sobota, 08 luty 2014 13:45

Zmiana serwisu drukarki fiskalnej

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Jakość usług Twojego serwisu fiskalnego pozostawia wiele do życzenia? Zmień go na lepszy. To prawda, iż wybrany na samym początku serwis przysługuje danemu podatnikowi od fiskalizacji aż po odczyt pamięci fiskalnej. Jednak zgodnie z przepisami serwis można zmienić - wymaga to jednak dopełnienia pewnych formalności.

Procedura zmiany serwisu fiskalnego została opisana w § 14 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących:

3. Zmiana podmiotu prowadzącego serwis kas niewynikająca z naruszenia warunków jego prowadzenia może być dokonana, na wniosek podatnika, za zgodą podmiotu prowadzącego serwis główny, z tym że nie może on odmówić zgody na zmianę prowadzącego serwis kas, jeżeli warunki cenowe i miejsca jego świadczenia są korzystniejsze dla podatnika. O dokonanej zmianie podatnik zawiadamia właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia jej dokonania.

 

 

Kiedy można zmienić serwis fiskalny?

Jak wynika z przytoczonego wyżej przepisu, zmiana serwisu fiskalnego jest możliwa przede wszystkim wtedy, gdy podmiot ten narusza warunki prowadzenia serwisu, określone w rozporządzeniu w sprawie kas. Jednak korzystanie z usług serwisu działającego zgodnie z przepisami nie pozbawia podatnika możliwości jego zmiany. W każdym z tych przypadków trzeba jednak będzie uzasadnić swoją decyzję.

 

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

  • Wniosek o zmianę podmiotu prowadzącego serwis kas złóż w serwisie głównym, czyli u producenta lub importera danego urządzenia. Przepisy nie określają konkretnego wzoru takiego wniosku. Dany serwis główny może mieć swoje wzory, dlatego zanim złożysz wniosek, skontaktuj się z tym podmiotem i zapytaj, jakie dane powinien zawierać, aby został rozpatrzony najszybciej. Z pewnością wymagane będzie podanie numerów ewidencyjnych drukarek, dla których chcesz zmienić serwis, oraz powód Twojej decyzji. Koniecznie też wskaż dane nowego serwisu, z którego usług chciałabyś korzystać.
  • Zawiadomienie o zmianie serwisu kas złóż w przypadku, gdy serwis główny wyrazi zgodę na zmianę Twojego serwisu. Masz na to 7 dni od dnia dokonania zmiany. Przepisy i w tym przypadku nie określają dokładnego wzoru zawiadomienia.

 

Ile to kosztuje?

Rozpatrzenie wniosku przez serwis główny zazwyczaj  podlega opłacie. Nie jest to duża kwota, jednak każdy serwis główny indywidualnie ustala wysokość tej opłaty.

 

Jak długo trwa rozpatrywanie wniosku?

Poszczególne serwisy główne mają swoje indywidualne procedury, i każdy z nich rozpatruje wnioski w wyznaczonych przez siebie terminach. Jeśli jednak chcesz, aby wniosek rozpatrzony był szybko, zadbaj o prawidłowe jego sporządzenie. Podaj dokładnie swoje dane i dane swojej drukarki, oraz dokładnie opisz przyczynę zmiany serwisu. Z pewnością wiarygodną przyczyną będzie np. niska jakość usług, długi czas oczekiwania na interwencję z razie awarii, problemy z nawiązaniem kontaktu z serwisem itp.

 

Co jeszcze muszę zrobić?

Poinformuj dotychczasowy serwis o swojej decyzji i o złożeniu wniosku do serwisu głównego. Pamiętaj, aby uregulować wszystkie ewentualne zobowiązania wobec tej firmy. Również „nowy” serwis powinien wiedzieć, że zamierzasz korzystać z jego usług.

 

Czym się kierować przy wyborze nowego serwisu?

Jeśli narzekasz na jakoś usług serwisu fiskalnego, być może przekonałeś się, że nie zawsze warto kierować się ceną.  Wybierz serwis z doświadczeniem, ponieważ dzięki doświadczeniu serwisanci są w stanie wykonywać czynności jednocześnie sprawnie i bardzo dokładnie. Wybierz serwis, z którym zawsze bez problemu możesz się skontaktować - docenisz tę kontaktowość przy pierwszym problemie z obsługą lub pierwszej awarii. Wybierz serwis, który nie tylko wykonuje usługi, ale też zapewnia swoim klientom wsparcie: radzi jak użytkować drukarkę, aby odnieść z niej największy pożytek, odpowiada nawet na pozornie banalne pytania, interesuje się specyfiką Twojej działalności, aby dopasować do niej najlepsze rozwiązania.  Współpraca z takim serwisem przyczyni się do poprawy jakości obsługi klienta w Twoim sklepie czy punkcie usługowym, a co za tym idzie wpłynie na generowanie większych zysków.

Szukasz takiego serwis fiskalnego? Właśnie go znalazłeś - sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie.

Czytany 4917 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 kwiecień 2014 11:05