wtorek, 07 czerwiec 2022 20:19

Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu punkty usługowe zyskają 3 dodatkowe miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej. Sprawdź, od kiedy myjnie samochodowe muszą mieć kasy fiskalne w 2022 r.

Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony – taka informacja została przekazana pod koniec maja przez resort finansów. Jak podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, powodem zmiany jest potrzeba zapewnienia przedsiębiorcom dodatkowego czasu na wdrożenie urządzeń fiskalnych. Jednak nie jest to jedyny argument podany przez ministerstwo.

 

Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony

W uzasadnieniu poinformowano, iż ministerstwo na bieżąco monitorowało branżę fiskalną pod kątem przygotowania do zapewniania kas do automatycznej sprzedaży. Taka specyfika działalności cechuje bowiem myjnie automatyczne – a to właśnie one miały od 1 lipca 2022 r. zostać objęte obowiązkiem rejestrowania sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego.

Biorąc pod uwagę sygnalizowane przez przedsiębiorców tej branży problemy z nabyciem i instalacją urządzeń fiskalnych wywołane, m.in. zerwanymi łańcuchami dostaw, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców postanowiono o przesunięciu terminu obowiązkowej fiskalizacji w tej branży

 – podkreślono w uzasadnieniu.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, zgodnie z którym obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony zostanie do 1 października 2022 r. Jednocześnie resort podkreślił, iż termin ten nie będzie dalej przedłużany.

 

Kasy fiskalne dla myjni automatycznych

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w myjniach automatycznych wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442). W § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m tego aktu prawnego czytamy:

 • § 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
  (…)
  2) świadczenia usług:
  (…)
  m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

W obecnym, niezmienionym jeszcze stanie prawnym do końca czerwca 2022 r. podatnicy prowadzący myjnie samochodowe mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, np. ze względu na niskie obroty. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia prawo to zachowają do końca września 2022 r. Od 1 października 2022 r. w myjniach automatycznych będą już obowiązkowe kasy fiskalne wydające paragony klientom.

 

Zobacz także: Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

Czytany 925 razy

Artykuły powiązane

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

  Jedną z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczałt ewidencjonowany. Decydują się na nią często mali przedsiębiorcy – ze względu na łatwą księgowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytułu świadczenia usług na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiębiorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

   

 • Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu

  Właściciele myjni samochodowych szykowali się na zakup i wdrożenie kas fiskalnych od 1 października 2022 r. Jednak rząd zdecydował się na odroczenie planowanych przepisów. Sprawdź, kiedy kasy fiskalne w myjniach staną się obowiązkowe!

 • Przekroczony limit 20.000 zł. Czy w przyszłości skorzystam jeszcze ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Przekroczony limit 20.000 zł. Czy w przyszłości skorzystam jeszcze ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

  Przekroczony limit 20.000 zł oznacza dla przedsiębiorcy konieczność zakupienia i wdrożenia kasy fiskalnej w działalności. Dla firm prowadzących stale sprzedaż na rzecz konsumentów stosowanie kasy staje się codziennością. Jednak co z tymi, którzy takie czynności wykonują rzeczywiście sporadycznie? Czy w przyszłości mogą powrócić do zwolnienia z kasy fiskalnej?

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z płatnością przelewem 2022 Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z płatnością przelewem 2022

  Chociaż przywilej sprzedaży bez kasy fiskalnej jest coraz bardziej ograniczany, część przedsiębiorców wciąż korzysta z tej preferencji. Zawsze wiąże się to jednak ze spełnieniem określonych wymogów. Nie inaczej jest w 2022 r. Kto i na jakich warunkach wciąż może korzystać ze zwolnienia z kas?