środa, 31 maj 2023 10:57

Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

Wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego, stoiska z pamiątkami, budki z lodami i goframi, mała gastronomia, usługi rozrywkowe dla dzieci – to tylko przykłady działalności, jaką polscy przedsiębiorcy prowadzą wyłącznie w sezonie letnim. Wielu z nich zawiesza firmę na okres zimowy, by wznowić sprzedaż czy świadczenie usług wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni.

Jeśli rozpoczynasz lub wznawiasz sprzedaż sezonową, sprawdź, czy musisz mieć kasę fiskalną w swojej działalności. Pamiętaj bowiem, że ani ustawa o VAT, ani rozporządzenie w sprawie zwolnień nie określają żadnych szczególnych preferencji wyłącznie z tytułu prowadzenia sprzedaży sezonowej.

 

Sprzedaż sezonowa – kiedy kasa fiskalna jest konieczna?

Podstawowym zwolnieniem z kasy fiskalnej jest zwolnienie podmiotowe. Przysługuje ono podatnikom, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył 20.000 zł. Przy czym osoby rozpoczynające tego typu sprzedaż w trakcie roku limit wyliczają proporcjonalnie do okresu jej prowadzenia.

Jeśli w poprzednim roku nie przekroczyłeś limitu do zwolnienia z kasy, w 2023 r. przysługuje Ci pełny limit 20.000 zł. Nie ma przy tym znaczenia, czy działalność była zawieszona, czy nie. Jednak przekroczenie kwoty limitu wiąże się z koniecznością zakupu i instalacji kasy. Zgodnie z przepisami, masz na to 2 miesiące licząc od końca miesiącu, w którym limit został przekroczony.

Ale uwaga! Zwolnienie ze względu na niski obrót nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy wykonują czynności wymienione w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442). Wymieniono tam m.in. usługi związane z wyżywieniem świadczone w stacjonarnych placówkach, usługi kulturalne i rozrywkowe w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe czy usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki oraz sale taneczne.

 

Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2023 r. przeczytasz w tym artykule

 

Jaka kasa fiskalna do sprzedaży sezonowej?

Sprzedaż sezonowa rządzi się swoimi prawami. Zwykle jest to działalność prowadzona na małą skalę, nie wymaga więc kosztownego urządzenia fiskalnego. Tym bardzie, że po zakończeniu sezonu sprzęt ten będzie trzeba gdzieś przechować. Najlepsza okaże się więc mała, mobilna kasa – jednocześnie prosta w obsłudze i funkcjonalna.

Wielu przedsiębiorców prowadzących sprzedaż sezonową postawiło na Posnet ERGO. To niewielka kasa mobilna wyposażona w wydajny akumulator. Dzięki temu rozwiązaniu możesz obsługiwać swoich klientów w dowolnym miejscu, bez konieczności podłączania urządzenia do źródła zasilania.

Prosta w obsłudze, ma czytelny wyświetlacz i przydatne funkcje, m.in. szybką sprzedaż czy mechanizm błyskawicznej wymiany papieru. Oczywiście jest to kasa online – urządzenie spełniające wszystkie aktualne wymogi ustawodawcy. Za internetem może łączyć się m.in. przez komórkowy transfer danych.

Cenioną funkcją kasy do sprzedaży sezonowej Posnet ERGO Online jest modułowa rozbudowa. Na początek wystarczy kupić najprostszy model. A gdy Twoja działalność rozrośnie się, do kasy w łatwy sposób dodasz nowe moduły, np. dodatkowe możliwości komunikacyjne czy kody PLU.

lato wiec ergo

Wśród innych kas cenionych w sprzedaży sezonowej warto wymienić np. Elzab K10 Online, Novitus NANO Online czy POSPAY – połączenie kasy online i terminala płatniczego w jednym sprzęcie!

 

Kasy fiskalne do sprzedaży sezonowej (i nie tylko!) zobacz naszą ofertę!

Czytany 588 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?