Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 27 lipiec 2020 21:11

Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Kasy fiskalne to urządzenia, które podlegają rejestracji i kontroli przez urzędy skarbowe. Uzasadnione są więc dylematy przedsiębiorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Czy można ją zutylizować? A może należy przechowywać starą kasę przez określony czas, w określonych warunkach? 

 Zużyta kasa fiskalna może stanowić problem dla przedsiębiorców. Niektórzy z nich staną przed nim już niedługo. Wybrane branże będą musiały wymienić urządzenia starej generacji na nowoczesne kasy online. Co należy zrobić, żeby dotychczasowy sprzęt wycofać z użytkowania zgodnie z przepisami?

 

Wycofanie starej kasy fiskalnej z użytkowania

Podatnik, który przestaje używać kasy fiskalnej w firmie, powinien wygenerować raport dobowy oraz raport miesięczny. To ostatnie czynności, jakie można wykonać na urządzeniu rejestrującym - użytkownik nie powinien drukować już potem żadnego paragonu, ani żadnego dokumentu niefiskalnego.

Kolejny krok, to złożenie do właściwego urzędu skarbowego wniosku o wykonanie odczytu pamięci fiskalnej. Odczyt wykonuje uprawniony serwisant w obecności pracownika urzędu, a jego potwierdzeniem jest protokół, który zawiera wszystkie niezbędne informacje. Podpisany dokument otrzymuje każda ze stron.

 

Wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji

Jaki jest kolejny krok, który pozwoli pozbyć się starego urządzenia zgodnie z przepisami? Zużyta kasa fiskalna musi zostać wyrejestrowana z ewidencji. W tym celu również należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym. Kiedy należy to zrobić? Przepisy nie precyzują dokładnego terminu tej czynności. Jednak dobrze złożyć taki wniosek jak najszybciej, dopełnić wszystkich formalności i spokojnie przejść do następnego etapu.  

 

Zużyta kasa fiskalna - co z nią zrobić?

Ostatnie raporty fiskalne zostały wydrukowane, a odczyt z pamięci wykonany przez wyznaczoną osobę. Po złożeniu wniosku o wyrejestrowanie, zużyta kasa fiskalna zostaje wykreślona z ewidencji w trybie fiskalnym. Od tego momentu nie ma możliwości prowadzenia sprzedaży z jej wykorzystaniem – jedynie w przypadku wymiany modułu i ponownej fiskalizacji.

Podatnik nie jest zobligowany do przechowywania urządzenia, z którego już nie korzysta. Sam też decyduje, co z nim zrobi. Zużyta kasa fiskalna może zostać poddana utylizacji.

 

Zobacz też: Czy dostanę ulgę na zakup kasy online?

Czytany 176 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 lipiec 2020 07:17

Artykuły powiązane