poniedziałek, 01 luty 2021 10:27

Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Coraz więcej polskich firm rejestruje sprzedaż za pomocą kas fiskalnych online. Od początku roku obowiązkowo robią to hotele, lokale gastronomiczne i składy opału. Wkrótce przyjdzie czas na trzecią, najszerszą grupę podatników zobowiązanych do wymiany obecnych kas na urządzenia online’owe. Sprawdź, od kiedy kasy online dla lekarzy będą obowiązkowe w 2021 r.

Lekarze i stomatolodzy świadczący usługi opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjenta muszą mieć kasy fiskalne już od pierwszej sprzedaży. Do posiadania urządzenia fiskalnego niezależnie od wysokości osiąganego obrotu zobowiązuje ich § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Wyjątek stanowią m.in. teleporady czy wizyty online, pod warunkiem, że zapłata za usługę została dokonana przelewem. Szczegółowo wyjątek ten opisano w § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia.

 

Kasy online dla lekarzy obowiązkowe w 2021 r.

W 2021 r. wszyscy lekarze wymienią swoje dotychczasowe urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasy fiskalne online. Zgodnie w aktualnymi przepisami, terminem obowiązkowego stosowania kas online dla lekarzy jest 1 lipca 2021 r. Tylko do 30 czerwca mają oni prawo do używania tradycyjnych modeli kas.

Celem reformy systemu kasowego wprowadzonej przez rząd jest zwiększenie skuteczności kontroli skarbowej. Kasy fiskalne online w sposób ciągły i automatyczny przesyłają dane o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – systemu, który na bieżąco je analizuje i wychwytuje ewentualne nieprawidłowości.

Terminowość instalacji kasy online przez lekarza jest bardzo ważna. Przepisy przewidują bowiem możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł dla branż zobowiązanych do wymiany urządzeń. Z ulgi na kasę online można skorzystać, nawet jeśli lekarz już dokonał takiego odliczenia w przeszłości – przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Lekarze kupują kasy online

Wielu lekarzy zdecydowało się wcześniej rozejrzeć za kasą online odpowiadającą potrzebom ich gabinetu. Obecnie – kiedy do 1 lipca 2021 r. pozostało jeszcze trochę czasu – serwisy fiskalne wciąż mają bardzo duży wybór urządzeń dobrze wpisujących się w specyfikę pracy lekarza. Dostępne są m.in. mobilne kasy fiskalne online – świetne dla lekarzy, którzy odwiedzają pacjentów w ich domach lub przyjmują w kilku różnych prywatnych gabinetach.

Warto pamiętać, iż oprócz lekarzy do 1 lipca 2021 r. kasy online muszą kupić prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, firmy budowlane i kluby fitness. To bardzo duża grupa podatników. Zakup kasy to nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu, ale też m.in. jego fiskalizacja. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż czynność ta zajmuje serwisantowi łącznie kilka godzin (m.in. z dojazdem). Liczba serwisów fiskalnych w Warszawie i poszczególnych województwach jest ograniczona. Warto już teraz rozejrzeć się za kasą online dla lekarza – dopóki jest wybór, a serwisanci mają czas nie tylko na fiskalizację, ale też na wsparcie swoich klientów w wyborze odpowiedniego urządzenia.

 

Kasy online dla lekarzy i nie tylko – Warszawa – zobacz naszą ofertę!

 

Więcej o kasach fiskalnych online i zwolnieniach z kas czytaj w Poradniku

Czytany 3870 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 luty 2021 08:33

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!