czwartek, 23 lipiec 2020 21:50

Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

Od 1 maja 2019 r. ulga na kasę fiskalną przysługuje wyłącznie przy zakupie urządzenia online’owego – przesyłającego dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Zmiana ta miała zachęcić polskich przedsiębiorców do wyboru kas nowej generacji. Nowością jest też wprowadzenie ulgi na wymianę kasy dla wybranych branż – zobowiązanych do tego przepisami ustawy.

 

Ulga na zakup kasy online – komu przysługuje

W 2020 r. ulga na zakup kasy online przysługuje trzem grupom podatników:

 1. Zobowiązanym do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie (np. ze względu na przekroczenie limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego)
 2. Wprowadzającym kasę w działalności pomimo braku obowiązku
 3. Wymieniającym urządzenie z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasę fiskalną online (dotyczy branż wymienionych w ustawie)

 

Ulga na wymianę kasy tradycyjnej na kasę online’ową nie przysługuje wszystkim podatnikom. Prawo to dotyczy wyłącznie przedsiębiorców wykonujących czynności, które obligują ich do wprowadzenia kas online’owych w określonych terminach. W ustawie mowa o następujących czynnościach:

 

Od 1 stycznia 2020 r.:

 • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
 • usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r.:

 • usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

 

Od 1 lipca 2021 r.:

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

Podatnicy wykonujący powyższe czynności mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy online, nawet jeśli w przeszłości już takiego odliczenia dokonali przy zakupie urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

W jaki sposób dostanę ulgą na zakup kasy online?

Szczegóły dotyczące warunków otrzymania ulgi na zakup kasy online i sposobu jej otrzymania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).

Rozporządzenie to określa sposób uzyskania ulgi przez czynnych podatników VAT oraz przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z tego podatku. Podatnicy VAT czynni ulgę odliczają w deklaracji VAT. Mogą to zrobić najwcześniej w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie i uregulowali całość należności za kasę. Przysługującą im kwotę ulgi mogą rozliczyć w całości (niezależnie od wysokość podatku do zapłaty) lub rozbić na kilka okresów rozliczeniowych.

Z kolei przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT składają w urzędzie skarbowym wniosek o zwrot kwot wydanych na zakup kas rejestrujących. Mogą to zrobić najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęli stosowanie kasy online’owej. W tym przypadku również wymagane jest opłacenie całości należności za kasę. Urząd skarbowy ma 25 dni na wykonanie przelewu na rachunek wskazany we wniosku przez podatnika.

 

Więcej o uldze na zakup kasy online czytaj w Poradniku

Czytany 293 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe

  Termin wymiany kas fiskalnych przez podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem, prowadzących obiekty noclegowe i składy opału został już raz przesunięty. Zbliża się obowiązująca data dla tych branż. Pomimo kolejnego wprowadzenia obostrzeń i istotnego paraliżu firm z branży HoReCa, rząd zdaje się nie planować przesunięcia aktualnego terminu wymiany kas.

 • Ulga 700 zł – na jaką kasę przysługuje, a na jaką nie? Ulga 700 zł – na jaką kasę przysługuje, a na jaką nie?

  Możliwość odliczenia do 700 zł na każdą kasę fiskalną to dla podatników spore ułatwienie. Należy jednak pamiętać, iż całkiem niedawno zmieniły się przepisy dotyczące ulgi na kasę! Nowe regulacje dotyczą m.in. typów urządzeń, na które przysługuje odliczenie.

 • Kasa online dla stomatologa – jaką wybrać? Kasa online dla stomatologa – jaką wybrać?

  Nie czekaj z wymianą kasy do 2021 r. – zrób to już teraz, a będziesz mieć większy wybór! Sprawdź, jaka kasa online dla stomatologa najlepiej trafi w potrzeby twojego gabinetu. Dowiedz się też, jakie parametry i czynniki wziąć pod uwagę, by wybrać urządzenie jednocześnie wygodne i niezawodne!

 • Kasa online dla składu opału – jaką wybrać? Kasa online dla składu opału – jaką wybrać?

  Obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych nowego typu wejdzie w życie już za kilka miesięcy. Sprawdź, jaka kasa online dla składu opału sprawdzi się najlepiej w twojej działalności: mała kasa mobilna, fiskalny terminal płatniczy, a może drukarka online?

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r. Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

  Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.