poniedziałek, 01 luty 2021 10:27

Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Coraz więcej polskich firm rejestruje sprzedaż za pomocą kas fiskalnych online. Od początku roku obowiązkowo robią to hotele, lokale gastronomiczne i składy opału. Wkrótce przyjdzie czas na trzecią, najszerszą grupę podatników zobowiązanych do wymiany obecnych kas na urządzenia online’owe. Sprawdź, od kiedy kasy online dla lekarzy będą obowiązkowe w 2021 r.

Lekarze i stomatolodzy świadczący usługi opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjenta muszą mieć kasy fiskalne już od pierwszej sprzedaży. Do posiadania urządzenia fiskalnego niezależnie od wysokości osiąganego obrotu zobowiązuje ich § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Wyjątek stanowią m.in. teleporady czy wizyty online, pod warunkiem, że zapłata za usługę została dokonana przelewem. Szczegółowo wyjątek ten opisano w § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia.

 

Kasy online dla lekarzy obowiązkowe w 2021 r.

W 2021 r. wszyscy lekarze wymienią swoje dotychczasowe urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasy fiskalne online. Zgodnie w aktualnymi przepisami, terminem obowiązkowego stosowania kas online dla lekarzy jest 1 lipca 2021 r. Tylko do 30 czerwca mają oni prawo do używania tradycyjnych modeli kas.

Celem reformy systemu kasowego wprowadzonej przez rząd jest zwiększenie skuteczności kontroli skarbowej. Kasy fiskalne online w sposób ciągły i automatyczny przesyłają dane o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – systemu, który na bieżąco je analizuje i wychwytuje ewentualne nieprawidłowości.

Terminowość instalacji kasy online przez lekarza jest bardzo ważna. Przepisy przewidują bowiem możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł dla branż zobowiązanych do wymiany urządzeń. Z ulgi na kasę online można skorzystać, nawet jeśli lekarz już dokonał takiego odliczenia w przeszłości – przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Lekarze kupują kasy online

Wielu lekarzy zdecydowało się wcześniej rozejrzeć za kasą online odpowiadającą potrzebom ich gabinetu. Obecnie – kiedy do 1 lipca 2021 r. pozostało jeszcze trochę czasu – serwisy fiskalne wciąż mają bardzo duży wybór urządzeń dobrze wpisujących się w specyfikę pracy lekarza. Dostępne są m.in. mobilne kasy fiskalne online – świetne dla lekarzy, którzy odwiedzają pacjentów w ich domach lub przyjmują w kilku różnych prywatnych gabinetach.

Warto pamiętać, iż oprócz lekarzy do 1 lipca 2021 r. kasy online muszą kupić prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, firmy budowlane i kluby fitness. To bardzo duża grupa podatników. Zakup kasy to nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu, ale też m.in. jego fiskalizacja. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż czynność ta zajmuje serwisantowi łącznie kilka godzin (m.in. z dojazdem). Liczba serwisów fiskalnych w Warszawie i poszczególnych województwach jest ograniczona. Warto już teraz rozejrzeć się za kasą online dla lekarza – dopóki jest wybór, a serwisanci mają czas nie tylko na fiskalizację, ale też na wsparcie swoich klientów w wyborze odpowiedniego urządzenia.

 

Kasy online dla lekarzy i nie tylko – Warszawa – zobacz naszą ofertę!

 

Więcej o kasach fiskalnych online i zwolnieniach z kas czytaj w Poradniku

Czytany 524 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 luty 2021 08:33

Artykuły powiązane

 • Jaka kasa fiskalna dla budowlańca? Jaka kasa fiskalna dla budowlańca?

  Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej, świadczący swoje usługi bezpośrednio na rzecz osób prywatnych, zasadniczo powinni posiadać kasy fiskalne. Teoretycznie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z tego obowiązku, jednak w praktyce niewielu firmom udaje się spełnić warunki. Jaka kasa online dla budowlańca sprawdzi się najlepiej?

 • Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.?

  Świadczenie usług opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjentów musi być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to także gabinetów stomatologicznych. Już wkrótce obejmie je nowy obowiązek – wymiana urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na sprzęt nowego typu. Sprawdź, od kiedy kasy online dla stomatologów staną się obowiązkowe w 2021 r.

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.?

  Zbliża się trzeci termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych przez określoną grupę podatników. Wśród firm, które muszą zakupić urządzenia nowej generacji, znalazły się m.in. salony kosmetyczne i kosmetologiczne. Sprawdź, od kiedy kasy online dla kosmetyczek będą obowiązkowe w 2021 r. i dlaczego wiele z nich już teraz poszukuje modelu najlepiej trafiającego w specyfikę ich działalności.

 • Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.?

  Zamrożona od jesieni 2020 r. branża fitness jest w silnym kryzysie. Mimo iż część obiektów sportowych została otwarta w związku ze stabilizacją zachorowań, nadal nie wiadomo, kiedy klienci ponownie wejdą do siłowni i klubów fitness. Wiadomo jednak, iż nie zostanie dla nich ponownie odroczony obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących. Od kiedy kasy online dla klubów fitness będą obowiązkowe?