wtorek, 23 marzec 2021 10:03

Cena kasy fiskalnej – dlaczego nie warto wybierać najtańszej oferty?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Podejmując decyzje zakupowe, w dużej mierze kierujemy się ceną. Oczywiście inne kwestie też mają dla nas znaczenie, jednak redukcja wydatków często gra najważniejszą rolę. Tym bardziej, gdy zakup ma objąć urządzenie, którego posiadanie jest w firmie obowiązkiem narzuconym przez przepisy. Dlaczego jednak cena kasy fiskalnej nie powinna być jedynym kryterium wyboru?

 

 

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Ceny kas fiskalnych kształtują się bardzo różnie. Za najprostsze urządzenie zapłacimy około 1.200-1.300 zł. Stacjonarne kasy z zaawansowanymi funkcjami i wysokimi parametrami technicznymi to koszt około 2.000-2.500 zł. Z kolei ceny drukarek fiskalnych zaczynają się od około 2.100 zł. Urządzenie rejestrujące kupujemy na minimum 5 lat – tyle bowiem średnio wynosi żywotność pamięci fiskalnej. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że z wybraną kasą będziemy musieli pracować codziennie przez aż tak długi okres.

 

Najtańsze kasy fiskalne

Chęć redukcji kosztów oraz trudna sytuacja na rynku skłaniają wielu przedsiębiorców do wyboru najtańszego rozwiązania. Cena kasy fiskalnej jest dla nich w zasadzie jedynym kryterium, jakie biorą pod uwagę. Oczywiście w niektórych przypadkach ma to zastosowanie – na przykład przy sporadycznej sprzedaży detalicznej lub w sytuacji, gdy paragony nie są wystawiane przy kliencie.

Niestety, w innych sytuacjach zakup najtańszej kasy fiskalnej przyniesie więcej szkody niż pożytku. Niskiej jakości, awaryjne urządzenia często się zawieszają, co powoduje opóźnienia w obsłudze klienta. Zdenerwowany klient może więcej nie pojawić się w sklepie czy punkcie usługowym.

Musimy też pamiętać, że gdy kasa nam się zepsuje, a nie mamy opcji rezerwowej, musimy przerwać sprzedaż aż do naprawienia urządzenia. W zależności od rodzaju i skali usterki, czynność serwisowa może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Niestety, odnotowywanie transakcji w oddzielnej ewidencji jest w tym wypadku błędem, który może skutkować poważnymi konsekwencjami skarbowymi. Jeśli podatnik ma kasę, musi z niej korzystać. W innym wypadku nie może sprzedawać.

Przestoje w sprzedaży, niska jakość obsługi klienta, konieczność częstego korzystania z usług serwisowych – wszystko to znacznie utrudnia skuteczne prowadzenie i rozwijanie biznesu.

 

Jeśli nie cena kasy fiskalnej, to co? Jakie kryteria brać pod uwagę?

Oczywiście cena kasy fiskalnej gra i będzie grać swoją rolę. Warto jednak brać pod uwagę także inne czynniki. Przede wszystkim niezawodność. Na rynku od lat funkcjonują modele znane z bezawaryjności, np. Posnet ERGO czy BINGO MAX Online. Jeśli pracujemy w trudnych warunkach (w warsztacie samochodowym, lokalu gastronomicznym, piekarni itp.) zaopatrzmy się w urządzenie wytrzymałe nie tylko wewnętrznie, ale też zewnętrznie – takie z mocną obudową odporną np. na wilgoć czy zapylenie.

Kolejna kwestia to intuicyjność obsługi. Do wyboru mamy kasy z tradycyjnym menu lub obsługiwane za pomocą dotykowego panelu operatora. Jeszcze inne udostępniają obie opcje, w zależności od preferencji kasjera, który akurat ma zmianę (np. Novitus NEXT). Prosta obsługa to szybsza obsługa, a co za tym idzie sprawniej obsłużony i zadowolony klient.

Warto też wziąć pod uwagę m.in. gabaryty, możliwość pracy mobilnej, wytrzymałość akumulatora, czytelność ekranu czy możliwości komunikacyjne. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie urządzenie okaże się dla nas najlepsze, skorzystajmy z pomocy doświadczonego serwisanta kas fiskalnych w Warszawie.

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

 

Zobacz też: Jaka kasa fiskalna dla budowlańca?

Czytany 1532 razy Ostatnio zmieniany środa, 24 marzec 2021 08:20

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!