poniedziałek, 09 grudzień 2013 16:07

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października 2013 r.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Planujesz złożyć u pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 października 2013 r. Nowe przepisy powielają większość dotychczasowych regulacji w sprawie samego urlopu wychowawczego jak i wnioskowania o jego przyznanie.

Nie zmienił się wymiar urlopu wychowawczego; zmieniono jedynie określenie „do 3 lat” na „do 36 miesięcy”. Nadal urlop może być udzielony na okres nie dłuższy niż do ukończenia 5 roku życia przez dziecko, nad którym sprawujemy osobistą opiekę.

Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik dołącza pisemne oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

Każde z rodziców lub opiekunów dziecka ma wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z w/w  wymiaru. Prawo to nie może być przeniesione na drugiego rodzica lub opiekuna. Mogą oni korzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie przez okres nie dłuższy niż 4 miesiące. Jeśli z tego prawa chcą skorzystać, do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna o okresie, w którym zamierza on z tego urlopu korzystać.

Podobnie jak do tej pory, wniosek składa się w formie pisemnej na dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

Nowością jest, że urlop może być wykorzystany maksymalnie w pięciu częściach, a nie, jak dotychczas, w czterech. Jeśli pracownik zamierza skorzystać z kolejnej część urlopu, to we wniosku musi wskazać liczbę części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystał na dane dziecko.

Nowe rozporządzenie precyzuje również, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku w przypadku, gdy nie jest wymagane dołączanie pisemnego oświadczenia drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

W szczególnych przypadkach, o których mowa art. 186 § 9 zdanie pierwsze albo § 10 zdanie pierwsze Kodeksu pracy, rodzic lub opiekun jest uprawniony do wnioskowania o urlop wychowawczy w wymiarze pełnych 36 miesięcy albo o kolejną część urlopu wychowawczego, jeśli nie wykorzystał jeszcze pełnych 36 miesięcy. Okoliczność samotnej opieki nad dzieckiem potwierdza  dołączenie do wniosku odpowiedniego dokumentu (może to być: akt zgonu drugiego rodzica dziecka, prawomocne orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu drugiego rodzica, dokument potwierdzający niepełnoletność drugiego rodzica, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem, albo prawomocne orzeczenie sądu o ustaleniu ojcostwa, w którym sąd nie przyznał ojcu władzy rodzicielskiej, prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu drugiego rodzica władzy rodzicielskiej albo o jej ograniczeniu lub zawieszeniu, prawomocne orzeczenie sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi albo o zwolnieniu drugiego opiekuna z opieki).

Nowe przepisy weszły w życie 1 października 2013 r. i wynikają ze zmian wprowadzonych ustawą z dn. 26.07.2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz. U. 2013 poz. 1028) oraz z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 19.09.2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz. U. 2013 poz. 1139).

Czytany 4800 razy Ostatnio zmieniany sobota, 14 grudzień 2013 12:26

Artykuły powiązane

  • Urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy - jak z nich korzystać Urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy - jak z nich korzystać

    Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej została opublikowana w dniu 29 sierpnia 2016 r. informacja dotycząca korzystania przez pracowników z urlopów związanych z rodzicielstwem. W związku z wejściem w życie w dniu 02.01.2016 r. nowego przepisu w kodeksie pracy; artykułu 1751 zmianie uległa m.in. definicja pracownika. Sprawdź jakie dokumenty przygotować w związku z ubieganiem się o urlopy rodzicielskie, kiedy je złożyć i kto ma prawo do tych urlopów.