Wydrukuj tę stronę
piątek, 30 maj 2014 00:00

Kiedy usługi są zwolnione z kas fiskalnych?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Świadczysz usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych? Sprawdź, czy możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie zwolnień przewiduje kilka różnych możliwości dla podatników, którzy wykonują konkretne czynności lub świadczą usługi przy spełnieniu odpowiednich warunków.

Przedsiębiorca otwierający sklep stacjonarny zazwyczaj nie ma wątpliwości, że musi kupić kasę fiskalną, albo nawet kilka kas. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, za pomocą urządzenia fiskalnego należy rejestrować każdą sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego. Jednakże przedsiębiorcy świadczący usługi, u których sprzedaż na rzecz tego typu osób jest sporadyczna lub spełnia określone wymagania, mogą się zastanawiać, czy mają prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przewiduje kilka różnych rodzajów zwolnień dla usług.

Zwolnienia przysługujące ze względu na rodzaj wykonywanych czynności nazywamy zwolnieniami przedmiotowymi, w przeciwieństwie do zwolnienia podmiotowego, które przysługuje danemu podatnikowi ze względu na nieprzekroczenie przysługującego mu limitu obrotów.

 

Kliknij i sprawdź: Komu przysługuje zwolnienie podmiotowe?

 

Zwolnienie dla usług z załącznika

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia, z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych zwolnione są czynności wymienione w załączniku do tego aktu prawnego. W katalogu czynności zwolnionych z pierwszej części załącznika znalazły się m.in. usługi związane ze zbieraniem, przetwarzaniem i obróbką odpadów, usługi telekomunikacyjne, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, usługi świadczone przez notariuszy czy usługi edukacji z pewnymi wyjątkami. Podatnik świadczący takie usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie ma obowiązku ewidencjonowania ich na kasie fiskalnej.

 

Zobacz pełny katalog zwolnień z załącznika do rozporządzenia

 

Zwolnienie dla niewielkiej liczby usług

W drugiej części załącznika do rozporządzenia wymieniono zwolnienia dla sprzedaży dotyczącej szczególnych czynności. Jedno z tych zwolnień dotyczy podatników, którzy w poprzednim roku świadczyli niewielką liczbę usług dla niewielu odbiorców. Aby skorzystać z tego zwolnienia, należy spełnić łącznie dwa poniższe warunki:

  • Każde świadczenie usługi musi być dokumentowane fakturą, w której zawarte są dane identyfikujące odbiorcę
  • Łączna liczba świadczonych usług w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, natomiast łączna liczba wszystkich odbiorców była mniejsza niż 20

W przypadku podatników, którzy rozpoczęli świadczenie usług w drugim półroczu poprzedniego roku podatkowego, zastosowanie znajduje zasada z § 2 ust. 3 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, liczba usług nie może przekroczyć 25, natomiast liczba odbiorców musi być mniejsza niż 10.

 

Zapłata przelewem a zwolnienie z kas fiskalnych

Wytyczne dotyczące kolejnego zwolnienia dla usług znajdują się w poz. 37 załącznika do rozporządzenia. Mowa tam o zwolnieniu dla świadczenia usług, za które zapłaty dokonywane są w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek podatnika w banku lub w SKOK. Jednocześnie z dowodów dokumentujących zapłatę i ewidencji musi wynikać jednoznacznie, jakiej czynności dotyczyła dana zapłata.

Świadczenie usługi, które spełnia oba te warunki, nie musi być zarejestrowane za pomocą kasy fiskalnej.

 

Kliknij i sprawdź: Wszystkie zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

 

Nie musisz, ale możesz mieć kasę

Oczywiście fakt, iż jakieś czynności korzystają ze zwolnienia z kas fiskalnych, nie pozbawia podatnika możliwości stosowania tego urządzenia. Wielu przedsiębiorców dochodzi do wniosku, że ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej jest o wiele prostsze, niż prowadzenie odrębnej ewidencji. Dopasowane do potrzeb firmy urządzenie fiskalne może nawet przyczynić się do wzrostu zysków. Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie została udzielona w naszym poradniku: Która kasa fiskalna jest najlepsza dla Ciebie?

Podatnicy korzystający ze zwolnień z kas fiskalnych muszą pamiętać, iż obecne rozporządzenie z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień obowiązuje tylko do 31 grudnia 2014 r. Z pewnością można spodziewać się zmian od 1 stycznia 2015 r. Warto na bieżąco zapoznawać się z nowościami w przepisach dotyczących kas fiskalnych. Na naszej stronie zamieszczamy bieżące informacje na temat zmian w regulacjach prawnych dotyczących m.in. kas fiskalnych. Jak tylko pojawią się pierwsze informacje o zmianach w 2015 r. będziemy informować o tym naszych czytelników.

Czytany 6122 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 czerwiec 2014 18:45

Artykuły powiązane