piątek, 15 lipiec 2022 13:06

Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

Kasy fiskalne online trafiły w ostatnich latach do branż objętych obligatoryjną wymianą kas. A co z pozostałymi przedsiębiorcami? Niektórzy analizując zapisy ustawy o VAT, zastanawiają się, czy nowe urządzenia nie będą obowiązkowe. Powodem mogą być terminy, które pojawiły się w tym akcie prawnym. Producenci nie uzyskają potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar o spełnianiu funkcji oraz kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii po 31 grudnia 2022 r. Z kolei potwierdzenia dla kas rejestrujących z papierowym zapisem były wydawane na okres do dnia 31 sierpnia 2019 r. Czy w takim razie w 2023 r. podatnicy będą musieli masowo wymienić kasy starego typu na kasy online? Czy kasy online 2023 staną się obowiązkowe?  

 

Kasy online 2023 – terminy w ustawie o VAT

Treść ustawy o VAT oznacza, że nie będzie już możliwości wprowadzenia do obrotu kas starego typu po wyznaczonych przepisami terminach. Nie ograniczają one jednak możliwości stosowania tych urządzeń, jeżeli wciąż będą one sprawnie działać. Konieczność zakupu kas online w 2023 r. czeka jedynie tych przedsiębiorców, których tradycyjne kasy będą w tym czasie wyeksploatowane lub zaistnieje konieczność wymiany pamięci – a nie jest to możliwe w przypadku urządzeń z papierowym zapisem kopii. W takiej sytuacji wymiana kasy faktycznie będzie się wiązała z zakupem urządzenia nowego typu, które umożliwia połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. W sytuacji jednak, gdy nasza kasa fiskalna wciąż pracuje bez zarzutu, możemy spokojnie korzystać z niej przez kolejne miesiące. 

 

„Naturalna” wymiana NA kasY online w 2023 r.   

Co do zasady więc, od 1 stycznia 2023 r. nie będzie obowiązku wymiany kas "starego typu" na kasy fiskalne online. Można powiedzieć, że będzie to raczej wymiana naturalna, która nastąpi w efekcie stopniowego wycofywania z rynku urządzeń poprzedniej generacji. Firmy nie będą już produkować kas z elektronicznym i papierowym zapisem kopii, więc w konsekwencji sprzęty, które ulegną zużyciu, nie będą zastępowane tradycyjnymi, lecz nowoczesnymi kasami i drukarkami online’owymi. W pewnym momencie w obiegu zostaną tylko urządzenia fiskalne online.  

Jeżeli jesteś podatnikiem zobowiązanym do ewidencji na kasie fiskalnej i twoje urządzenie wymaga wymiany jeszcze w 2022 r., dobrym rozwiązaniem będzie wybór wersji online. Inny zakup, biorąc pod uwagę kończące się terminy dla wydawania potwierdzeń Prezesa Głównego Urzędu Miar, po prostu nie będzie się opłacać.

 

Zobacz także: Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić?

 

Czytany 9743 razy

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

  Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2023 roku Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2023 roku

  Użytkownik kasy fiskalnej musi znać przepisy regulujące m.in. kwestię pracy urządzenia, wystawiania paragonów, dokonywania przeglądów technicznych czy drukowania raportów. Ważne regulacje dotyczą też zwolnień z obowiązku stosowania kasy, ulgi do 700 zł czy kas fiskalnych online. Poniżej lista i treść wszystkich aktów prawnych dotyczących kas fiskalnych. Przepisy aktualne w 2023 roku.

 • Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r.

  Od początku roku dużo mówi się o wycofaniu ze sprzedaży kas fiskalnych z kopią elektroniczną na rzecz urządzeń online’owych. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców nie musi rejestrować sprzedaży za pomocą kasy. Poznaj zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. – limit obrotów, zwolnienia przedmiotowe i wyłączenia ze zwolnień. Co zmieniło się od nowego roku?