czwartek, 23 lipiec 2020 21:50

Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

Od 1 maja 2019 r. ulga na kasę fiskalną przysługuje wyłącznie przy zakupie urządzenia online’owego – przesyłającego dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Zmiana ta miała zachęcić polskich przedsiębiorców do wyboru kas nowej generacji. Nowością jest też wprowadzenie ulgi na wymianę kasy dla wybranych branż – zobowiązanych do tego przepisami ustawy.

 

Ulga na zakup kasy online – komu przysługuje

W 2020 r. ulga na zakup kasy online przysługuje trzem grupom podatników:

 1. Zobowiązanym do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie (np. ze względu na przekroczenie limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego)
 2. Wprowadzającym kasę w działalności pomimo braku obowiązku
 3. Wymieniającym urządzenie z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na kasę fiskalną online (dotyczy branż wymienionych w ustawie)

 

Ulga na wymianę kasy tradycyjnej na kasę online’ową nie przysługuje wszystkim podatnikom. Prawo to dotyczy wyłącznie przedsiębiorców wykonujących czynności, które obligują ich do wprowadzenia kas online’owych w określonych terminach. W ustawie mowa o następujących czynnościach:

 

Od 1 stycznia 2020 r.:

 • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
 • usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r.:

 • usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo),
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
 • dostawa węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych

 

Od 1 lipca 2021 r.:

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

Podatnicy wykonujący powyższe czynności mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy online, nawet jeśli w przeszłości już takiego odliczenia dokonali przy zakupie urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

W jaki sposób dostanę ulgą na zakup kasy online?

Szczegóły dotyczące warunków otrzymania ulgi na zakup kasy online i sposobu jej otrzymania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).

Rozporządzenie to określa sposób uzyskania ulgi przez czynnych podatników VAT oraz przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z tego podatku. Podatnicy VAT czynni ulgę odliczają w deklaracji VAT. Mogą to zrobić najwcześniej w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie i uregulowali całość należności za kasę. Przysługującą im kwotę ulgi mogą rozliczyć w całości (niezależnie od wysokość podatku do zapłaty) lub rozbić na kilka okresów rozliczeniowych.

Z kolei przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT składają w urzędzie skarbowym wniosek o zwrot kwot wydanych na zakup kas rejestrujących. Mogą to zrobić najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu, w którym rozpoczęli stosowanie kasy online’owej. W tym przypadku również wymagane jest opłacenie całości należności za kasę. Urząd skarbowy ma 25 dni na wykonanie przelewu na rachunek wskazany we wniosku przez podatnika.

 

Więcej o uldze na zakup kasy online czytaj w Poradniku

Czytany 110 razy

Artykuły powiązane

 • Kasa online dla lekarza – jaka powinna być? Kasa online dla lekarza – jaka powinna być?

  Już wkrótce podatnicy z branży medycznej wymienią dotychczasowe sprzęty na nowoczesne kasy online’owe. Wybór innowacyjnych modeli jest już bardzo duży. Który warto wybrać do gabinetu lub kliniki? Jaka kasa online dla lekarza najlepiej się sprawdzi? 

 • Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć! Przegląd kasy fiskalnej – o tym musisz wiedzieć!

  Kasa fiskalna to urządzenie, które wymaga od użytkownika dopełniania rozmaitych formalności. Precyzują je konkretne przepisy. Określone w nich czynności często wiążą się z pilnowaniem terminów. Jednym z ważnych obowiązków podatnika jest przegląd kasy fiskalnej. Za niedopełnienie go mogą grozić konsekwencje finansowe.

 • Zwrot ulgi na kasę przy zawieszeniu działalności gospodarczej Zwrot ulgi na kasę przy zawieszeniu działalności gospodarczej

  Coraz więcej przedsiębiorców musi stosować kasy fiskalne od samego początku prowadzenia działalności. Wielu z nich korzysta z ulgi na zakup kasy – koszt sprzętu staje się bardziej przystępny dla startującego biznesu! A co, jeśli sytuacja podatnika będzie wymagać przerwania sprzedaży i zawieszenia działalności gospodarczej? Czy konieczny jest wówczas zwrot ulgi na kasę?

 • Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii

  W czasach, gdy płatności bezgotówkowe stały się standardem, terminal płatniczy to urządzenie niezbędne w lokalu gastronomicznym. A gdyby tak połączyć kasę fiskalną, drukarkę fiskalną i terminal w jednym urządzeniu? Poznaj POSPAY Online – innowacyjne rozwiązanie idealnie trafiające w potrzeby gastronomii!

 • Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego? Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego?

  Najmniejsza na rynku drukarka online’owa Posnet TEMO? Klasyka w branży medycznej – Novitus NANO Online? A może POSPAY – innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online do gabinetu stomatologicznego, które najlepiej sprawdzą się w tego typu działalności.