Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają do wyboru trzy sposoby opłacania zaliczek na podatek dochodowy:
- Miesięczne
- Kwartalne
- W formie uproszczonej
Podkreślenia wymaga fakt, że nie każdy sposób jest możliwy do wyboru dla każdego podatnika. Wybór miesięcznego sposobu opłacania zaliczek jest możliwy dla wszystkich podatników. Nie wymaga on spełnienia dodatkowych warunków.
Zaliczki miesięczne
Podstawowy sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy to wpłaty miesięczne - może go stosować każdy podatnik. Zaliczki miesięczne od rzeczywiście uzyskanego dochodu opłacają wszyscy podatnicy, o ile nie wybiorą sposobu kwartalnego lub zaliczek uproszczonych, jeśli oczywiście mają do tego prawo.
Zaliczki wyliczamy jako różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu z działalności gospodarczej od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzednie.
Podatnik ma obowiązek obliczać i opłacać zaliczki w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zasada ta dotyczy także grudnia lub ostatniego miesiąca roku podatkowego - zaliczkę za ten miesiąc opłaca się do 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca następującego po ostatnim miesiącu roku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik przed 20 stycznia złoży zeznanie roczne CIT-8 i opłaci wynikający z niego podatek - wtedy nie musi opłacać zaliczki za grudzień. Zasada ta została zapisana art. 25 ust. 1a updop.
W przypadku, gdy termin na zapłatę zaliczki przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, zaliczkę na podatek dochodowy wpłaca się do dnia następującego po tym dniu.
Zaliczki kwartalne
Wyboru sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy za okresy kwartalne mogą dokonać podatnicy:
- Rozpoczynający działalność
- Posiadający status małego podatnika
Zgodnie z art. 25 ust. 1d w związku z art. 16k ust. 11 updop, podatnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej nie ma prawa do wyboru sposobu opłacania zaliczek kwartalnie, jeśli:
- został utworzony :
Ze względu na fakt, iż w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych rok podatkowy nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym, oświadczenie o wyborze kwartalnego sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy składają oni w terminie do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego.
Ważne!
Podatnicy, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i którzy w 2014 r. zamierzają dokonać zmiany sposobu opłacania zaliczek na kwartalny, na złożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym mają czas do 20 lutego 2014 r. Natomiast podatnicy, których rok podatkowy nie jest zgodny z kalendarzowym - do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego.
Składane oświadczenie dotyczy danego roku a także następnych lat podatkowych. Na uwagę zasługuje fakt, że u podatnika rozpoczynającego działalność wybór kwartalnego sposobu opłacania zaliczek dotyczy jedynie pierwszego roku prowadzenia tej działalności. W następnych latach utrzyma on to prawo tylko wówczas, jeśli będzie nadal podatnikiem o statusie małego podatnika.
Zaliczki kwartalne na podatek dochodowy wpłacane są w terminie do 20. dnia miesiąca następnego po zakończeniu kwartału. Czas na zapłatę zaliczki za ostatni kwartał roku podatnicy mają do 20 stycznia lub do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu ostatniego kwartału roku podatkowego, jeżeli rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Podobna zasada jak w przypadku zaliczek miesięcznych obowiązuje dla zaliczek kwartalnych. Jeśli podatnik złoży zeznanie podatkowe CIT-8 przed terminem na zapłatę zaliczki za ostatni kwartał i ureguluje wynikający z niego podatek, jest zwolniony z obowiązku zapłaty zaliczki za ten kwartał.
Zasadę obliczania podatku od dochodu zawiera art. 19 ust. 1 updop. Zaliczki kwartalne obliczane są na podstawie art. 25 ust. 1b updop i jest to różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu uzyskanego od początku roku, a wartością zaliczek należnych za poprzednie kwartały.
Zaliczki w formie uproszczonej
Podatnicy w 2014 r. mogą również opłacać zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej.
Podatnik, który chce opłacać zaliczki w formie uproszczonej, ma obowiązek złożyć oświadczenie do urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego danego roku podatkowego. Natomiast podatnik, dla którego rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy - do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego
Ważne!
Podatnicy, którzy w roku 2014 mają zamiar opłacać zaliczki w formie uproszczonej, musza złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie do 20 lutego 2014 r.
Złożone oświadczenie, tak jak w przypadku Innych sposobów opłacania zaliczek, dotyczy danego roku oraz następnych lat podatkowych.
Podatnicy wpłacają zaliczki uproszczone w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu za rok poprzedzający dany rok podatkowy. Jeśli w roku poprzedzającym nie wykazali dochodu, mogą obliczać zaliczkę od kwoty podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy o 2 lata.
Możliwość opłacania zaliczek w formie uproszczonej dotyczy tylko okresów miesięcznych. Nie ma możliwości wyboru kwartalnego wpłacania tych zaliczek. Terminy dokonywania wpłat do urzędu skarbowego to 20. dzień każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Tak samo wpłacamy zaliczkę za grudzień - do 20 stycznia. W przypadku podatników z innym rokiem podatkowym niż rok kalendarzowy termin na zapłatę zaliczki za ostatni miesiąc roku podatkowego upływa 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku. Jeżeli podatnik w terminie na wpłatę ostatniej zaliczki złoży zeznanie CIT-8 i wpłaci należny podatek zwolniony jest z zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc roku.
20. dzień drugiego miesiąca roku podatkowego to także termin na złożenie oświadczenia o rezygnacji z wybranego w roku poprzednim sposobu opłacania zaliczek . Jeśli podatnik nie złoży w terminie oświadczenia o zmianie sposobu opłacania zaliczek, kontynuuje formę, którą stosował w poprzednim roku podatkowym.
Aktualny wzór formularzy CIT znajdziesz TUTAJ