wtorek, 06 kwiecień 2021 07:24

Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

Urządzenia fiskalne online funkcjonują na rynku od 2019 r. W założeniach ustawodawcy mają stopniowo zastępować tradycyjne kasy. Z tego względu najstarsze technologicznie modele z papierową kopią paragonu zostały wycofane ze sprzedaży już w 2019 r. Z kolei kasy z kopią elektroniczną będzie można kupić do końca 2022 r.

 

Czym są urządzenia fiskalne online?

Kasy fiskalne online wyglądem i sposobem obsługi zasadniczo nie różnią się od swoich starszych odpowiedników. Producenci zadbali o to, aby urządzenia nowej generacji były modelami znanych i cenionych kas dostosowanymi do wymogów technicznych postawionych kasom online’owym. Większość z nich została też wzmocniona pod względem niezawodności czy parametrów.

W przeciwieństwie do kas tradycyjnych, urządzenia fiskalne online muszą być na stałe połączone z siecią teleinformatyczną. Wysyłają bowiem dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ten zaawansowany system Krajowej Administracji Skarbowej analizuje dane o transakcjach i zdarzeniach pod kątem ich prawidłowości i ewentualnego występowania nadużyć podatkowych.

 

Połączenie z Internetem

Urządzenia fiskalne online łączą się z Internetem na różne sposoby. W zależności od modelu, korzystają ze stałego łącza internetowego (LAN/Ethernet), USB, Wi-Fi lub GPRS (sieć komórkowa). Wybierając model, należy zwrócić uwagę na te parametry – tak by dostosować rozwiązanie optymalnie do potrzeb sklepu czy punktu usługowego.

 

Nowe rozwiązania i dodatkowe funkcje

Kasy fiskalne online pod względem technologicznym zostały wzmocnione i udoskonalone. Przykładem jest nowoczesne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa danych – wewnętrzna pamięć chroniona zamiast nośnika danych (karty SD/SDHC używanej w kasie z kopią elektroniczną).

Jedną z długo wyczekiwanych funkcji jest emisja e-paragonów – dokumentów w formie cyfrowej wysyłanych w formie elektronicznej na adres wskazany przez nabywcę. Urządzenia online’owe wydają zarówno paragony papierowe, jak i e-paragony.

Nowoczesne kasy w standardzie posiadają funkcje, które w modelach poprzedniej generacji były nowością. Każda z nich posiada m.in. opcję wydruku numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu oraz pełną obsługę zaliczek.

 

Urządzenia fiskalne online a ulga do 700 zł

Pod względem ceny kasy fiskalne online nie różnią się od swoich starszych odpowiedników lub różnice te są nieznaczne. Decydując się na konkretny model należy pamiętać, iż ulga do 700 zł przysługuje wyłącznie na urządzenie online’owe – nawet jeśli podatnik dopiero rozpoczyna ewidencjonowanie. Dodatkowo przedsiębiorcy z branż zobowiązanych do wymiany kas w określonych terminach mają prawo do ulgi, nawet jeśli wcześniej już z niej skorzystali przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o uldze i urządzeniach fiskalnych online czytaj w Poradniku

 

Zobacz: Kasy fiskalne online – serwis w Warszawie

Czytany 806 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?