Niektórzy podatnicy świadczący w państwie członkowskim UE usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz osób niebędących podatnikami, mają prawo do dokonania rejestracji w małym punkcie kompleksowej obsługi (MOSS). Dotyczy to podatników świadczących te usługi w państwie członkowskim, w którym nie posiadają siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz nie są zarejestrowani, ani w inny sposób objęci obowiązkiem rejestracji.
System ten umożliwia podatnikom rozliczanie podatku należnego za pośrednictwem portalu internetowego w państwie członkowskim, które nadało im numer identyfikacyjny. Wybór systemu MOSS zobowiązuje podatnika do stosowania go w odniesieniu do wszystkich usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych w innych państwach.
W ramach procedury unijnej systemu MOSS podatnikiem określamy przedsiębiorstwo, które na terytorium Unii Europejskiej posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia tej działalności. Natomiast w ramach procedury nieunijnej systemu MOSS podatnikiem określamy przedsiębiorstwo nieposiadające na terytorium UE ani siedziby działalności gospodarczej, ani miejsca prowadzenia działalności, a przy tym nie jest też objęte obowiązkiem identyfikacji do celów VAT w UE w jakikolwiek inny sposób.
Należy przy tym podkreślić, iż w ramach procedury unijnej podatnik nie może korzystać z systemu MOSS w państwie członkowskim UE, w którym posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce jej prowadzenia. W krajach tych podatnik musi być zarejestrowany jako podatnik VAT i tam rozliczać podatek VAT od świadczonych usług.
Podatnik rejestruje się w danym państwie członkowskim w celu korzystania z małego punktu kompleksowej obsługi, składania w nim deklaracji VAT i płacenia podatku należnego. Państwo, w którym dokona rejestracji, przepisy określają jako państwo członkowskie identyfikacji. Natomiast państwo członkowskie konsumpcji to państwo, w którym podatnik świadczy usługi telekomunikacyjne, nadawcze elektroniczne na rzecz osób niebędących podatnikami.
Państwo członkowskie identyfikacji może być jednocześnie państwem członkowskim konsumpcji - w ramach procedury nieunijnej.
Państwo członkowskie, w którym podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, przepisy określają jako państwo członkowskie prowadzenia przedsiębiorstwa. Nie może być ono jednocześnie państwem konsumpcji. Może być natomiast państwem członkowskim identyfikacji, przy czym podatnik może mieć jednocześnie kilka stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej w innych państwach UE.
Niektóre podmioty nie mogą dokonać rejestracji w małym punkcie kompleksowej obsługi.
Dotyczy to podmiotów:
- niebędących podatnikami unijnymi,
- nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium UE,
- zarejestrowanych do celów VAT lub objętych obowiązkiem rejestracji do celów VAT w UE.
Takie podmioty mają obowiązek zarejestrować się w każdym państwie UE, w którym świadczą w/w usługi na rzecz niepodatników i w tych państwach rozliczać podatek VAT.
Rejestracja w MOSS
Aby korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi, należy przedstawić państwu członkowskiemu identyfikacji określone informacje. Przekazywanie to odbywa się drogą elektroniczną przez portal internetowy.
Formularz VIU-R służy do rejestracji w przypadku procedury unijnej
Formularz VIN-R służy do rejestracji w przypadku procedury nieunijnej
Podatnik będzie mógł korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi począwszy od pierwszego dnia kwartału następującego po kwartale, w którym złożył odpowiedni formularz. Jako że rejestracja w systemie MOSS została otwarta już 1 października 2014 roku, podatnik, który złoży zgłoszenie rejestracyjne do 31 grudnia 2014 r., będzie mógł korzystać z systemu MOSS już od 1 stycznia 2015 r.
Ważne!
Podatnik, który chce korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi od 1 stycznia 2015 r., musi dokonać rejestracji w systemie do 31 grudnia 2014 r.
Dane przekazane przez podatnika muszą zostać zweryfikowane i zatwierdzone przez państwo członkowskie identyfikacji. Decyzja w sprawie daty rejestracji zostanie podatnikowi przesłana za pośrednictwem portalu internetowego.
W ramach procedury nieunijnej podatnik otrzymuje indywidualny numer identyfikacji VAT od państwa członkowskiego identyfikacji. Natomiast w ramach procedury unijnej podmioty posługują się numerem nadanym przez państwo członkowskie identyfikacji dla potrzeb usług krajowych. Brak takiego numeru uniemożliwia zarejestrowanie się w ramach procedury unijnej.
W niektórych przypadkach państwo członkowskie może odmówić rejestracji. Stanie się tak w wypadku stwierdzenia, iż podatnik jest już zarejestrowany w systemie MOSS w innym państwie członkowskim lub obowiązuje go okres kwarantanny wynikający z wcześniejszego wyrejestrowania bądź wykluczenia z procedury.
Państwo członkowskie identyfikacji będzie kontrolować, czy podatnik przestrzega warunków stosowania procedury.
System MOSS to ułatwienie dla podatników, gdyż od 01.01.2015 r. opodatkowanie VATem powyższych usług następować będzie w kraju konsumpcji. W związku z tym, gdyby nie system MOSS każdy świadczący usługi dla osób niebędących podatnikami byłby zobowiązany do rejestracji dla potrzeb VAT w kraju, w którym wykonuje te usługi. A rejestrując się w systemie MOSS podatnik złoży deklaracje VAT i dokona rozliczenia podatku w kraju rejestracji.
Ważne!
Dla takiej sprzedaży musimy jednak stosować zasady fakturowania i stawki podatku VAT obowiązujące dla danej usługi w państwie konsumpcji.