wtorek, 15 grudzień 2015 19:29

Ministerstwo Finansów apeluje o ostrożność : Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty!

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Grzywnę w wysokości 150 zł i opłatę skarbową 237,62 zł - tyle miał zapłacić mieszkaniec województwa mazowieckiego na rzekomy rachunek bankowy nieistniejącej Izby Skarbowo-Celnej w Gorzowie Wielkopolskim. Ministerstwo Finansów ostrzega: to próba wyłudzenia pieniędzy! Resort apeluje o zgłaszanie wszelkich takich przypadków.

 

Najpierw cyberprzestępcy podszywając się pod ZUS rozsyłali e-maile dotyczące rzekomych zaległości składkowych, teraz oszuści rozsyłają fałszywe wezwania do zapłaty nadane z nieistniejących urzędów skarbowych.  Pomysły przestępców próbujących wyłudzić pieniądze od podatników stają się coraz bardziej wyrafinowane. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pojawił się ostrzegawczy komunikat o fałszywych wezwaniach do zapłaty.

 

Listowne wezwanie do dobrowolnego poddania się karze z tytułu naruszenia przepisów Kodeksu karnego skarbowego otrzymał mieszkaniec województwa mazowieckiego. Wezwanie dotyczyło rzekomego podejrzenia o to, że podatnik nabywał susz tytoniowy bez polskich znaków akcyzy w okresie między sierpniem 2011 a marcem 2013. Kara grzywny za to przestępstwo miałaby wynosić 150 zł, natomiast opłata skarbowa - 237,62 zł. Wraz z wezwaniem podatnik otrzymał blankiet do wpłaty.

 

Adresatem listu była Izba Skarbowo-Celna w Gorzowie Wielkopolskim, mieszcząca się przy ul. Dworcowej 6 - w rzeczywistości taki organ nie istnieje, a podatnik zgłosił sprawę do Izby Skarbowej w Zielonej Górze i otrzymał potwierdzenie, iż jest to próba wyłudzenia pieniędzy.

fałszywe wezwanie

Ministerstwo apeluje o zgłaszanie wszystkich takich przypadków. Połączenie z Krajowym Telefonem Interwencyjnym AP jest bezpłatne - linia jest czynna w dni robocze między godziną 7.00 a 17.00. Zgłaszający ma zapewnioną anonimowość.

Krajowy Telefon Interwencyjny AP: 800 807 007

Zgłoszenia można dokonać także mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 4426 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 grudzień 2015 19:50