poniedziałek, 07 kwiecień 2014 17:08

Fiskalizacja drukarki

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Planujesz zakup drukarki fiskalnej? Pamiętaj, że przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży urządzenie musi zostać poddane fiskalizacji. Co to oznacza? Definicję tej czynności znajdziemy w § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących:

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
(…)
2) fiskalizacji kasy – rozumie się przez to jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu
fiskalnego;

W skrócie można powiedzieć, że fiskalizacja to aktywowanie pamięci fiskalnej drukarki - od tej pory pracuje ona w trybie fiskalnym i zapisuje każdą operację. Podczas fiskalizacji w module pamięci zostaje zapisany numer NIP właściciela drukarki - czynności tej nie można cofnąć, a wpisanego numeru poprawić. Dlatego tak ważne jest, aby podać serwisantowi prawidłowy numer NIP przed fiskalizacją.

 

Kogo dotyczy obowiązek fiskalizacji?

Rozpoczęcie ewidencjonowania za pomocą urządzenia fiskalnego dotyczy podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Warunkiem prawidłowego rejestrowania obrotów i kwot podatku należnego jest zafiskalizowanie drukarki.

 

Kto dokonuje fiskalizacji?

Obawiasz się, że nie będziesz umiał zafiskalizować swojej drukarki? Spokojnie, nie musisz tego umieć - fiskalizacji dokonuje serwisant posiadający odpowiednie uprawnienia. Zwykły użytkownik nie ma takich uprawnień i nie może na własną rękę wykonywać tego typu czynności. Wybór serwisu to tak naprawdę decyzja podejmowana już na etapie zakupu, ponieważ to właśnie serwisy fiskalne zajmują się sprzedażą drukarek rejestrujących. Serwis, który wybierzesz, będzie Ci towarzyszył już do końca użytkowania danej kasy - będzie wykonywał przeglądy techniczne, interweniował w razie awarii, a na koniec dokona odczytu pamięci fiskalnej.

Wybierz dobry serwis, dzięki któremu Twoja drukarka będzie bezproblemowo pracować nawet przez wiele lat. Jeśli jesteś nowoczesnym przedsiębiorcą, zdajesz sobie sprawę, jak ważne są prawidłowo działające sprzęty w Twoim sklepie czy punkcie usługowym. Wysokiej jakości sprzęty to lepsza jakość obsługi klienta, a lepsza jakość obsługi klienta to zadowoleni klienci i nawet dwukrotnie większy zysk ze sprzedaży. Jak to się dzieje? Dzięki obsłudze na najwyższym poziomie zdobywasz zaufanie klienta, który wróci do Twojego sklepu, i jeszcze poleci go innym.

 

Jakie dokumenty musisz złożyć?

 

Przed fiskalizacją:  Zawiadomienie o rozpoczęciu ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Zanim Twój serwisant zafiskalizuje wybraną przez Ciebie drukarkę, będziesz musiał złożyć w swoim urzędzie skarbowym Zawiadomienie o rozpoczęciu ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej (drukarka fiskalna również jest kasą fiskalną). Wymóg ten został zapisany w § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, natomiast wzór zawiadomienia znajduje się w załączniku nr 1 do tego aktu prawnego. Zrób to najpóźniej dzień przed fiskalizacją - najlepiej jednak przynajmniej kilka dni wcześniej - dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione na czas.

 

Uwaga!

Złożenie przed terminem fiskalizacji zawiadomienia o rozpoczęciu ewidencjonowania jest bardzo ważne, ponieważ jest jednym z trzech warunków otrzymania ulgi z urzędu skarbowego. Ulga ta może wynieść nawet 700 zł na każdą drukarkę zgłoszoną przy rozpoczęciu ewidencjonowania.

 

Sprawdź, jak odebrać ulgę na drukarkę fiskalną w 2014 r.

 

Po fiskalizacji:  Zgłoszenie przez podatnika danych dotyczących kasy

Zgodnie z § 13 ust. 5 rozporządzenia, w ciągu 7 dni od fiskalizacji należy złożyć w urzędzie Zgłoszenie przez podatnika danych dotyczących kasy. Wzór tego dokumentu znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

Na podstawie tego dokumentu urząd nadaje drukarce numer ewidencyjny, który należy w sposób widoczny i trwały nanieść na obudowę urządzenia.

Po dokonaniu fiskalizacji możesz już swobodnie i zgodnie z przepisami stosować drukarkę fiskalną do rejestrowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Pamiętaj, że od tej pory wszystkie operacje zapisują się w pamięci fiskalnej, a podatek ze sprzedaży należy wykazać i rozliczyć.

Lubisz oszczędzać? Kup drukarkę fiskalną w naszym salonie sprzedaży i oszczędź do 150 zł - u nas fiskalizację dostaniesz gratis!

Czytany 5527 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 kwiecień 2014 10:15

Artykuły powiązane

 • System kasowy iPOS – drukarka fiskalna i terminal płatniczy w jednym! System kasowy iPOS – drukarka fiskalna i terminal płatniczy w jednym!

  Małe i średnie sklepy, lokale usługowe, firmy działające sezonowo, przedsiębiorcy wiecznie w trasie – to właśnie dla nich powstał innowacyjny kasoterminal iPOS. Dostępny w dwóch wariantach i trzech taryfach cenowych, trafia w potrzeby użytkowników ceniących wygodę, prostotę i nowoczesność. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu stworzysz kompletne stanowisko sprzedażowe.

 • Drukarka fiskalna Posnet TRIO otrzymała nagrodę Dobry Wzór 2017! Drukarka fiskalna Posnet TRIO otrzymała nagrodę Dobry Wzór 2017!

  Kolejny produkt Posnet został wyróżniony prestiżową nagrodą. Tym razem drukarka fiskalna TRIO otrzymała wyróżnienie od Ministra Rozwoju i Finansów oraz nagrodę Dobry Wzór roku 2017 w kategorii „Praca”. Sprawdź, za co polscy przedsiębiorcy tak cenią drukarkę fiskalną Posnet TRIO i gdzie można kupić to urządzenie.

 • Posnet ERGO i Temo HS Bileterka - już w sprzedaży! Posnet ERGO i Temo HS Bileterka - już w sprzedaży!

  Już są! Innowacyjna kasa fiskalna Posnet ERGO oraz pierwsza na rynku dedykowana branży transportowej drukarka fiskalna Temo HS Bileterka. Pierwsza jest wyjątkowa ze względu na niezwykłą funkcjonalność i wygodę, a także możliwość modułowej rozbudowy - dostosowania kasy do rosnących potrzeb firmy! Druga uczyni z kabiny kierowcy innowacyjne stanowisko pracy - ze smartfonem lub tabletem, nowoczesnym oprogramowaniem oraz maleńkim urządzeniem fiskalnym. Dowiedz się, dlaczego warto kupić ERGO i Temo HS Bileterkę właśnie u nas!

 • Rewolucyjny terminal fiskalny Posnet Thermal HD w naszej ofercie! Już wkrótce! Rewolucyjny terminal fiskalny Posnet Thermal HD w naszej ofercie! Już wkrótce!

  Marzy Ci się urządzenie fiskalne, które pozwoli oszczędzić miejsce na stanowisku kasjerskim, będzie wydajne, funkcjonalne i praktyczne? A jeśli powiemy Ci, że możesz mieć drukarkę fiskalną i komputer PC w jednym urządzeniu? To nie żart! To nowy terminal fiskalny Thermal HD - innowacyjne urządzenie marki Posnet. Już wkrótce znajdziesz go w naszym salonie sprzedaży urządzeń fiskalnych BUCHCOM.

 • Ulga 700 zł za drukarkę fiskalną Ulga 700 zł za drukarkę fiskalną

  Zakup drukarki fiskalnej to dla Ciebie duży wydatek? Zaoszczędzisz nawet 700 zł, gdy skorzystasz z ulgi z urzędu skarbowego. Jeśli kupujesz jednocześnie dwie drukarki lub nawet więcej, możesz uzyskać ulgę na każde zakupione urządzenie. To duża oszczędność, warto więc skorzystać z takiej możliwości. Pamiętaj jednak, że ulgę w wysokości do 700 zł za każdą drukarkę fiskalną otrzymasz tylko wtedy, gdy spełnisz wymogi określone w przepisach. Nie są to jednak warunki trudne do spełnienia.