poniedziałek, 24 sierpień 2015 21:55

Dłużniku strzeż się! Nowe przepisy od 1.07.2015

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Problem z uzyskaniem kredytu, zakupami na raty, podpisaniem umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych czy wynajęciem mieszkania - od 1 lipca 2015 r. z takimi przeszkodami mogą się spotkać dłużnicy, którzy np. zalegają z alimentami. Nowe przepisy nakładają na gminy oraz sądy obowiązek przekazywania informacji o dłużnikach do biur informacji gospodarczej.

 

Od 1 lipca 2015 roku osoby zalegające z alimentami oraz należnościami z tytułu innych zobowiązań publicznoprawnych mają jeszcze większy problem z zaciągnięciem kredytu czy zakupami na raty - tego dnia weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 369). Ten nowy akt prawny znowelizował m.in. ustawę z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2011 r. poz. 887) oraz ustawę z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. z 2010 r. poz. 530). Nowe przepisy nałożyły na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek przekazywania do biur informacji gospodarczej danych o nieuregulowanych należnościach z tytułu określonych zobowiązań cywilnoprawnych.

 

W samym województwie mazowieckim fundusz alimentacyjny wyręcza aż 18 tys. dłużników - w 2013 r. w całym kraju blisko 329 tys. dzieci zamiast od rodzica otrzymywało pieniądze od państwa. Nowe przepisy mają utrudnić życie dłużnikom i odciążyć gminy, które w samym 2013 r. domagały się zwrotów od 243 tys. osób. Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w 2014 r. udało się odzyskać zaledwie 13,9% wartości całego zadłużenia.

Jednostki samorządu terytorialnego od 1 lipca 2015 r. mają obowiązek podawać informacje o dłużnikach do wszystkich czterech rejestrów działających w Polsce - wcześniej wystarczyło, że podały te dane do jednego rejestru. Oznacza to, iż przedsiębiorcy w całym kraju będą mieli dostęp do informacji o osobach zalegających z zapłatą należności. Dłużnik może mieć poważny problem nawet z podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej czy wynajęciem mieszkania.

 

Nowe przepisy nakładają na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek przekazywania do Biura Informacji Gospodarczej informacji o:

  • Należnościach alimentacyjnych
  • Należnościach z tytułu pieczy zastępczej

 

Natomiast sądy odpowiednio przekazują dane o:

  • Grzywnach
  • Karach zastępczych
  • Kosztach sądowych
  • Nawiązkach na rzecz Skarbu Państwa
  • Kwotach pieniężnych stanowiących przedmiot przepadku
  • Pieniężnych karach porządkowych na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego wydanego w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie

 

Nowe zasady przekazywania danych do biur informacji gospodarczej mają skłonić dłużników do wywiązywania się ze swoich zobowiązań. Obecnie z funduszu alimentacyjnego mogą skorzystać wyłącznie rodziny, w których dochód nie przekracza 725 zł na osobę - dzieci z „bogatszych” rodzin, których rodzic uchyla się od płacenia alimentów, nie otrzymują takiej pomocy. Jednak nawet dłużnicy, których zobowiązania płaci fundusz alimentacyjny, muszą liczyć się z koniecznością uregulowania zobowiązań - jednostki samorządu terytorialnego domagają się od takich osób zapłaty nie tylko zaległych należności, ale też odsetek.

Czytany 3634 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 sierpień 2015 22:00