piątek, 15 lipiec 2022 13:06

Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

Kasy fiskalne online trafiły w ostatnich latach do branż objętych obligatoryjną wymianą kas. A co z pozostałymi przedsiębiorcami? Niektórzy analizując zapisy ustawy o VAT, zastanawiają się, czy nowe urządzenia nie będą obowiązkowe. Powodem mogą być terminy, które pojawiły się w tym akcie prawnym. Producenci nie uzyskają potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar o spełnianiu funkcji oraz kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii po 31 grudnia 2022 r. Z kolei potwierdzenia dla kas rejestrujących z papierowym zapisem były wydawane na okres do dnia 31 sierpnia 2019 r. Czy w takim razie w 2023 r. podatnicy będą musieli masowo wymienić kasy starego typu na kasy online? Czy kasy online 2023 staną się obowiązkowe?  

 

Kasy online 2023 – terminy w ustawie o VAT

Treść ustawy o VAT oznacza, że nie będzie już możliwości wprowadzenia do obrotu kas starego typu po wyznaczonych przepisami terminach. Nie ograniczają one jednak możliwości stosowania tych urządzeń, jeżeli wciąż będą one sprawnie działać. Konieczność zakupu kas online w 2023 r. czeka jedynie tych przedsiębiorców, których tradycyjne kasy będą w tym czasie wyeksploatowane lub zaistnieje konieczność wymiany pamięci – a nie jest to możliwe w przypadku urządzeń z papierowym zapisem kopii. W takiej sytuacji wymiana kasy faktycznie będzie się wiązała z zakupem urządzenia nowego typu, które umożliwia połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. W sytuacji jednak, gdy nasza kasa fiskalna wciąż pracuje bez zarzutu, możemy spokojnie korzystać z niej przez kolejne miesiące. 

 

„Naturalna” wymiana NA kasY online w 2023 r.   

Co do zasady więc, od 1 stycznia 2023 r. nie będzie obowiązku wymiany kas "starego typu" na kasy fiskalne online. Można powiedzieć, że będzie to raczej wymiana naturalna, która nastąpi w efekcie stopniowego wycofywania z rynku urządzeń poprzedniej generacji. Firmy nie będą już produkować kas z elektronicznym i papierowym zapisem kopii, więc w konsekwencji sprzęty, które ulegną zużyciu, nie będą zastępowane tradycyjnymi, lecz nowoczesnymi kasami i drukarkami online’owymi. W pewnym momencie w obiegu zostaną tylko urządzenia fiskalne online.  

Jeżeli jesteś podatnikiem zobowiązanym do ewidencji na kasie fiskalnej i twoje urządzenie wymaga wymiany jeszcze w 2022 r., dobrym rozwiązaniem będzie wybór wersji online. Inny zakup, biorąc pod uwagę kończące się terminy dla wydawania potwierdzeń Prezesa Głównego Urzędu Miar, po prostu nie będzie się opłacać.

 

Zobacz także: Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić?

 

Czytany 8272 razy

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r.

  Od początku roku dużo mówi się o wycofaniu ze sprzedaży kas fiskalnych z kopią elektroniczną na rzecz urządzeń online’owych. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców nie musi rejestrować sprzedaży za pomocą kasy. Poznaj zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. – limit obrotów, zwolnienia przedmiotowe i wyłączenia ze zwolnień. Co zmieniło się od nowego roku?

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.