sobota, 26 marzec 2022 17:50

Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.

Polski Ład wprowadził dwie zmiany, które bezpośrednio dotyczyły właścicieli kas fiskalnych. Pierwsza to obowiązkowe zapewnienie kupującym płatności bezgotówkowych. Przedsiębiorca ewidencjonujący sprzedaż z zastosowaniem urządzenia fiskalnego (zarówno online, jak i wersji tradycyjnej) powinien zapewnić klientowi dwie możliwości: zapłatę gotówką lub przy wykorzystaniu instrumentu płatniczego. Do nowego obowiązku podatnicy musieli dostosować się do 1 stycznia 2022 r. Druga kwestia, dotyczyła przedsiębiorców, którzy posiadają kasy fiskalne online oraz terminal płatniczy.

 

Polski Ład a integracja kasy online i terminala płatniczego

Treść ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wskazuje na nowy wymóg dla właścicieli kas online’owych. Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej online oraz posiada terminal płatniczy zobowiązany jest do połączenia obu tych urządzeń.

Z obowiązku tego wyłączeni zostali jedynie właściciele drukarek – drukarki fiskalne nie muszą mieć interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym, więc nie ma technicznej możliwości do wdrożenia integracji sprzętów.

Całkowicie odwrotnie jest w przypadku kas online: nowoczesne urządzenia mają zaimplementowany protokół ECR-EFT, który bez problemu pozwala na integrację. Z drugiej strony nie każdy terminal płatniczy ma odpowiedni interfejs do połączenia z kasą.

Zgodnie z zapisami ustawy, integracja powinna zostać przeprowadzona do 1 lipca 2022 r. Jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało o odroczeniu tego terminu – i to o ponad dwa lata! 

 

Zmiana terminu – integracja dopiero od 2025 r.!

Celem integracji kasy online i terminala miało być z jednej strony uproszczenie procesu obsługi klienta, z drugiej strony uszczelnienie systemu podatkowego. W reakcji na wprowadzone zapisy ustawy pojawił się jednak zarzut ze strony przedsiębiorców, że zmiana została wprowadzona zbyt szybko, a okres przejściowy jest zbyt krótki. Ustawodawca nie skonsultował wymogu z biznesem – a użytkownicy kas i terminali nie będą w stanie dostosować posiadanych urządzeń do integracji w wymaganym terminie, którego przekroczenie groziłoby grzywną w wysokości 5 tys. zł.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że postanowiło odroczyć obowiązek do końca 2024 r. Termin obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi przypadnie więc dopiero na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu nie będą stosowane wobec przedsiębiorców kary pieniężne za posiadanie niezintegrowanych urządzeń.

 

Czytaj także: Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie

Czytany 6176 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem? Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem?

   

  Od 1 stycznia 2022 r. każdy przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, musi zapewnić klientom opcję płatności bezgotówkowej. Z kolei z początkiem lipca zacznie obowiązywać wymóg integracji kasy z terminalem dla właścicieli urządzeń online. Jakie konsekwencje poniosą podatnicy, którzy nie dostosują się do tych obowiązków?

   

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r. Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r.

  Już od kilku tygodni obowiązuje większość zapisów ustawy zwanej Polskim Ładem. Z dokumentu tego wynikają dla użytkowników kas fiskalnych ważne zmiany. Jedna z nich dotyczy przyjmowania zapłaty bezgotówkowo. Przedsiębiorca musi zapewnić swoim klientom taką formę płatności, jeśli prowadzi ewidencję z wykorzystaniem kasy.

 • Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie! Masz kasę online? Nie zapomnij o przeglądzie!

  Przegląd kasy fiskalnej to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Niedopełnienie go – celowo lub przez nieuwagę – niesie za sobą konsekwencje finansowe. W takiej sytuacji, dla przedsiębiorców, którzy posiadają kasy online, kara wydaje się nieunikniona. Wszelkie informacje, w tym także o statusie przeglądu technicznego, trafiają bowiem do systemu CRK.