piątek, 26 kwiecień 2013 16:28

Od 28 kwietnia 2013 r. nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nowe zmiany w przepisach sÄ… kolejnym krokiem  Ministra Gospodarki do ograniczenia zatorów pÅ‚atniczych w transakcjach handlowych. Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapÅ‚aty w transakcjach handlowych (Dz. U. 2013 nr 0 poz. 403) wejdzie w życie już 28 kwietnia 2013 roku i zastÄ…pi ustawÄ™ obecnie obowiÄ…zujÄ…cÄ… w tym zakresie.

60 dni, a potem odsetki

Najważniejszą zasadą wprowadzoną przez nową ustawę jest maksymalnie 60-dniowy termin zapłaty za transakcję dokonaną między przedsiębiorcami, czyli dostawę towarów bądź świadczenie usług. W przypadku podmiotów publicznych będzie to 30 dni. Wskazanie w umowie pomiędzy stronami terminu dłuższego niż ustawowe 60 dni traktowane będzie jak opóźnienie w zapłacie należności. Wierzyciel w takim przypadku będzie mógł domagać się od dłużnika zapłacenia odsetek karnych za zwłokę.

Wysokość odsetek

Wierzyciel, który za dostarczone przez siebie towary lub wykonane usługi nie otrzyma należności w terminie, będzie miał prawdo do ubiegania się o odsetki karne w wysokości odsetek od zaległości podatkowych, które określa się na podstawie Ordynacji podatkowej. Obecnie wysokość oprocentowania wynosi 11,5%. Jeśli w umowie między stronami określono termin płatności przekraczający 30 dni, jednak dłużnik w ciągu 30 dni od wykonania usługi bądź dostarczenia towaru i doręczenia faktury nie ureguluje należności, wierzyciel będzie mógł żądać odsetek ustawowych, które obecnie wynoszą 13%.

Rekompensata za koszty windykacji

Wprowadzono także nowy instrument mający na celu zwrot kosztów, które wierzyciel poniósł w związku z dochodzeniem swoich należności. Jest to stała rekompensata w wysokości 40 euro. W przypadku, gdy rzeczywiste koszty działań mających na celu odzyskanie należności przekroczą kwotę wskazaną w ustawie, wierzyciel będzie mógł domagać się wyższej rekompensaty na drodze sądowej.

Szczegółowe informacje o nowych przepisach znajdą Państwo w naszym Leksykonie Zmian 2013.

Czytany 16723 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 13:20