wtorek, 06 kwiecień 2021 07:24

Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

Urządzenia fiskalne online funkcjonują na rynku od 2019 r. W założeniach ustawodawcy mają stopniowo zastępować tradycyjne kasy. Z tego względu najstarsze technologicznie modele z papierową kopią paragonu zostały wycofane ze sprzedaży już w 2019 r. Z kolei kasy z kopią elektroniczną będzie można kupić do końca 2022 r.

 

Czym są urządzenia fiskalne online?

Kasy fiskalne online wyglądem i sposobem obsługi zasadniczo nie różnią się od swoich starszych odpowiedników. Producenci zadbali o to, aby urządzenia nowej generacji były modelami znanych i cenionych kas dostosowanymi do wymogów technicznych postawionych kasom online’owym. Większość z nich została też wzmocniona pod względem niezawodności czy parametrów.

W przeciwieństwie do kas tradycyjnych, urządzenia fiskalne online muszą być na stałe połączone z siecią teleinformatyczną. Wysyłają bowiem dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ten zaawansowany system Krajowej Administracji Skarbowej analizuje dane o transakcjach i zdarzeniach pod kątem ich prawidłowości i ewentualnego występowania nadużyć podatkowych.

 

Połączenie z Internetem

Urządzenia fiskalne online łączą się z Internetem na różne sposoby. W zależności od modelu, korzystają ze stałego łącza internetowego (LAN/Ethernet), USB, Wi-Fi lub GPRS (sieć komórkowa). Wybierając model, należy zwrócić uwagę na te parametry – tak by dostosować rozwiązanie optymalnie do potrzeb sklepu czy punktu usługowego.

 

Nowe rozwiązania i dodatkowe funkcje

Kasy fiskalne online pod względem technologicznym zostały wzmocnione i udoskonalone. Przykładem jest nowoczesne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa danych – wewnętrzna pamięć chroniona zamiast nośnika danych (karty SD/SDHC używanej w kasie z kopią elektroniczną).

Jedną z długo wyczekiwanych funkcji jest emisja e-paragonów – dokumentów w formie cyfrowej wysyłanych w formie elektronicznej na adres wskazany przez nabywcę. Urządzenia online’owe wydają zarówno paragony papierowe, jak i e-paragony.

Nowoczesne kasy w standardzie posiadają funkcje, które w modelach poprzedniej generacji były nowością. Każda z nich posiada m.in. opcję wydruku numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu oraz pełną obsługę zaliczek.

 

Urządzenia fiskalne online a ulga do 700 zł

Pod względem ceny kasy fiskalne online nie różnią się od swoich starszych odpowiedników lub różnice te są nieznaczne. Decydując się na konkretny model należy pamiętać, iż ulga do 700 zł przysługuje wyłącznie na urządzenie online’owe – nawet jeśli podatnik dopiero rozpoczyna ewidencjonowanie. Dodatkowo przedsiębiorcy z branż zobowiązanych do wymiany kas w określonych terminach mają prawo do ulgi, nawet jeśli wcześniej już z niej skorzystali przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o uldze i urządzeniach fiskalnych online czytaj w Poradniku

 

Zobacz: Kasy fiskalne online – serwis w Warszawie

Czytany 373 razy

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!