wtorek, 06 kwiecień 2021 07:24

Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

Urządzenia fiskalne online funkcjonują na rynku od 2019 r. W założeniach ustawodawcy mają stopniowo zastępować tradycyjne kasy. Z tego względu najstarsze technologicznie modele z papierową kopią paragonu zostały wycofane ze sprzedaży już w 2019 r. Z kolei kasy z kopią elektroniczną będzie można kupić do końca 2022 r.

 

Czym są urządzenia fiskalne online?

Kasy fiskalne online wyglądem i sposobem obsługi zasadniczo nie różnią się od swoich starszych odpowiedników. Producenci zadbali o to, aby urządzenia nowej generacji były modelami znanych i cenionych kas dostosowanymi do wymogów technicznych postawionych kasom online’owym. Większość z nich została też wzmocniona pod względem niezawodności czy parametrów.

W przeciwieństwie do kas tradycyjnych, urządzenia fiskalne online muszą być na stałe połączone z siecią teleinformatyczną. Wysyłają bowiem dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ten zaawansowany system Krajowej Administracji Skarbowej analizuje dane o transakcjach i zdarzeniach pod kątem ich prawidłowości i ewentualnego występowania nadużyć podatkowych.

 

Połączenie z Internetem

Urządzenia fiskalne online łączą się z Internetem na różne sposoby. W zależności od modelu, korzystają ze stałego łącza internetowego (LAN/Ethernet), USB, Wi-Fi lub GPRS (sieć komórkowa). Wybierając model, należy zwrócić uwagę na te parametry – tak by dostosować rozwiązanie optymalnie do potrzeb sklepu czy punktu usługowego.

 

Nowe rozwiązania i dodatkowe funkcje

Kasy fiskalne online pod względem technologicznym zostały wzmocnione i udoskonalone. Przykładem jest nowoczesne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa danych – wewnętrzna pamięć chroniona zamiast nośnika danych (karty SD/SDHC używanej w kasie z kopią elektroniczną).

Jedną z długo wyczekiwanych funkcji jest emisja e-paragonów – dokumentów w formie cyfrowej wysyłanych w formie elektronicznej na adres wskazany przez nabywcę. Urządzenia online’owe wydają zarówno paragony papierowe, jak i e-paragony.

Nowoczesne kasy w standardzie posiadają funkcje, które w modelach poprzedniej generacji były nowością. Każda z nich posiada m.in. opcję wydruku numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu oraz pełną obsługę zaliczek.

 

Urządzenia fiskalne online a ulga do 700 zł

Pod względem ceny kasy fiskalne online nie różnią się od swoich starszych odpowiedników lub różnice te są nieznaczne. Decydując się na konkretny model należy pamiętać, iż ulga do 700 zł przysługuje wyłącznie na urządzenie online’owe – nawet jeśli podatnik dopiero rozpoczyna ewidencjonowanie. Dodatkowo przedsiębiorcy z branż zobowiązanych do wymiany kas w określonych terminach mają prawo do ulgi, nawet jeśli wcześniej już z niej skorzystali przy zakupie kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o uldze i urządzeniach fiskalnych online czytaj w Poradniku

 

Zobacz: Kasy fiskalne online – serwis w Warszawie

Czytany 62 razy

Artykuły powiązane

 • Połączenie kasy fiskalnej i terminala płatniczego w jednym urządzeniu. Czy warto? Połączenie kasy fiskalnej i terminala płatniczego w jednym urządzeniu. Czy warto?

  Przedsiębiorcy zobowiązani do wymiany obecnych urządzeń na kasy fiskalne online mają do wyboru kilka różnych rozwiązań. Większość z nich wybiera mobilne kasy o niewielkich gabarytach – proste w obsłudze i atrakcyjne cenowo. Od jakiegoś czasu dostępne jest też innowacyjne urządzenie, będące połączeniem kasy fiskalnej, drukarki fiskalnej oraz terminala płatniczego. Czy fiskalny terminal płatniczy to alternatywa, która rzeczywiście się opłaca?

 • Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary? Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary?

  Wybór odpowiedniego modelu kasy fiskalnej ma ogromne znaczenie. Nie zawsze opłaca się wybrać najtańsze rozwiązanie. Kryterium, jakie w szczególności powinni brać pod uwagę właściciele salonów urody, są rozmiary kasy online. Okazuje się bowiem, iż klasyczna kasa stacjonarna nie zawsze okazuje się optymalna, szczególnie w małych salonach i u specjalistów działających mobilnie.

 • Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej

  Świadczenie usług prawniczych wymaga posiadania kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu. Co więcej, wkrótce prawników obejmie nowy obowiązek – będą musieli zakupić i wprowadzić w swoich działalnościach urządzenia przesyłające dane do systemu CRK. Jaka kasa online dla kancelarii prawnej sprawdzi się najlepiej?

 • Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online? Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online?

  Przy wyborze kasy online zwracamy uwagę na różne kwestie. Wielkość, wygląd, łatwość obsługi, możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń, cena – wszystko to ogrywa ważną rolę w późniejszej obsłudze. Jednak bardzo ważną kwestią są też sposoby połączenia z CRK – jeśli nie zostaną dostosowane do możliwości naszej firmy, wygenerują dodatkowe, niepotrzebne koszty.

 • Najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness Najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness

  Właściciele obiektów służących poprawie kondycji fizycznej już od 1 lipca 2021 r. muszą mieć kasy fiskalne online. Obowiązek nie ominie tej branży, mimo iż od jesieni firmy nie mogą normalnie działać. Warto już teraz przygotować się do zmian – dzięki temu nie zostaniemy zaskoczeni terminem tuż po otwarciu obiektów. Jaka jest najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness?