wtorek, 23 marzec 2021 10:03

Cena kasy fiskalnej – dlaczego nie warto wybierać najtańszej oferty?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Podejmując decyzje zakupowe, w dużej mierze kierujemy się ceną. Oczywiście inne kwestie też mają dla nas znaczenie, jednak redukcja wydatków często gra najważniejszą rolę. Tym bardziej, gdy zakup ma objąć urządzenie, którego posiadanie jest w firmie obowiązkiem narzuconym przez przepisy. Dlaczego jednak cena kasy fiskalnej nie powinna być jedynym kryterium wyboru?

 

 

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Ceny kas fiskalnych kształtują się bardzo różnie. Za najprostsze urządzenie zapłacimy około 1.200-1.300 zł. Stacjonarne kasy z zaawansowanymi funkcjami i wysokimi parametrami technicznymi to koszt około 2.000-2.500 zł. Z kolei ceny drukarek fiskalnych zaczynają się od około 2.100 zł. Urządzenie rejestrujące kupujemy na minimum 5 lat – tyle bowiem średnio wynosi żywotność pamięci fiskalnej. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że z wybraną kasą będziemy musieli pracować codziennie przez aż tak długi okres.

 

Najtańsze kasy fiskalne

Chęć redukcji kosztów oraz trudna sytuacja na rynku skłaniają wielu przedsiębiorców do wyboru najtańszego rozwiązania. Cena kasy fiskalnej jest dla nich w zasadzie jedynym kryterium, jakie biorą pod uwagę. Oczywiście w niektórych przypadkach ma to zastosowanie – na przykład przy sporadycznej sprzedaży detalicznej lub w sytuacji, gdy paragony nie są wystawiane przy kliencie.

Niestety, w innych sytuacjach zakup najtańszej kasy fiskalnej przyniesie więcej szkody niż pożytku. Niskiej jakości, awaryjne urządzenia często się zawieszają, co powoduje opóźnienia w obsłudze klienta. Zdenerwowany klient może więcej nie pojawić się w sklepie czy punkcie usługowym.

Musimy też pamiętać, że gdy kasa nam się zepsuje, a nie mamy opcji rezerwowej, musimy przerwać sprzedaż aż do naprawienia urządzenia. W zależności od rodzaju i skali usterki, czynność serwisowa może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Niestety, odnotowywanie transakcji w oddzielnej ewidencji jest w tym wypadku błędem, który może skutkować poważnymi konsekwencjami skarbowymi. Jeśli podatnik ma kasę, musi z niej korzystać. W innym wypadku nie może sprzedawać.

Przestoje w sprzedaży, niska jakość obsługi klienta, konieczność częstego korzystania z usług serwisowych – wszystko to znacznie utrudnia skuteczne prowadzenie i rozwijanie biznesu.

 

Jeśli nie cena kasy fiskalnej, to co? Jakie kryteria brać pod uwagę?

Oczywiście cena kasy fiskalnej gra i będzie grać swoją rolę. Warto jednak brać pod uwagę także inne czynniki. Przede wszystkim niezawodność. Na rynku od lat funkcjonują modele znane z bezawaryjności, np. Posnet ERGO czy BINGO MAX Online. Jeśli pracujemy w trudnych warunkach (w warsztacie samochodowym, lokalu gastronomicznym, piekarni itp.) zaopatrzmy się w urządzenie wytrzymałe nie tylko wewnętrznie, ale też zewnętrznie – takie z mocną obudową odporną np. na wilgoć czy zapylenie.

Kolejna kwestia to intuicyjność obsługi. Do wyboru mamy kasy z tradycyjnym menu lub obsługiwane za pomocą dotykowego panelu operatora. Jeszcze inne udostępniają obie opcje, w zależności od preferencji kasjera, który akurat ma zmianę (np. Novitus NEXT). Prosta obsługa to szybsza obsługa, a co za tym idzie sprawniej obsłużony i zadowolony klient.

Warto też wziąć pod uwagę m.in. gabaryty, możliwość pracy mobilnej, wytrzymałość akumulatora, czytelność ekranu czy możliwości komunikacyjne. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie urządzenie okaże się dla nas najlepsze, skorzystajmy z pomocy doświadczonego serwisanta kas fiskalnych w Warszawie.

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

 

Zobacz też: Jaka kasa fiskalna dla budowlańca?

Czytany 692 razy Ostatnio zmieniany środa, 24 marzec 2021 08:20

Artykuły powiązane

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?