Od 1 stycznia 2014 r. zasady wystawiania faktur będą regulowały przede wszystkim przepisy art. 106a do 106q ustawy o VAT. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, które również wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r., zostało wydane na podstawie znowelizowanej ustawy i ma być uzupełnieniem jej przepisów.
Nowe rozporzÄ…dzenie fakturowe dotyczy przede wszystkim:
Wystawiania faktur, które mogą zawierać węższy zakres danych niż ten określony w art. 106e ustawy o VAT
Szczególnych - innych niż określone w art. 31a ust. 1 ustawy o VAT - sposobów przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych, które stosuje się do określenia podstawy opodatkowania
Późniejszych terminów wystawiania faktur niż te, o których mowa w art. 106i ustawy o VAT
Zobacz też: Zasady wystawiania faktur od 1 stycznia 2014
Faktury z mniejszą ilością danych
Rozporządzenie obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. w § 3 określa dodatkowe przypadki - niewymienione w art. 106e ustawy - w których można wystawiać faktury zawierające węższy zakres danych. Faktury takie będą mogły dokumentować:
- dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy
- świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37-41 ustawy
- dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy
- przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km (faktura wystawiana w formie biletu jednorazowego)
- świadczenie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe
Przeliczanie kwot w walutach obcych
Warto również zwrócić uwagę na inny niż określony w art. 31a ust. 1 ustawy sposób przeliczania wskazanych na fakturze kwot w walutach obcych, które stosuje się do określenia podstawy opodatkowania.
Zgodnie z § 4 nowego rozporządzenia fakturowego w przypadku faktur dokumentujących usługi w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobiera się opłaty trasowe, euro przelicza się na złote według średniego miesięcznego krzyżowego kursu zamknięcia obliczonego przez Grupę Reutera na podstawie dziennego kursu kupna euro z miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wykonano usługę.
Natomiast w przypadku faktur dokumentujących świadczenie usług wstępu na imprezy masowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, kwotę w walucie obcej przelicza się na PLN zgodnie z przepisami celnymi stosowanymi na potrzeby obliczania wartości celnej importowanych towarów. Regulacja ta została zawarta w § 5 rozporządzenia.
Późniejsze terminy wystawiania faktur
Zgodnie z § 6 nowego rozporządzenia, fakturę dokumentująca wykonanie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe, wystawia się nie później niż 28. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym taka usługa została wykonana.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 9 grudnia 2013, poz. 1485) wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.