Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 08 czerwiec 2020 21:30

Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Lekarze i dentyści mają więcej czasu na zakup i instalację kas fiskalnych online. Ze względu na przedłużającą się epidemię COVID-19 rząd wprowadził sporo zmian w ramach Tarczy Antykryzysowej. Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów staną się obowiązkowe dopiero od połowy 2021 r.

Kasy fiskalne online funkcjonują na polskim rynku już od maja 2019 r. Urządzenia nowego typu stopniowo mają zastąpić kasy z elektroniczną oraz papierową kopią paragonu. Jednak część podatników objął obowiązek wymiany kas w określonych terminach. Wśród nich znaleźli się m.in. lekarze i dentyści świadczący usługi opieki medycznej.

Lekarze i dentyści mieli wymienić swoje urządzenia na kasy fiskalne online do 1 stycznia 2021 r. Od tej daty każdy z nich miał obowiązkowo stosować w działalności urządzenie online’owe. Ze względu na epidemię koronawirusa COVID-19, zdecydowano się jednak przesunąć ten termin.

 

Kasy online odroczone dla lekarzy i dentystów

Znaczne ograniczenia nałożone na społeczeństwo w związku z panującą pandemią odbiły się negatywnie na wielu grupach zawodowych. Wśród nich znalazły się m.in. prywatne przychodnie i gabinety lekarskie. Zdecydowana większość z nich została zamknięta. Część przyjmowała pacjentów ramach teleporad, jednak taka forma świadczenia usług opieki medycznej ma swoje oczywiste wady. Nawet pacjenci, którzy mogliby stawić się na badanie, rezygnowali z tej możliwości z obawy o własne zdrowie.

W ramach Tarczy Antykryzysowej odroczono różne obowiązki nałożone na podatników. Rząd zdecydował także o przesunięciu terminu instalacji kas fiskalnych online. W pierwszej kolejności zmiany objęły przedsiębiorców świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych oraz m.in. usługi noclegowe. Dla tych firm oraz składów opału termin instalacji kas online’owych został przesunięty z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. Siłą rzeczy wymagało to też przesunięcia obowiązku instalacji nowych urządzeń dla kolejnej grupy, czyli m.in. lekarzy i dentystów.

 

Nowy harmonogram instalacji kas online

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy wymienią kasy na online’owe w następujących terminach:

 

Do 1 stycznia 2021 r. wykonujący czynności:

  • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
  • usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

Do 1 lipca 2021 r. świadczący usługi:

  • fryzjerskie,
  • kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • budowlane,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawnicze,
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Ulga na kasę online

Niezależnie od tego, czy lekarz lub inny podatnik zobowiązany do wymiany kasy na online’ową zdecyduje się kupić kasę tuż przed 1 lipca 2021 r., czy nawet rok wcześniej, ma prawo do ulgi. Odliczenie takie wynosi do 90% kwoty zakupu urządzenia – nie więcej niż 700 zł. Co istotne, prawo do ulgi przysługuje nawet wtedy, gdy lekarz dokonał wcześniej takiego odliczenia przy rozpoczęciu ewidencjonowania za pomocą kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 2897 razy

Artykuły powiązane