poniedziałek, 31 październik 2022 22:00

Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 

Raport fiskalny dobowy

Zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, podatnik, który prowadzi ewidencję przy wykorzystaniu kasy fiskalnej, ma obowiązek wystawienia raportu po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Dokument ten nazywany jest raportem dobowym i nie ma przepisu, który zwalniałby przedsiębiorców z jego wykonania.

Warto zwrócić uwagę na pewien szczegół. W przypadku kas z kopią papierową i kopią elektroniczną wygenerowanie raportu dobowego było tożsame z jego wydrukiem. W przypadku urządzeń online, regulacje dotyczące warunków technicznych pozwalają natomiast na wystawianie raportów w wersji elektronicznej, a na żądanie użytkownika – również w postaci papierowej. Przepisy dopuszczają więc możliwość wykonania raportu dobowego z kasy online, bez jego wydruku. Sporządzony raport zapisywany jest w postaci cyfrowej, również w pamięci fiskalnej, i przesyłany do Centralnego Repozytorium Kas. W każdym momencie można wygenerować jego wersję papierową.

 

Raport fiskalny okresowy

Innym raportem standardowo drukowanym przez podatników był raport fiskalny miesięczny zawierający wszystkie raporty dobowe wykonane w raportowany miesiącu. Przedsiębiorcy mają obowiązek tworzenia raportów tego typu do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. W aktualnie obowiązujących przepisach dla kas online, zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, możemy jednak zauważyć pewien niuans, jeśli chodzi o nazewnictwo.

Zgodnie z § 26 rozporządzenia:

Kasa wystawia raporty fiskalne okresowe i raport fiskalny rozliczeniowy, w postaci papierowej, zawierające w szczególności kolejno pozycje:

4) oznaczenie odpowiednio „RAPORT FISKALNY OKRESOWY” albo „RAPORT FISKALNY ROZLICZENIOWY”

Dlatego raportu fiskalnego nie można już nazwać „miesięcznym” (nawet jeśli zakres danych, jest zakresem z danego miesiąca i procedura jego wystawiania także przypomina procedurę wykonywania raportów miesięcznych), ale „raportem okresowym”.

 

Zobacz także: Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

 

Czytany 3623 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 listopad 2022 21:18

Artykuły powiązane

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty! Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

  Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.

 • Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie! Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

  Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK. 

 • Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży? Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży?

  Sporządzanie raportów fiskalnych to obowiązek każdego właściciela kasy rejestrującej. Z przepisów jasno wynika, że należy regularnie generować raporty dobowe i miesięczne. A co w sytuacji, gdy danego dnia nie było sprzedaży lub gdy z powodu sezonowej przerwy czy dłuższego urlopu, przez cały miesiąc nie rejestrowaliśmy przychodu? Czy wtedy również należy drukować raporty fiskalne?