piątek, 22 kwiecień 2022 21:31

Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyłkowa 2022

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa wciąż jest jedną z czynności, które nie muszą być rejestrowane za pomocą tego urządzenia. Jednak by skorzystać z tej preferencji, trzeba spełnić określone warunki. Sprawdź, czy znajdujesz się w gronie podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej!

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22.12.2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442), które weszło w życie 1 stycznia 2022 r., nie wprowadziło rewolucji w przepisach. Większość podatników, którzy w latach poprzednich nie musieli wydawać paragonów z kasy fiskalnej, w dalszym ciągu może korzystać ze zwolnienia. Wyjątek to m.in. samoobsługowe myjnie samochodowe, które w 2022 r. zostały włączone do katalogu czynności wymagających stosowania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

 

Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyłkowa w 2022 roku

Sprzedaż wysyłkowa – realizowana poprzez sklepy internetowe, serwisy aukcyjne czy media społecznościowe – cieszy się niesłabnącą popularnością. Ograniczenia w osobistych kontaktach spowodowane pandemią w latach 2020-2022 tylko wzmocniły zaufanie konsumentów do takich transakcji. Sprzedaż wysyłkowa może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

Jednak samo prowadzenie sklepu internetowego czy innej formy sprzedaży przez internet jeszcze nie stanowi przesłanki do korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Aby zachować do niego prawo, należy spełnić warunki, które zostały określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia:

36

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)

Należy pamiętać, iż zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej w 2022 r. obowiązuje po spełnieniu wszystkich wymienionych w powyższym przepisie warunków.

 

Towary, których sprzedaż musi być udokumentowana paragonem

Nie wszystkie sprzedawane towary mogą być wysyłane bez dokumentowania paragonem fiskalnym. Nawet jeśli podatnik spełni warunki określone w przytoczonej poz. 36 załącznika, musi zarejestrować na kasie dostawę towarów wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia.

 

Towary najczęściej sprzedawane w systemie wysyłkowym, które zostały wyłączone ze zwolnień z kas fiskalnych, to m.in.:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku: 

1) dostawy

(…)

g) części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (CN 8708 i 9401 90 80), z wyłączeniem motocykli, to jest do: ciągników; pojazdów silnikowych do przewozu dziesięciu lub więcej osób z kierowcą; samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi; pojazdów silnikowych do transportu towarów; pojazdów silnikowych specjalnego przeznaczenia, innych niż te zasadniczo przeznaczone do przewozu osób lub towarów, w szczególności: pojazdów pogotowia technicznego, dźwigów samochodowych, pojazdów strażackich, betoniarek samochodowych, zamiatarek, polewaczek, przewoźnych warsztatów, ruchomych stacji radiologicznych,

h) komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów (PKWiU ex 26 i ex 27.11),

i) sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1),

(…)

k) zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,

(…)

o) perfum i wód toaletowych (CN 3303 00 10, 3303 00 90), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów;

 

Wykonywanie czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia obliguje podatnika do posiadania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

 

Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2022 r. – najczęstsze pytania o sprzedaż wysyłkową

Pojawianie się co raz to nowych rozwiązań w zakresie m.in. szybkich płatności czy płatności za pobraniem wzbudza wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania, do których odnosiły się organy podatkowe:

 

Czy zapłata za pośrednictwem systemu szybkiej płatności spełnia warunki określone w poz. 36 załącznika?
Tak. Organy podatkowe stoją na stanowisku, iż tego rodzaju płatność nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej.

 

Czy jeśli klient zapłacił przelewem, ale odebrał towar osobiście, muszę wystawić mu paragon?
Tak. W tym wypadku nie została spełniona przesłanka dotycząca dostawy towarów w systemie wysyłkowym.

 

Czy jeśli klient zapłacił za towar gotówką w całości lub w części, muszę wystawić paragon?
Tak. Nie został spełniony warunek dotyczący dokonania płatności na rachunek.

 

Czy jeśli klient wybrał płatność za pobraniem, sprzedaż musi być zarejestrowana na kasie?
Nie. Firmy kurierskie zazwyczaj rozliczają pobrania jednym zbiorowym przelewem z dołączoną specyfikacją. Taka zapłata jest zapłatą na rachunek i spełnia kryterium określone w poz. 36 załącznika.

 

Zobacz też: Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

Czytany 2705 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 kwiecień 2022 21:41

Artykuły powiązane

 • Przekroczony limit 20.000 zł. Czy w przyszłości skorzystam jeszcze ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Przekroczony limit 20.000 zł. Czy w przyszłości skorzystam jeszcze ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

  Przekroczony limit 20.000 zł oznacza dla przedsiębiorcy konieczność zakupienia i wdrożenia kasy fiskalnej w działalności. Dla firm prowadzących stale sprzedaż na rzecz konsumentów stosowanie kasy staje się codziennością. Jednak co z tymi, którzy takie czynności wykonują rzeczywiście sporadycznie? Czy w przyszłości mogą powrócić do zwolnienia z kasy fiskalnej?

 • Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu punkty usługowe zyskają 3 dodatkowe miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej. Sprawdź, od kiedy myjnie samochodowe muszą mieć kasy fiskalne w 2022 r.

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z płatnością przelewem 2022 Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z płatnością przelewem 2022

  Chociaż przywilej sprzedaży bez kasy fiskalnej jest coraz bardziej ograniczany, część przedsiębiorców wciąż korzysta z tej preferencji. Zawsze wiąże się to jednak ze spełnieniem określonych wymogów. Nie inaczej jest w 2022 r. Kto i na jakich warunkach wciąż może korzystać ze zwolnienia z kas?

 • Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia? Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia?

  Z początkiem stycznia weszły w życie przepisy, które zobowiązują wybranych przedsiębiorców do stosowania kas fiskalnych. Zmiany zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, opublikowanym w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442. Kto nie skorzysta ze zwolnienia z kas w 2022 r.?

 • Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r. – jak liczyć? Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r. – jak liczyć?

  Dnia 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie nowe przepisy. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących opublikowano w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442. Jak liczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r.? Jakie zmiany wprowadzono od nowego roku?