niedziela, 02 grudzień 2012 16:46

Fiskalizacja urzÄ…dzenia

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Co to jest fiskalizacja?

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.

§ 2.2) fiskalizacji kasy - rozumie się przez to jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego;

Fiskalizacja jest jednorazową i nieodwracalną operacją polegającą na trwałym zapisie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Wytyczne dotyczące tej czynności zostały zawarte w § 13 rozporządzenia w sprawie kas. Fiskalizacja powoduje uaktywnienie trybu fiskalnego kasy, w którym raporty dobowe zawierające sprzedaż dzienną zapisują się do pamięci fiskalnej. Zgodnie z § 13 ust. 3 rozporządzenia fiskalizacji dokonuje uprawniony serwisant na wiosek użytkownika kasy. Przeprowadzoną fiskalizację należy w ciągu 7 dni zgłosić do właściwego dla podatnika Urzędu Skarbowego, zgodnie z § 13 ust. 5 i 6 rozporządzenia.

Fiskalizacja kasy - co należy o niej wiedzieć?

Fiskalizacja kasy fiskalnej

Fiskalizacja jest niezbędną czynnością związaną z rozpoczęciem pracy każdej kasy i drukarki rejestrującej. Ten pozornie tajemniczy termin nie powinien nas jednak przerażać, ponieważ w istocie właściciel urządzenia musi w tym względzie dokonać tylko kilku formalności.

Zgodnie z § 13 rozporzÄ…dzenia Ministra  Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujÄ…cych fiskalizacja kasy rejestrujÄ…cej jest obowiÄ…zkiem podatnika, choć to nie on fizycznie dokonuje tej czynnoÅ›ci.

Telefon do serwisanta

Zgodnie z § 13 ust. 3 rozporządzenia fiskalizacja może być wykonana tylko przez uprawnionego pracownika serwisu kas fiskalnych. Zadaniem podatnika jest zgłoszenie terminu fiskalizacji zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia – ani nie musi on znać technicznej strony tej czynności, ani nie jest mu to do niczego potrzebne.Wezwij Serwis Kas Fiskalnych

Istotne jest, aby wiedzieć, że fiskalizacja polega na zainicjowaniu pracy modułu fiskalnego z pamięcią kasy. W tym momencie w module fiskalnym zostaje na stałe zapisany numer NIP podatnika. Tej zapisanej informacji nie będzie można zmienić w trakcie użytkowania kasy, chyba że wymieniając cały moduł fiskalny.

Fiskalizacja jest czynnością jednorazową i nieodwracalną. Po jej dokonaniu uprawniony serwisant drukuje raport dobowy, zgodnie z § 13 ust. 4 rozporządzenia. Od tej pory kasa pracuje w trybie fiskalnym. Każda wprowadzona transakcja jest zapisywana w pamięci kasy fiskalnej. Dokonane w ciągu poszczególnych miesięcy obroty są rejestrowane na raportach miesięcznych – dokumentach księgowych stanowiących podstawę do obliczenia przez księgowość lub współpracujące z nami biuro rachunkowe kwoty podatku należnego.

Zgłoszenie do urzędu

Serwis Fiskalny zgłasza fiskalizację

Kolejnym krokiem po dokonaniu fiskalizacji jest zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Zgodnie z § 13 ust. 5 rozporządzenia mamy na to 7 dni od dnia fiskalizacji.

W załączniku nr 2 do wspomnianego rozporządzenia został określony wzór dokumentu zgłoszenia – wzoru tego należy się trzymać podczas wypełniania zawiadomienia. Celem złożenia takiego zgłoszenia jest nadanie naszej kasie fiskalnej numeru ewidencyjnego.

Numer ewidencyjny

Po zgłoszeniu dokonania czynności fiskalizacji dostaniemy z urzędu skarbowego pismo o nadanym numerze ewidencyjnym kasy fiskalnej. Jest to bardzo ważnym numer, który zostaje zapisany także w książce kasy. Definicja numeru ewidencyjnego została zapisana w § 2 pkt 9 rozporządzenia:Numer ewidencyjny kasy fiskalnej

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu mowa jest o:

(…)

9) numerze ewidencyjnym kasy - rozumie się przez to niepowtarzalny numer, który naczelnik urzędu skarbowego nadaje kasie, po zgłoszeniu fiskalizacji przez podatnika i podmiot prowadzący serwis główny lub podmiot prowadzący serwis kas;

Jeśli mamy kilka urządzeń rejestrujących, dołóżmy starań, aby nie pomylić nadanych numerów i książek, ponieważ numer ten nie może być przyporządkowany do żadnego innego urządzenia.

W obowiązku właściciela kasy fiskalnej leży naniesienie numeru ewidencyjnego na obudowę urządzenia w widocznym miejscu i tak, aby się nie starł lub nie rozmazał. Numer ewidencyjny nie ulega zmianie, nawet gdyby zmieniły się właściwości naczelnika urzędu skarbowego.

Czytany 17200 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 marzec 2014 07:44

Artykuły powiązane

  • Fiskalizacja drukarki Fiskalizacja drukarki

    Planujesz zakup drukarki fiskalnej? Pamiętaj, że przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży urządzenie musi zostać poddane fiskalizacji. Co to oznacza? Definicję tej czynności znajdziemy w § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących:

    § 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
    (…)
    2) fiskalizacji kasy – rozumie się przez to jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu
    fiskalnego;

    W skrócie można powiedzieć, że fiskalizacja to aktywowanie pamięci fiskalnej drukarki - od tej pory pracuje ona w trybie fiskalnym i zapisuje każdą operację. Podczas fiskalizacji w module pamięci zostaje zapisany numer NIP właściciela drukarki - czynności tej nie można cofnąć, a wpisanego numeru poprawić. Dlatego tak ważne jest, aby podać serwisantowi prawidłowy numer NIP przed fiskalizacją.

     

    Kogo dotyczy obowiÄ…zek fiskalizacji?

    Rozpoczęcie ewidencjonowania za pomocą urządzenia fiskalnego dotyczy podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Warunkiem prawidłowego rejestrowania obrotów i kwot podatku należnego jest zafiskalizowanie drukarki.

     

    Kto dokonuje fiskalizacji?

    Obawiasz się, że nie będziesz umiał zafiskalizować swojej drukarki? Spokojnie, nie musisz tego umieć - fiskalizacji dokonuje serwisant posiadający odpowiednie uprawnienia. Zwykły użytkownik nie ma takich uprawnień i nie może na własną rękę wykonywać tego typu czynności. Wybór serwisu to tak naprawdę decyzja podejmowana już na etapie zakupu, ponieważ to właśnie serwisy fiskalne zajmują się sprzedażą drukarek rejestrujących. Serwis, który wybierzesz, będzie Ci towarzyszył już do końca użytkowania danej kasy - będzie wykonywał przeglądy techniczne, interweniował w razie awarii, a na koniec dokona odczytu pamięci fiskalnej.

    Wybierz dobry serwis, dzięki któremu Twoja drukarka będzie bezproblemowo pracować nawet przez wiele lat. Jeśli jesteś nowoczesnym przedsiębiorcą, zdajesz sobie sprawę, jak ważne są prawidłowo działające sprzęty w Twoim sklepie czy punkcie usługowym. Wysokiej jakości sprzęty to lepsza jakość obsługi klienta, a lepsza jakość obsługi klienta to zadowoleni klienci i nawet dwukrotnie większy zysk ze sprzedaży. Jak to się dzieje? Dzięki obsłudze na najwyższym poziomie zdobywasz zaufanie klienta, który wróci do Twojego sklepu, i jeszcze poleci go innym.

     

    Jakie dokumenty musisz złożyć?

     

    Przed fiskalizacjÄ…:  Zawiadomienie o rozpoczÄ™ciu ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrujÄ…cej

    Zanim Twój serwisant zafiskalizuje wybraną przez Ciebie drukarkę, będziesz musiał złożyć w swoim urzędzie skarbowym Zawiadomienie o rozpoczęciu ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej (drukarka fiskalna również jest kasą fiskalną). Wymóg ten został zapisany w § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, natomiast wzór zawiadomienia znajduje się w załączniku nr 1 do tego aktu prawnego. Zrób to najpóźniej dzień przed fiskalizacją - najlepiej jednak przynajmniej kilka dni wcześniej - dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione na czas.

     

    Uwaga!

    Złożenie przed terminem fiskalizacji zawiadomienia o rozpoczęciu ewidencjonowania jest bardzo ważne, ponieważ jest jednym z trzech warunków otrzymania ulgi z urzędu skarbowego. Ulga ta może wynieść nawet 700 zł na każdą drukarkę zgłoszoną przy rozpoczęciu ewidencjonowania.

     

    Sprawdź, jak odebrać ulgę na drukarkę fiskalną w 2014 r.

     

    Po fiskalizacji:  ZgÅ‚oszenie przez podatnika danych dotyczÄ…cych kasy

    Zgodnie z § 13 ust. 5 rozporządzenia, w ciągu 7 dni od fiskalizacji należy złożyć w urzędzie Zgłoszenie przez podatnika danych dotyczących kasy. Wzór tego dokumentu znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

    Na podstawie tego dokumentu urząd nadaje drukarce numer ewidencyjny, który należy w sposób widoczny i trwały nanieść na obudowę urządzenia.

    Po dokonaniu fiskalizacji możesz już swobodnie i zgodnie z przepisami stosować drukarkę fiskalną do rejestrowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Pamiętaj, że od tej pory wszystkie operacje zapisują się w pamięci fiskalnej, a podatek ze sprzedaży należy wykazać i rozliczyć.

    Lubisz oszczędzać? Kup drukarkę fiskalną w naszym salonie sprzedaży i oszczędź do 150 zł - u nas fiskalizację dostaniesz gratis!