Wydrukowanego paragonu fiskalnego nie da się już poprawić. Kasy fiskalne – zarówno starsze modele z elektroniczną kopią paragonu, jak i kasy online’owe – nie mają takiej technicznej możliwości. Nie oznacza to jednak, iż podatnik nie może skorygować sprzedaży. Przeciwnie – w przypadku zaniżonej błędnej stawki VAT na paragonie jest to wręcz jego prawny obowiązek.
Błędna stawka VAT na paragonie
Pomyłka w stawce VAT zostaje popełniona już na etapie programowania kasy, czyli wprowadzania do jej pamięci towarów i usług. Wyróżniamy dwie sytuacje – gdy stawka zostanie zawyżona, np. w miejsce przysługujących 8% VAT zaprogramujemy 23%, oraz sytuację odwrotną – gdy zaniżymy stawkę, np. zaprogramujemy stawkę VAT 8% dla towaru lub usługi, dla których obowiązuje stawka podstawowa.
Przepisy regulują sposób postępowania wyłącznie w drugim przypadku. Jeśli zaniżymy stawkę VAT na paragonie, musimy w części deklaracyjnej pliku JPK_V7 wykazać prawidłową stawkę VAT i według niej rozliczyć się z urzędem skarbowym. Korekty takiej dokonuje się bezpośrednio w deklaracji – nie trzeba robić tego na kasie.
A co w pierwszym z wymienionych przypadków? Przepisy nie wskazują wprost, iż podatnik nie musi płacić zawyżonego podatku. Jednak interpretacje indywidualne organów podatkowych i wyroki sądów administracyjnych wskazują, w jakich przypadkach jest to możliwe, a w jakich nie.
Podatnik zwolniony z VAT - podatku nie trzeba płacić
Przykładem jest Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 kwietnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.126.2020.2.KP. Potwierdzono w niej brak konieczności zapłaty podatku przez podatnika zwolnionego z VAT, którego sprzedaż błędnie zaewidencjonowano jako opodatkowaną VAT. Wskazano jednak na konieczność prowadzenia odrębnej ewidencji korekt, z której wynika kwota korekty sprzedaży i podatku należnego. Należy też wskazać w niej przyczynę zaistniałej korekty.
Zawyżona stawka VAT na kasie
Czy można analogicznie potraktować sytuację, w której podatnik błędnie zaprogramował zawyżoną stawkę VAT? Niestety nie. Dyrektor KIS w interpretacjach indywidualnych wskazywał, iż w takim wypadku to konsument, a nie sprzedawca ponosi ciężar VAT. Jeśli więc podatnik nie zwróci nabywcy różnicy w cenie odpowiadającej wysokości zawyżonego VAT, to korekty dokonać nie można. Ze względu na fakt, iż sprzedawca nie poniósł ekonomicznego ciężaru podatku, takie postępowanie prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia.
Stanowisko organów podatkowych nie jest jednak w tym względzie jednolite. Zdarzały się bowiem przypadki, gdy wydawano interpretacje na korzyść podatnika. Bezpiecznym trybem postępowania jest więc wystąpienie każdorazowo o interpretację indywidualną organu podatkowego.
Więcej o ewidencjach korekt czytaj w Poradniku