wtorek, 17 grudzień 2013 17:58

Nowe rozporzÄ…dzenie fakturowe od 1 stycznia 2014

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Celem wydania nowego rozporządzenia w sprawie faktur jest uzupełnienie przepisów art. 106a do 106q ustawy o VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 r. W tym akcie prawnym znajdą się dodatkowe regulacje dotyczące wystawiania faktur z mniejszą ilością danych, szczególnych sposobów przeliczania kwot w walutach obcych oraz późniejszych terminów wystawiania faktur.

Od 1 stycznia 2014 r. zasady wystawiania faktur bÄ™dÄ… regulowaÅ‚y przede wszystkim przepisy art. 106a do 106q ustawy o VAT. RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, które również wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r., zostaÅ‚o wydane na podstawie znowelizowanej ustawy i  ma być uzupeÅ‚nieniem jej przepisów.

 

 

 

Nowe rozporzÄ…dzenie fakturowe dotyczy przede wszystkim:

Wystawiania faktur, które mogÄ… zawierać węższy zakres danych niż ten okreÅ›lony w art. 106e ustawy o VAT 
Szczególnych - innych niż okreÅ›lone w art. 31a ust. 1 ustawy o VAT - sposobów przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych, które stosuje siÄ™ do okreÅ›lenia podstawy opodatkowania 

Późniejszych terminów wystawiania faktur niż te, o których mowa w art. 106i ustawy o VAT

 

 Zobacz też: Zasady wystawiania faktur od 1 stycznia 2014

Faktury z mniejszą ilością danych

 

RozporzÄ…dzenie obowiÄ…zujÄ…ce od 1 stycznia 2014 r. w § 3 okreÅ›la dodatkowe przypadki - niewymienione w art. 106e ustawy - w których  można wystawiać faktury zawierajÄ…ce węższy zakres danych. Faktury takie bÄ™dÄ… mogÅ‚y dokumentować:

  • dostawÄ™ towarów lub Å›wiadczenie usÅ‚ug zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy
  • Å›wiadczenie usÅ‚ug zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37-41 ustawy
  • dostawÄ™ towarów lub Å›wiadczenie usÅ‚ug zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy
  • przejazd autostradÄ… pÅ‚atnÄ… lub przejazd na odlegÅ‚ość nie mniejszÄ… niż 50 km (faktura wystawiana w formie biletu jednorazowego)
  • Å›wiadczenie usÅ‚ug w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane sÄ… opÅ‚aty trasowe

 

Przeliczanie kwot w walutach obcych

 

Warto również zwrócić uwagę na inny niż określony w art. 31a ust. 1 ustawy sposób przeliczania wskazanych na fakturze kwot w walutach obcych, które stosuje się do określenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z § 4 nowego rozporządzenia fakturowego w przypadku faktur dokumentujących usługi w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobiera się opłaty trasowe, euro przelicza się na złote według średniego miesięcznego krzyżowego kursu zamknięcia obliczonego przez Grupę Reutera na podstawie dziennego kursu kupna euro z miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wykonano usługę.

Natomiast w przypadku faktur dokumentujÄ…cych Å›wiadczenie usÅ‚ug wstÄ™pu na imprezy masowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeÅ„stwie imprez masowych, kwotÄ™ w walucie  obcej przelicza siÄ™ na PLN zgodnie z przepisami celnymi stosowanymi na potrzeby obliczania wartoÅ›ci celnej importowanych towarów. Regulacja ta zostaÅ‚a zawarta w § 5 rozporzÄ…dzenia.

 

Późniejsze terminy wystawiania faktur

 

Zgodnie z § 6 nowego rozporządzenia, fakturę dokumentująca wykonanie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe, wystawia się nie później niż 28. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym taka usługa została wykonana.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 9 grudnia 2013, poz. 1485) wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Czytany 10085 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 styczeń 2014 16:45

Artykuły powiązane

  • Faktura czy rachunek - co powinni wystawić nieVATowcy? Faktura czy rachunek - co powinni wystawić nieVATowcy?

    Korzystasz ze zwolnienia z VAT i przyzwyczaiłeś się do wystawiania rachunków? Od 1 stycznia 2014 r. nie możesz już ich wystawiać, jeśli to nabywca żąda dokumentu sprzedaży. Ponadto wykonując czynności zwolnione z VAT, na fakturze musisz podać dodatkowe informacje, o których mowa w nowym rozporządzeniu w sprawie faktur. Sprawdź, jakie.

  • Nowe terminy na wystawianie faktur w 2014 roku Nowe terminy na wystawianie faktur w 2014 roku

    Do końca 2013 r. zasadą jest, że podatnik wystawia fakturę nie później niż 7. dnia od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Przesuwa tym samym obowiązek podatkowy często o miesiąc a nawet kwartał.

    Rok 2014 r. przyniesie wielkie zmiany  w tym zakresie. Od 01.01.2014 r. fakturÄ™,

  • VAT od 1 stycznia 2014 roku - Poradnik VAT od 1 stycznia 2014 roku - Poradnik

    Kolejna seria wielkich zmian w podatku VAT wchodzi w życie 1 stycznia 2014 roku. Oprócz zmiany zasad powstawania obowiązku podatkowego, sposobu ustalania podstawy opodatkowania, prawa do odliczenia podatku naliczonego zmieniają się też zasady wystawiania faktur.

    Zniknie termin 7 dni na wystawienie faktury, który był jednocześnie momentem powstania obowiązku podatkowego.

  • ObowiÄ…zek podatkowy w obrocie zagranicznym od 1 stycznia 2014 ObowiÄ…zek podatkowy w obrocie zagranicznym od 1 stycznia 2014

    Rewolucyjne zmiany w ustawie o VAT nie ominęły także przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie towarów i usług oraz eksporcie towarów.

    Od 1 stycznia 2014 roku w istotny sposób zmienią się zasady ustalania terminu powstania obowiązku podatkowego - modyfikacje dotyczyć będą zarówno obrotu krajowego, jak i zagranicznego. Na istotne zmiany w terminach dokonywania rozliczeń muszą przygotować się podatnicy dokonujący importu usług oraz importu i eksportu towarów.

  • Zmiany u podatników zwolnionych z VAT 2014 Zmiany u podatników zwolnionych z VAT 2014

    Drobni przedsiębiorcy, którzy ze względu na osiąganie obrotów nie wyższych niż 150.000 zł w skali roku korzystają ze zwolnienia z VAT, muszą przygotować się na rewolucje związane z nowymi przepisami ustawy o VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 r.

    Zgodnie z nowym brzmieniem art. 113 ust. 1 ustawy, zwolnieniu z VAT nie będzie podlegał podatnik, lecz sprzedaż opodatkowana dokonywana przez niego,