niedziela, 13 styczeń 2013 14:29

zeznanie PIT - 38

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

PIT-38 – składany przez podatników, którzy uzyskali przychody opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30b ustawy (np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych)

Kto wypełnia zeznanie PIT-38 za 2012 rok?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zeznanie PIT-38 wypełniają podatnicy, którzy w roku 2012 uzyskali przychody z następujących kapitałów pieniężnych:
•    Odpłatnego zbycia papierów wartościowych, takich jak akcje, certyfikaty inwestycyjne, obligacje itp.
•    Odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych, czyli tak zwanej sprzedaży krótkiej
•    Odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną
•    Odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych (np. kontraktów terminowych, opcji itp.), a także realizacji praw, które z nich wynikają
•    Objęcia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną (spółkach prawa handlowego) albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego część

Do zeznania PIT-38 obowiązuje załącznik:
PIT/ZG – składany tylko przez osoby, które uzyskały z zagranicy przychody, o których mowa w art. 30b ust. 5a i 5b ustawy. W formularzu należy wykazać dochody z zagranicy oraz podatek zapłacony za granicą. Dla każdego kraju uzyskania przychodów należy złożyć oddzielny formularz.

W jaki sposób wypełnić zeznanie PIT-38?

Zeznanie PIT-38 wypełniamy indywidualnie. Nawet jeśli oboje małżonków uzyskało przychody obligujące do złożenia zeznania PIT-38, każde z nich musi wypełnić oddzielne formularze. Nie ma też możliwości odliczenia ulgi na dziecko ani jakichkolwiek innych ulg, w tym ulgi internetowej i rehabilitacyjnej. PIT-38 jest odrębnym zeznaniem, które zwykle towarzyszy zeznaniu wskazującemu na inne przychody.

Zeznanie PIT-38 za rok 2012 składamy w terminie od 1 stycznia 2013 roku do 30 kwietnia 2013 roku. Podatnicy najczęściej korzystają z otrzymanych z biura maklerskiego druków PIT-8/C, na podstawie których wypełniają PIT-38. Warto jednak zaznaczyć, że druki PIT-8/C nie zawsze zawierają wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego wypełnienia zeznania PIT-38. Pomocą w tej kwestii okaże się doświadczony księgowy. Specjalista będzie wiedział, które luki należy uzupełnić i w jaki sposób. Dla bezpieczeństwa dobrze jest skorzystać w tym względzie z usług sprawdzonego biura rachunkowego.

Chcesz mieć pewność, że Twoje zeznanie zostało wypełnione i złożone prawidłowo? Rozlicz PIT-38 w naszym biurze rachunkowym Warszawa – Ursynów!

Czytany 6178 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 marzec 2014 22:14
Więcej w tej kategorii: « zeznanie PIT - 39 zeznanie PIT - 37 »