czwartek, 23 lipiec 2020 21:50

Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

Od 1 maja 2019 r. ulga na kasę fiskalną przysługuje wyłącznie przy zakupie urządzenia online’owego – przesyłającego dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Zmiana ta miała zachęcić polskich przedsiębiorców do wyboru kas nowej generacji. Nowością jest też wprowadzenie ulgi na wymianę kasy dla wybranych branż – zobowiązanych do tego przepisami ustawy.

 

Ulga na zakup kasy online – komu przysługuje

W 2020 r. ulga na zakup kasy online przysługuje trzem grupom podatników:

 1. Zobowiązanym do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie (np. ze względu na przekroczenie limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego)
 2. Wprowadzającym kasę w działalności pomimo braku obowiązku
 3. Wymieniającym urządzenie z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasę fiskalną online (dotyczy branż wymienionych w ustawie)

 

Ulga na wymianę kasy tradycyjnej na kasę online’ową nie przysługuje wszystkim podatnikom. Prawo to dotyczy wyłącznie przedsiębiorców wykonujących czynności, które obligują ich do wprowadzenia kas online’owych w określonych terminach. W ustawie mowa o następujących czynnościach:

 

Od 1 stycznia 2020 r.:

 • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
 • usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r.:

 • usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

 

Od 1 lipca 2021 r.:

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

Podatnicy wykonujący powyższe czynności mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy online, nawet jeśli w przeszłości już takiego odliczenia dokonali przy zakupie urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

W jaki sposób dostanę ulgą na zakup kasy online?

Szczegóły dotyczące warunków otrzymania ulgi na zakup kasy online i sposobu jej otrzymania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).

Rozporządzenie to określa sposób uzyskania ulgi przez czynnych podatników VAT oraz przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z tego podatku. Podatnicy VAT czynni ulgę odliczają w deklaracji VAT. Mogą to zrobić najwcześniej w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie i uregulowali całość należności za kasę. Przysługującą im kwotę ulgi mogą rozliczyć w całości (niezależnie od wysokość podatku do zapłaty) lub rozbić na kilka okresów rozliczeniowych.

Z kolei przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT składają w urzędzie skarbowym wniosek o zwrot kwot wydanych na zakup kas rejestrujących. Mogą to zrobić najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęli stosowanie kasy online’owej. W tym przypadku również wymagane jest opłacenie całości należności za kasę. Urząd skarbowy ma 25 dni na wykonanie przelewu na rachunek wskazany we wniosku przez podatnika.

 

Więcej o uldze na zakup kasy online czytaj w Poradniku

Czytany 664 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy w 2021 r.?

  Już za kilka miesięcy trzecia grupa podatników obowiązkowo zainstaluje w swoich działalnościach kasy fiskalne online. Wśród wyznaczonych przez ustawodawcę branż znalazła się m.in. branża budowalna. Jak rozumieć zakres usług, których wykonywanie zmusi podatnika do wymiany urządzenia? Od kiedy w 2021 r. kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe?

 • Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.?

  Właściciele salonów fryzjerskich już teraz kupują kasy online – choć według przepisów mają na to jeszcze kilka miesięcy. Od kiedy kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe w 2021 r.? Co zrobić, aby zachować szansę na ulgę przysługującą przy wymianie kasy i ile w rzeczywistości będzie kosztował nowy obowiązek?

 • Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.? Kasy fiskalne online – od kiedy dla kolejnych branż w 2021 r.?

  Pomimo silnego kryzysu branża hotelarska i gastronomiczna wymieniły swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Z początkiem roku w serwisach fiskalnych zaczęli pojawiać się kolejni przedsiębiorcy – to fryzjerzy, właściciele klubów fitness i firm budowalnych, kosmetyczki, a także lekarze i prawnicy. Ciąży na nich obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Od kiedy? I dlaczego już teraz kupują kasy?

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.

 • Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi? Spóźnienie z instalacją kasy online – czy pozbawia prawa do ulgi?

  Lokale gastronomiczne, składy opału i obiekty noclegowe od 1 stycznia 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne – spóźnienie z instalacją urządzenia online’owego naraża przedsiębiorcę na sankcje skarbowe oraz utratę prawa do ulgi na kasę. A co w przypadku, gdy podatnik nie prowadził sprzedaży i nie uzyskał przychodu? Odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji ma prawo do ulgi, udzielają interpretacje indywidualne organów skarbowych.