poniedziałek, 08 czerwiec 2020 21:30

Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Lekarze i dentyści mają więcej czasu na zakup i instalację kas fiskalnych online. Ze względu na przedłużającą się epidemię COVID-19 rząd wprowadził sporo zmian w ramach Tarczy Antykryzysowej. Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów staną się obowiązkowe dopiero od połowy 2021 r.

Kasy fiskalne online funkcjonują na polskim rynku już od maja 2019 r. Urządzenia nowego typu stopniowo mają zastąpić kasy z elektroniczną oraz papierową kopią paragonu. Jednak część podatników objął obowiązek wymiany kas w określonych terminach. Wśród nich znaleźli się m.in. lekarze i dentyści świadczący usługi opieki medycznej.

Lekarze i dentyści mieli wymienić swoje urządzenia na kasy fiskalne online do 1 stycznia 2021 r. Od tej daty każdy z nich miał obowiązkowo stosować w działalności urządzenie online’owe. Ze względu na epidemię koronawirusa COVID-19, zdecydowano się jednak przesunąć ten termin.

 

Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów

Znaczne ograniczenia nałożone na społeczeństwo w związku z panującą pandemią odbiły się negatywnie na wielu grupach zawodowych. Wśród nich znalazły się m.in. prywatne przychodnie i gabinety lekarskie. Zdecydowana większość z nich została zamknięta. Część przyjmowała pacjentów ramach teleporad, jednak taka forma świadczenia usług opieki medycznej ma swoje oczywiste wady. Nawet pacjenci, którzy mogliby stawić się na badanie, rezygnowali z tej możliwości z obawy o własne zdrowie.

W ramach Tarczy Antykryzysowej odroczono różne obowiązki nałożone na podatników. Rząd zdecydował także o przesunięciu terminu instalacji kas fiskalnych online. W pierwszej kolejności zmiany objęły przedsiębiorców świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych oraz m.in. usługi noclegowe. Dla tych firm oraz składów opału termin instalacji kas online’owych został przesunięty z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. Siłą rzeczy wymagało to też przesunięcia obowiązku instalacji nowych urządzeń dla kolejnej grupy, czyli m.in. lekarzy i dentystów.

 

Nowy harmonogram instalacji kas online

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy wymienią kasy na online’owe w następujących terminach:

 

Do 1 stycznia 2021 r. wykonujący czynności:

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
 • usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Do 1 lipca 2021 r. świadczący usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Ulga na kasę online

Niezależnie od tego, czy lekarz lub inny podatnik zobowiązany do wymiany kasy na online’ową zdecyduje się kupić kasę tuż przed 1 lipca 2021 r., czy nawet rok wcześniej, ma prawo do ulgi. Odliczenie takie wynosi do 90% kwoty zakupu urządzenia – nie więcej niż 700 zł. Co istotne, prawo do ulgi przysługuje nawet wtedy, gdy lekarz dokonał wcześniej takiego odliczenia przy rozpoczęciu ewidencjonowania za pomocą kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 2619 razy

Artykuły powiązane

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty! Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

  Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie! Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

  Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK.