Wydrukuj tę stronę
wtorek, 17 marzec 2020 11:42

Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

O tym, że trzeba wymienić kasy, wie już zdecydowana większość przedsiębiorców. Jednak czym tak naprawdę kasy online różnią się od tradycyjnych kas? Po co zostały wprowadzone? Jakie dane w rzeczywistości przesyłają do Centralnego Repozytorium Kas? Rozwiewamy wątpliwości!

O kasach fiskalnych online mówi się już od kilku lat. W maju 2019 r. ostatecznie weszły w życie przepisy regulujące kwestię użytkowania nowych urządzeń oraz m.in. wymiany „starych” kas i drukarek fiskalnych z elektroniczną i papierową kopią paragonu.

Kasy online wciąż wywołują jednak wiele pytań i wątpliwości przedsiębiorców! Poruszane są kwestie nie tylko specyfiki samych urządzeń i terminów, w których trzeba je wymienić, ale też m.in. zasadności nowych przepisów.

 

Czym kasy online różnią się od zwykłych kas

Kasy fiskalne online to urządzenia, których nadrzędnym zadaniem jest rejestrowanie sprzedaży i drukowanie paragonów fiskalnych dla nabywców. Funkcja ta jest wspólna dla kas online oraz kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Urządzenia online’owe zostały wzbogacone o inne ważne funkcje. Przede wszystkim przesyłają one dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Robią to w sposób ciągły i automatyczny, dlatego przez cały czas muszą być połączone z siecią telekomunikacyjną.

 

Ponadto kasy online:

  • Zapisują kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci chronionej (w przeciwieństwie do kas „starego” typu, które zapisu dokonują na nośniku danych lub drugiej rolce papieru kasowego)
  • Posiadają możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania
  • Udostępniają opcję wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie (w standardzie)
  • Współpracują z terminalem płatniczym – w standardzie posiadają ujednolicony protokół do terminala płatniczego

 

Kasa fiskalna online obsługiwana jest w taki sam sposób jak tradycyjne urządzenia. Większość znanych i cenionych modeli kas z elektroniczną kopią paragonu ma obecnie także swoją wersję online (np. Posnet ERGO, FAWAG Lite, Novitus NANO, Elzab K10, Posnet BINGO i wiele innych).

 

Jakie dane kasa online wysyła do CRK

Zgodnie z ustalonym harmonogramem kasy online’owe automatycznie przesyłają dane do systemu teleinformatycznego administracji skarbowej.

 

Kasa online wysyła do CRK między innymi:

  • Informację o fiskalizacji wraz z danymi podatnika
  • Dane z paragonów
  • Informacje o zdarzeniach zapisywanych w pamięci kasy (np. przeglądzie technicznym)
  • Raporty dobowe
  • Informacje o zmianach stawek podatku
  • Informacje o zmianach adresu punktu sprzedaży

 

Kasy online – po co to wszystko

Celem Ministerstwa Finansów jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Tak ma się stać dzięki usprawnionej, zautomatyzowanej kontroli dokonywanej przez system CRK. Jak niejednokrotnie podkreślał resort finansów, kasy fiskalne online nie są narzędziem do wychwytywania drobnych błędów przedsiębiorców. Celem ich wprowadzenia jest szybkie ujawnianie poważnych nadużyć i przeciwdziałanie im.

Ponadto wprowadzenie na rynek kas online’owych ma zwiększyć liczbę transakcji bezgotówkowych. Celowi temu służy ujednolicony protokół komunikacyjny do terminala płatniczego.

 

Kto musi wymienić kasę na online

Zgodnie z aktualnymi przepisami, wymiana kas fiskalnych w 2020 r. przebiega według następującego harmonogramu określonego w ustawie o VAT:

 

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

1) do dnia 31 grudnia 2019 r. - do:

a) świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
b) sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

2) do dnia 30 czerwca 2020 r. - do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

3) do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług:

a) fryzjerskich,
b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
c) budowlanych,
d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
e) prawniczych,
f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 2044 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 marzec 2020 11:47

Artykuły powiązane