyborze odpowiedniego urządzenia.

 

Kasy online dla lekarzy i nie tylko – Warszawa – zobacz naszą ofertę!

 

Więcej o kasach fiskalnych online i zwolnieniach z kas czytaj w Poradniku

Czytany 3211 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 luty 2021 08:33

Artykuły powiązane

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?