Wydrukuj tę stronę
środa, 24 luty 2021 10:42

Sprzedaż wysyłkowa – czy zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Popularność sklepów internetowych rośnie. Choć coraz więcej z nich dba o dostarczanie klientom paragonów niezależnie od ciążącego na nich obowiązku, zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej wciąż obowiązują. Co trzeba zrobić, żeby z nich skorzystać?

W minionych latach przedsiębiorcy, którzy prowadzili sprzedaż wysyłkową, nie byli zobligowani do wydawania klientom paragonów z kasy fiskalnej. Żeby skorzystać z tego przywileju, musieli jednak spełnić określone warunki. A jak aktualnie wygląda sytuacja? Czy zwolnienie z kas dla działalności tego typu wciąż pozostaje w mocy?

 

Sprzedaż wysyłkowa a zwolnienie z kasy fiskalnej w 2021 r.

Zasady korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Ten akt prawny obowiązuje od początku 2019 r. aż do końca 2021 roku. Oznacza to, że zawarte w nim zapisy są wciąż aktualne i to nimi należy kierować się, by ustalić, czy handel przez internet wymaga drukowania paragonu, czy też nie.  

Pozycja 36 załącznika do tego aktu prawnego, zawiera wytyczne dotyczące sprzedaży wysyłkowej. Czytamy tam, że zwolnieniu podlega:

  1. Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)

 

Zgodnie z powyższymi zapisami, sprzedaż wysyłkowa nie musi być rejestrowania na kasie fiskalnej, o ile przedsiębiorca dopilnuje spełnienia powyższych wymogów. Jeżeli jednak którykolwiek warunek zostanie naruszony, np. zamiast wysyłki, klient pojawi się i odbierze towar osobiście, wówczas sklep internetowy traci prawo do zwolnienia dla tej konkretnie sprzedaży i musi wystawić paragon.

Uwaga! Zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej nie dotyczy dostawy towarów wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień. 

 

Aktualna sytuacja związana z pandemią i wprowadzone ograniczenia dla wielu branż, skutkują wzmożonym zainteresowaniem sprzedażą wysyłkową. Z jednej strony handel internetowy jest alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych, stacjonarnych biznesów, z drugiej klienci chętniej korzystają z możliwości zakupu towarów z dostawą.

Jeżeli myślisz o przeniesieniu firmy do internetu, koniecznie zapoznaj się z przepisami dotyczącymi zwolnienia z kas fiskalnych. Sprzedaż wysyłkowa co do zasady nie musi być potwierdzona paragonem fiskalnym. Podobnie jak w latach poprzednich, również w 2021 r. wymaga to jednak spełnienia określonych warunków.

 

Więcej o zwolnieniach z kasy fiskalnej w 2021 r. czytaj w Poradniku

 

Kasy fiskalne Warszawa - zobacz naszą ofertę

Czytany 3752 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 luty 2021 06:49

Artykuły powiązane