Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 20 czerwiec 2022 19:04

Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

Obowiązkowy zakup kasy online nie ominął żadnej z wyznaczonych przepisami branż, chociaż harmonogram wymiany ulegał zmianom. Ostatnie związane były z pandemią, która wpłynęła na funkcjonowanie m.in. branży gastronomicznej czy usług salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Przedsiębiorcom „nie darowano” konieczności kupienia kas, mimo ciężkiej sytuacji na rynku, jednak przesunięto terminy wdrożenia urządzeń online’owych o kilka miesięcy.

Co w sytuacji, gdy podatnik spóźnił się z wymianą kasy na online? Zapomniał wystartować z ewidencją w odpowiednim momencie i zrobił to po terminie?     

 

Wymiana kasy online po terminie

Dotkliwą konsekwencją w przypadku przekroczenia terminu wymiany kasy online jest utrata prawa do ulgi na jej zakup. Odliczenie kwoty wydanej na nowe urządzenie było przywilejem przedsiębiorców, których ustawodawca zobligował do zmiany.

Wynika to wyraźnie z przepisów ustawy o VAT. Z jej zapisów dowiadujemy się, że odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących nie przysługuje podatnikom nabywającym kasy z elektronicznym zapisem kopii oraz wymieniającym dobrowolnie kasy tradycyjne na kasy on-line, poza podatnikami zobowiązanymi ustawą do ich wymiany ze względu na prowadzenie działalności w określonych branżach ściśle wymienionych w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT.

Żeby skorzystać z ulgi musiały być jednak spełnione łącznie dwa warunki:

- obowiązek wymiany kas wynikał z ustawy wprowadzającej – a więc musiała być to wymiana „narzucona” przez ustawodawcę.

- podatnik rozpoczął ewidencję na kasie on-line najpóźniej w terminie wskazanych w art. 145b ust. 3 pkt 1 ustawy wprowadzającej (czyli w terminie, od których dana grupa podatników miała obowiązek stosowania kas on-line).

Oczywiście zdarzają się czasem sytuacje losowe, które uniemożliwiają dostosowanie się do przepisów. Np. podatnik nie miał możliwości kupienia kasy lub przebywał w tym czasie na zwolnieniu lekarskim. Jednak z interpretacji indywidualnych (które m.in. dotyczyły wymienionych przykładów) wynika, że mimo wszystko, należało zadbać o wdrożenie urządzenia online w wyznaczonym przez ustawodawcę czasie. Przedsiębiorca, który nie zadbał wcześniej o start z nowym sprzętem i rozpoczął ewidencję po terminie nie może liczyć na ulgę i zwrot pieniędzy, które wydał na kasę online.  

 

Zobacz też: Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

Czytany 1072 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 czerwiec 2022 19:11

Artykuły powiązane