piątek, 16 grudzień 2022 20:52

Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

Przepisy, które weszły w życie w 2019 r., przewidują obowiązek stosowania kas fiskalnych online dla wszystkich polskich przedsiębiorców. Urządzenia te, oprócz podstawowych funkcji, takich jak rejestrowanie sprzedaży czy drukowanie raportów, posiadają możliwość przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Resort finansów przewidział jednak stopniową wymianę starszych modeli kas na urządzenia online.

 

Kasy fiskalne od 2023 r. wyłącznie online

W pierwszej kolejności wycofane zostały najbardziej przestarzałe technologicznie modele – kasy fiskalne z papierową kopią paragonu. Urządzenia tego typu uzyskiwały homologacje tylko do końca sierpnia 2019 roku. Więcej czasu pozostawiono kasom z elektronicznym zapisem kopii. Producenci mogą zyskiwać na nie potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar (homologacje) do końca 2022 r.

Kasy fiskalne od 2023 r. sprzedawane będą wyłącznie w formie online’owej. Urządzenia z elektroniczną kopią paragonu znikną z półek serwisów fiskalnych. Nie oznacza to jednak powszechnej, obowiązkowej wymiany starszych modeli urządzeń na nowe. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze swoich kas aż do zakończenia okresu ich eksploatacji, co najczęściej wiąże się z zapełnieniem pamięci fiskalnej.

 

Ważne!

Od 1 stycznia 2023 r. w sprzedaży będą wyłącznie kasy fiskalne online. Jednak będzie można dalej użytkować kupione wcześniej kasy z elektroniczną kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online należy odróżnić od kas rejestrujących mających postać oprogramowania, tzw. kas wirtualnych. Pojęcia te bywają mylone i nieprawidłowo stosowane zamiennie. Czym różnią się te dwa typy kas? Przede wszystkim formą. Kasa online ma postać sprzętową – jest fizycznym urządzeniem. Kupić i użytkować ją może każdy przedsiębiorca. Natomiast kasy wirtualne są tak naprawdę oprogramowaniem. Nie każdy może je mieć – przepisy ograniczają możliwość stosowania kas wirtualnych do wybranych branż, m.in. transportowej, gastronomicznej, hotelarskiej, a także myjni samochodowych i składów opału. Warto też podkreślić, że kasy wirtualne są rozwiązaniem na etapie wdrażania, a ich dostępność wciąż jest ograniczona.

 

Taksówkarze ze „starą” kasą?

Na początku grudnia z Sejmu do Senatu przekazany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz zmianie niektórych innych ustaw. Ten nowy akt prawny obejmie m.in. ustawę – prawo o miarach oraz ustawę o VAT. Przewiduje on przedłużenie okresu stosowania urządzeń z elektronicznym zapisem kopii dla kas o zastosowaniu specjalnym.

Definicję kas o zastosowaniu specjalnym znajdujemy w § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1625):

2) kasy o zastosowaniu specjalnym - których konstrukcja i program pracy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i spełniają szczególne wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas związane ze szczególnymi formami obrotu lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy:

a) przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,

b) przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych,
c) przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego,
d) rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie,
e) przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych lub składach celnych,
f) umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

 

W uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej czytamy m.in.:

Z uwagi na specyfikę niektórych rodzajów działalności od dnia 1 stycznia 2023 r. mogą pojawić się problemy z dostępem do kas rejestrujących typu on-line o zastosowaniu specjalnym. Tym samym podjęto starania, aby podatnicy, którzy będą mieli obowiązek stosowania kas rejestrujących o zastosowaniu specjalnym, mogli nabywać jeszcze przez rok specjalne kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii.

 

W przypadku kas fiskalnych o zastosowaniu specjalnym urządzenia z elektronicznym zapisem mają być dostępne do 31 grudnia 2023 r.

 

Zobacz także: Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

Czytany 8871 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 grudzień 2022 21:02

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

  Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2023 roku Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2023 roku

  Użytkownik kasy fiskalnej musi znać przepisy regulujące m.in. kwestię pracy urządzenia, wystawiania paragonów, dokonywania przeglądów technicznych czy drukowania raportów. Ważne regulacje dotyczą też zwolnień z obowiązku stosowania kasy, ulgi do 700 zł czy kas fiskalnych online. Poniżej lista i treść wszystkich aktów prawnych dotyczących kas fiskalnych. Przepisy aktualne w 2023 roku.

 • Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r.

  Od początku roku dużo mówi się o wycofaniu ze sprzedaży kas fiskalnych z kopią elektroniczną na rzecz urządzeń online’owych. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców nie musi rejestrować sprzedaży za pomocą kasy. Poznaj zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. – limit obrotów, zwolnienia przedmiotowe i wyłączenia ze zwolnień. Co zmieniło się od nowego roku?