niedziela, 13 styczeń 2013 14:28

zeznanie PIT - 36

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

PIT-36 – składany przez podatników, którzy uzyskali przychody (dochody) opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej i nie wypełniają zeznania PIT-37. Formularz ten przede wszystkim składają podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej, a także uzyskali dochody z zagranicy.

Kto wypełnia zeznanie PIT-36 za 2012 rok?

Zeznanie PIT-36 według aktualnych przepisów mają obowiązek wypełnić te osoby, które uzyskały przychody opodatkowane według skali podatkowej, ale nie klasyfikują się do wypełnienia zeznania PIT-37. Dotyczy to zwłaszcza osób, które:
•    W roku 2012 prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej
•    W roku 2012 uzyskały przychody ze źródeł położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
•    Muszą włączyć do zeznania przychody małoletnich dzieci
•    Otrzymują emeryturę zagraniczną
Zeznanie PIT-36 wypełniają także podatnicy, którzy uzyskali przychody z tytułu najmu, o ile są one opodatkowane na zasadach ogólnych. Obecnie przychody z najmu częściej opodatkowuje się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 8,5% - przychody takie należy rozliczyć za pomocą zeznania PIT-28.

W zależności od źródła uzyskanych przychodów, do deklaracji PIT-36 dołączamy następujące formularze:

PIT/B – składany przez osoby, które uzyskały przychody z działalności gospodarczej. Może być ona prowadzona zarówno w formie jednoosobowej działalności, jak i spółek osobowych. W załączniku tym wykazujemy dochody na podstawie ksiąg podatkowych (tzw. „mała” księgowość – księga przychodów i rozchodów) lub ksiąg rachunkowych (pełna księgowość – księgi handlowe).

PIT/ZG – składany przez osoby, które uzyskały przychody z zagranicy. Na formularzu wykazujemy, w jakim kraju uzyskaliśmy dochód, ponieważ sposób rozliczania podatku zależy od tego, jaka umowa obowiązuje między danym krajem a Polską. Dochody należy wykazać według ich rodzajów. Mogą to być dochody z tytułu pracy, działalności gospodarczej, działalności wykonywanej osobiści, z najmu itp.

Osoby rozliczające przychody uzyskane z tytułu najmu w Polsce nie muszą wypełniać żadnych załączników. W tym przypadku wystarczy wykazać wysokość otrzymanych przychodów, koszty ich uzyskania, wartość należnych zaliczek na podatek dochodowy i wartość zaliczek wpłaconych w trakcie roku podatkowego.

W jaki sposób wypełnić zeznanie PIT-36?

Zeznanie PIT-36 wypełniamy podobnie jak PIT-37. Możemy rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Także samotni rodzice mogą rozliczyć się wspólnie z dzieckiem. W deklaracji wykazujemy wszystkie dochody uzyskane z innych źródeł, takich jak umowy zlecenie, umowy o dzieło, praca najemna, renty, emerytury itp. PIT-36 umożliwia też odliczenie wszystkich przysługujących nam ulg, między innymi obowiązującą jeszcze ulgę na internet, ulgę na dziecko, ulgę dla honorowych krwiodawców czy ulgę rehabilitacyjną.

Zeznanie PIT-36 za rok 2012 składamy od 1 stycznia 2013 roku, najpóźniej do 30 kwietnia 2013 roku.

Rozlicz PIT-36 w naszym biurze rachunkowym w Warszawie!
Gwarantujemy rzetelność i terminowość wykonania rozliczenia.
 

Czytany 6733 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 marzec 2014 22:20
Więcej w tej kategorii: « zeznanie PIT - 37 zeznanie PIT - 28 »