Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 22 czerwiec 2020 09:05

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania tradycyjnych kas opublikowane!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zatwierdzono ostatecznie nowy terminarz wymiany kas na urządzenia online’owe przez określone branże. Tak jak zapowiadano, obowiązek wprowadzenia nowych kas został przesunięty o pół roku. Podatnicy, którzy zdecydują się kupić kasę online’ową wcześniej, mogą to zrobić bez utraty prawa do ulgi.

Dnia 19 czerwca 2020 r. weszło w życie oczekiwane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059). Ten nowy akt prawny zmienił terminy wprowadzenia obowiązkowych kas fiskalnych online przez przedsiębiorców z określonych branż.

 

Nowe terminy wymiany kas fiskalnych

O odroczeniu terminów wprowadzenia kas fiskalnych online przez niektóre branże mówiło się już od wielu tygodni. Zmiany te stanowią odpowiedź na potrzeby i sytuację przedsiębiorców, którzy odczuli negatywne skutki pandemii COVID-19 i rządowych obostrzeń. Od początku deklarowano przesuniecie obu terminów o pół roku. Nowe rozporządzenie zostało opublikowane dokładnie w takim brzemieniu, jakiego się spodziewaliśmy.

 

W § 1 nowego rozporządzenia czytamy:

 • § 1. 1. Przedłuża się terminy, w których podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, o których mowa w art. 145b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:

  1) do dnia 31 grudnia 2020 r. – do:

  a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

  b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

  2) do dnia 30 czerwca 2021 r. – do świadczenia usług:

  a) fryzjerskich,

  b) kosmetycznych i kosmetologicznych,

  c) budowlanych,

  d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

  e) prawniczych,

  f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.


  2. Przedłuża się terminy przyjęte za dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o których mowa w art. 145b ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:

  1) na dzień 1 stycznia 2021 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1;

  2) na dzień 1 lipca 2021 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

 

Podatnicy, którzy chcą wcześniej wymienić kasę na online’ową, oczywiście mogą to zrobić. Zachowają prawo do ulgi – przysługuje ona branżom zobowiązanym do wymiany kas na online’owe, nawet jeśli przedsiębiorca już skorzystał z takiego odliczenia w przeszłości. Do wcześniejszej wymiany kas skłaniają podatników atrakcyjne oferty serwisów, m.in. promocja Posnetu.

 

Zobacz: Nowa promocja Posnet dla branży HoReCa – korzystaj teraz, zapłacisz za pół roku!

 

Kup teraz, zapłać za pół roku! Promocja Posnetu na kasy online dla branży Beauty!

Czytany 3388 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 czerwiec 2020 09:14

Artykuły powiązane